W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plince z pomoćką

17.07.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-07-12 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. warmińsko-mazurskim.

Wygląd                                         

Okrągłe placki ziemniaczane z twarożkiem śmietankowym

Kształt 

Lekko podłużne placki. Pomoćka ma konsystencję twarożku

Wielkość

Placki 4-6cm

Barwa 

Placki brązowe, rumiane. Pomoćka kremowo-biała

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Placki chrupiące, miękkie w środku, pomoćka – kremowa

Smak i zapach

Delikatny smak plinców, pachnących ziemniakami. Pomoćka pachnąca śmietaną i czosnkiem

Tradycja

Tradycyjne dania kuchni warmińsko-mazurskiej opierały się głównie na ziemniakach, które od XVIII wieku były masowo uprawiane na ziemi Warmii i Mazur. Gospodynie, z ziemniaków sporządzały potrawy od najprostszych do bardzo wyszukanych, na gorąco, na zimno i na słono, ale też w formie deserów. Na dworach chętnie jadano ziemniaki w piwie, które serwowano do wołowiny. W domach mieszczańskich przygotowywano sałatki ziemniaczane, doprawiane sosem majonezowym.

Jednym z najpopularniejszych dań Warmii i Mazur były plince z pomoćką, czyli placki ziemniaczane z twarogiem doprawionym śmietaną. Charakterystyczną cechą mazurskiej potrawy jest połączenie dwóch rodzajów pożywienia, czyli placków, jako wiejskiego jadła oraz pomoćki związanej z tradycją przybyłą z przesiedleńcami zza wschodniej granicy.

Do przygotowania mazurskiego dania należy starannie oczyścić ziemniaki, dokładnie je obrać i razem z cebulą zetrzeć na tarce. Do masy dodaje się jajko, sól, kminek, majeranek oraz szczypiorek. Uformowane plince, o średnicy 10 cm, smaży się na głębokim oleju na 1cm grubości. Pomoćka przygotowywana jest z utartego i ugniecionego widelcem twarogu ze śmietaną. Do smaku doprawiona jest startą cebulą, czosnkiem, solą i pieprzem.

Chrupiące placki podawane z okrasą z nabiału, tworzą danie wyjątkowo sycące i wyraziste w smaku. Plince jadano także na słodko z dodatkiem cukru, musu jabłkowego czy czarnych jagód, które popijano herbatą, mlekiem lub kakao.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.07.2019 09:11 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
17.07.2019 09:11 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}