W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Materiał rozmnożeniowy roślin w produkcji ekologicznej

Wykaz materiału ekologicznego

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi Wykaz dostępnego ekologicznego lub w okresie konwersji materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, który jest aktualizowany na podstawie zgłoszeń podmiotów 10 dnia każdego miesiąca.

Wykaz dostępny jest pod adresem:

http://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/wykaz-materialu-ekologicznego/

Zgłoszenie materiału do Wykazu podmiotów dostarczających ekologiczny lub w okresie konwersji materiał przeznaczony do reprodukcji roślin

W celu zgłoszenia materiału do ww. Wykazu należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy, który wraz ze szczegółowymi informacjami w tym zakresie, dostępny jest pod adresem:

http://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/informacje-dla-dostawcow-materialu-siewnego/

Zezwolenie na zastosowanie nieekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin

W przypadku braku w ww. Wykazie dostępnego ekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, którym zainteresowany jest podmiot prowadzący produkcję ekologiczną, może on wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o zezwolenie na zastosowanie nieekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin (konwencjonalnego).

Wykaz materiału rozmnożeniowego roślin ekologicznego materiału heterogenicznego

Materiał rozmnożeniowy roślin ekologicznego materiału heterogenicznego może być wprowadzany do obrotu po umieszczeniu go w wykazie ekologicznego materiału heterogenicznego, prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Umieszczenie materiału w wykazie jest dla dostawcy bezpłatne.

Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe (EDO)

Podstawowym celem Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego jest ocena przydatności odmian różnych grup roślin do uprawy w warunkach produkcji ekologicznej. Założenia oraz organizacja bazy badawczej systemu EDO zostały stworzone w 2018 r. w ramach współpracy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Istotną przesłanką za prowadzeniem badań nad doborem odmian do uprawy w gospodarstwach ekologicznych jest ograniczona dostępność do materiału nasiennego w jakości ekologicznej.

Stworzenie systemu EDO dotyczącego oceny odmian w warunkach produkcji ekologicznej odpowiada na oczekiwania producentów ekologicznych, stwarza warunki do pozyskiwania cennych informacji dla hodowców, oraz umożliwia lepsze ukierunkowanie produkcji nasiennej skierowanej do producentów ekologicznych.

Zakres badań Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz szczegółowe informacje w tym zakresie, dostępne są pod adresem:

 

{"register":{"columns":[]}}