W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór zadań 2024

Priorytety w hodowli roślin uprawnych w Polsce

Do pobrania

 

Konkurs na projekty badawcze

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza konkurs na projekty badawcze, które mogłyby być finansowane w ramach badań podstawowych na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej.

W roli wnioskodawcy w konkursie może wystąpić „organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 327 z 21.12.2022, str. 1).

Do konkursu można złożyć projekt obejmujący badania podstawowe istotne z punktu widzenia hodowli roślin, przewidujący zastosowanie mutagenezy ukierunkowanej lub cisgenezy do uzyskiwania roślin uprawnych o pożądanych cechach.

Obszary priorytetowe dla badań zostały określone w dokumencie: Priorytety w hodowli roślin w Polsce.

Rozpoczęcie finansowania badań przewiduje się w 2025 r. Finansowanie badań będzie odbywać się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170, z późn. zm.). Zaplanowany okres prowadzenia badań może wynosić maksymalnie 60 miesięcy.

Propozycję projektu, sporządzoną zgodnie z wzorem:

Wzór do pobrania 

należy złożyć w formie elektronicznej na adres: postep_nabor@minrol.gov.pl, w wersji edytowalnej oraz w wersji pdf z wszystkimi wymaganymi podpisami.

Termin dostarczenia propozycji drogą elektroniczną upływa 6 maja 2024 r. o godz. 16.00.

W przypadku dodatkowych pytań można kontaktować się drogą mailową:  

postep_nabor@minrol.gov.pl

 

Dodatkowe informacje

Obowiązek publikowania informacji o finansowanych badaniach

Wykonawca badań jest zobowiązany do publikowania na swojej stronie internetowej informacji, o których mowa w art. 38 ust. 3 i 4 rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym
i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 327 z 21.12.2022, str. 1) .

Wykonawca jest również zobowiązany do umieszczenia wyników prowadzonych badań na swojej stronie internetowej począwszy od dnia ich zakończenia lub od dnia ich udostępnienia członkom jakiejkolwiek organizacji, w zależności od tego co nastąpi wcześniej; wyniki muszą być dostępne na stronie internetowej przez 5 lat od dnia zakończenia badań.

Na stronie musi się również znaleźć potwierdzenie, że rezultaty wspieranego projektu będą dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.

Proces oceny propozycji

Ocena formalna dokonywana jest przez pracowników merytorycznych MRiRW. Wnioskodawca będzie miał możliwość jednokrotnej korekty propozycji. Do oceny merytorycznej, złożonej z dwóch etapów, kwalifikowane są wyłącznie propozycje kompletne i spełniające wszystkie wymagania.

Ocena wstępna, w przypadku badań dotyczących roślin rolniczych i warzywnych, dokonywana jest przez Polską Izbę Nasienną (PIN), w przypadku pozostałych grup roślin ocena ta jest dokonywana przez MRiRW. Celem tej oceny jest weryfikacja istotności badań dla hodowli roślin uprawnych i rekomendacja wybranych projektów do dalszej oceny.

Recenzji podlegają wyłącznie propozycje rekomendowane przez PIN lub MRiRW. Propozycje są kierowane do recenzentów zewnętrznych, którzy przygotowują oceny na podstawie danych zawartych w propozycji projektu z wyłączeniem abstraktu.

W przypadku zgłoszenia dużej liczby projektów MRiRW przewiduje dodatkową ocenę projektów przez panel ekspertów.

Nie przewiduje się procedury odwoławczej od ocen i recenzji.

Zakwalifikowanie projektu badań do finansowania może być uzależnione od dostosowania projektu do uwag zgłoszonych przez recenzenta merytorycznego.

Opierając się na ocenach recenzentów zewnętrznych, MRiRW przygotowuje listę rankingową projektów rekomendowanych. Do finansowania będą wybrane projekty ocenione na co najmniej 50% możliwych do zdobycia punktów, które w rankingu ocen uzyskają miejsce uprawniające do finansowania, tj. mieszczące się w limicie dostępnych środków finansowych.

Kryteria oceny propozycji

Przy ocenie propozycji uwzględnia się w szczególności:

  1. spełnianie kryterium badań podstawowych (projekty niespełniające kryterium zostają odrzucone);
  2. dorobek naukowy i doświadczenie kierownika i wykonawców projektu;
  3. wartość merytoryczną projektu;
  4. planowaną ocenę fenotypową uzyskanych roślin pod kątem wystąpienia pożądanej cechy;
  5. zasadność planowanych kosztów i proponowanego czasu realizacji projektu;
  6. możliwości wykonania projektu.
Wyniki konkursu

Lista propozycji wybranych do finansowania zostanie zamieszczona na stronie internetowej MRiRW w przewidywanym terminie 6 miesięcy od upływu terminu składania propozycji.

 

Koszty w projektach badawczych – postęp biologiczny w produkcji roślinnej

Kosztorys musi być zaplanowany na cały okres realizacji projektu, uzasadniony w stosunku do przedmiotu i zakresu badań oraz oparty na realnych wyliczeniach; musi określać wydatki, które będą pokryte w ramach środków dotacji (tzw. kosztów kwalifikowalnych) w poszczególnych latach realizacji projektu.

Ministerstwo dysponuje stałą, ograniczoną kwotą na finansowanie badań na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej, w związku z czym wykonawcy proszeni są o zaplanowanie badań w taki sposób, aby ich koszty nie różniły się znacząco pomiędzy planowanymi latami realizacji projektu.

Roczny koszt realizacji projektu nie powinien przekroczyć 500 000 zł.

KOSZT KWALIFIKOWALNY to koszt, który może zostać objęty finansowaniem ze środków dotacji, o ile będzie spełniać łącznie następujące warunki:

1) jest niezbędny do realizacji projektu i poniesiony w okresie, na który została udzielona dotacja,

2) jest poniesiony w sposób celowy i oszczędny,

3) jest możliwy do zidentyfikowania i zweryfikowania,

4) jest zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym regulacjami wewnętrznymi podmiotu realizującego, przepisami UE oraz zasadami określonymi w niniejszym dokumencie;

Koszty kwalifikowalne dzielą się na koszty pośrednie i koszty bezpośrednie.

1. Koszty pośrednie to koszty pośrednio związane z projektem badawczym, niezbędne do jego realizacji. Maksymalna wysokość kosztów pośrednich to 20% kosztów bezpośrednich.

2. Koszty bezpośrednie to koszty bezpośrednio związane z realizacją projektu badawczego i dzielą się na:

2.1. koszty wynagrodzeń:

W tej kategorii ujmowane są koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, przewidziane wyłącznie dla osób będących członkami zespołu badawczego tj. kierownika projektu i innych wykonawców projektu i pracowników technicznych i sezonowych zatrudnionych przy jego realizacji. Wynagrodzenia mogą być wypłacane na podstawie umów
o pracę lub umów cywilno-prawnych zawartych z członkami zespołu.

Do tej kategorii zalicza się również koszty usług świadczonych przez osoby fizyczne – mogą być one rozliczane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Koszty wynagrodzeń nie mogą przekroczyć 50% kosztów bezpośrednich projektu.

2.2. koszty materiałów i wyposażenia:

W tej kategorii ujmowane są koszty zakupu materiałów oraz środków niskocennych przeznaczonych do bezpośredniego zużycia przy realizacji projektu, w tym m.in.: odczynniki, nawozy, środki ochrony roślin itp., materiały biurowe, artykuły piśmiennicze, drobny sprzęt laboratoryjny i inne urządzenia, o ile zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości podmiotu realizującego nie są zaliczane do środków trwałych, koszty specjalistycznych programów komputerowych lub licencji, o ile koszt ten nie przekracza kwoty zakupu środka niskocennego i, w przypadku licencji, okres na który obowiązuje nie jest dłuższy, niż okres na który została udzielona dotacja.

2.3. podróże służbowe

W tej kategorii ujmowane są koszty wyjazdów służbowych członków zespołu badawczego, w tym m.in.: koszty wyjazdów (w tym delegacji) niezbędnych do realizacji projektu np. badania terenowe, konsultacje itp., koszty udziału w konferencjach odbywających się
w Europie, na których prezentowane są wyniki uzyskane podczas realizacji projektu (min. 1 prezentacja na uczestnika wyjazdu, max. dwóch uczestników jednej konferencji).

Ministerstwo może, w wyjątkowych przypadkach i na uzasadniony wniosek wykonawcy, wyrazić zgodę na uczestnictwo nie więcej niż jednego członka zespołu badawczego w konferencji odbywającej się poza Europą.

2.4. usługi

W tej kategorii ujmowane są koszty dotyczące usług w tym m.in.: koszty zakupu usług badawczych (analizy laboratoryjne, opracowania statystyczne, itp.) świadczone przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

2.5 amortyzacja

W tej kategorii ujmowane są koszty dotyczące amortyzacji budynków, aparatury
i sprzętu odpowiadające okresowi i zakresowi realizacji projektu, obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości.

2.6 pozostałe koszty

W tej kategorii ujmowane są inne koszty, niemieszczące się w pozostałych kategoriach, w tym m.in.:  koszty publikacji wyników badań (wyłącznie uzyskanych w wyniku realizacji projektu), koszty zakupu usług specjalistycznych innych, niż usługi badawcze, niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu (korekty językowe, usługi graficzne, itp.), koszty usług pocztowych, kurierskich lub transportowych bezpośrednio związanych z realizacją konkretnego zadania badawczego.

W ramach kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane następujące wydatki:

1) koszty wynagrodzeń personelu administracyjnego i finansowego (m.in. obsługa kadrowa, prawna i księgowa projektu),

2) koszty remontów i/lub dostosowania pomieszczeń w zakresie niezbędnym do prowadzenia badań, ich dozoru i utrzymania czystości,

3) koszty adaptacji aparatury, instalacji i urządzeń, w tym koszty części zamiennych,

4) sprzęt informatyczny/biurowy (np. komputer, drukarka, skaner, monitor, kserokopiarka, mikrofon, słuchawki itp., koszty licencji i oprogramowania ogólnego przeznaczenia – programy antywirusowe, biurowe,  graficzne itp.),

4) podatki od nieruchomości itp.,

5) opłaty za media (energię elektryczną, cieplną, gaz i wodę oraz inne opłaty przemysłowe, opłaty przesyłowe, odprowadzanie ścieków itp.) usługi telekomunikacyjne (telefoniczne, internetowe) oraz pocztowe i kurierskie, z wyjątkiem usług o których mowa w pkt 2.6,

6) koszty dozoru technicznego, kalibracji, przeglądów i konserwacji aparatury, instalacji
i urządzeń, w tym koszty części zamiennych,

7) koszty ubezpieczeń majątkowych,

8) opłaty manipulacyjne, administracyjne, koszty bankowe, w tym koszty otwarcia oraz prowadzenia wyodrębnionego na potrzeby projektu subkonta na rachunku bankowym lub odrębnego rachunku bankowego.

Powyższe koszty mogą być pokryte w ramach kosztów pośrednich.

Koszty niekwalifikowalne (które nie mogą być pokrywane ze środków dotacji):

1) koszty udziału w konferencjach odbywających się poza Europą, z zastrzeżeniem pkt. 2.3.

2) koszty subskrypcji, prenumerat itp.,

3) składki członkowskie od osób fizycznych w organizacjach, stowarzyszeniach itp.,

4) koszty procedur związanych z nadaniem stopnia/tytułu naukowego.

{"register":{"columns":[]}}