W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-rumuńskie

28.03.2023

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie w Rumunii, pod przewodnictwem premierów obu krajów. Podczas konsultacji rozmawiał z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rumunii Sorinem Moise. Spotkanie służyło zacieśnieniu współpracy polsko-rumuńskiej i omówieniu ważnych tematów z zakresu rolnictwa oraz bieżącej agendy UE.

foto główne

Trudna sytuacja rynkowa

Wiceministrowie rolnictwa Polski i Rumunii zgodzili się, że współpraca obu państw staje się szczególnie aktualna w kontekście negatywnych skutków nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy. Obydwa kraje, jako graniczące z Ukrainą, są mocno dotknięte tym problemem.

Rozmówcy uznali, że konieczne jest uruchomienie pomocy dla rolników z rezerwy kryzysowej ze środków UE i podjęcie innych pilnych działań zmierzających do rozwiązania tej trudnej sytuacji.

Sekretarze stanu wyrazili przekonanie, że w obliczu tego problemu cenne może być wzmocnienie współpracy między polskimi i rumuńskimi organizacjami rolniczymi.

Rozmowy o Wspólnej Polityce Rolnej

Kolejnym tematem rozmów były pierwsze doświadczenia we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej i jej roli w kontekście odbudowy po pandemii i wojnie w Ukrainie. Sekretarz stanu Ryszard Bartosik podkreślił, że Polska ma nadzieję na aktywną wymianę informacji i doświadczeń z Rumunią z realizacji planów strategicznych WPR, zwłaszcza w obszarze nowych instrumentów wsparcia, ekoschematów czy wsparcia na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt.

Wiceminister Bartosik podkreślił, że w Polsce ekoschematy zostały skonstruowane tak, aby mogły z nich skorzystać małe i średnie gospodarstwa rolne, głównie do 50 hektarów.

– Staraliśmy się – zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej – budować ekoschematy w sposób przyjazny dla gospodarstw rolnych – zaznaczył sekretarz stanu.

Projekt dotyczący redukcji środków ochrony roślin – zastrzeżenia

Kolejnym tematem rozmów był projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Wiceministrowie podkreślili, że Polska i Rumunia wyrażają podobne zastrzeżenia wobec projektu, m.in. dotyczące konieczności uzupełnienia przez Komisję Europejską oceny wpływu czy też przedstawienia analiz ilościowych dla tego rozporządzenia.

– Powinniśmy dążyć do wypracowywania wspólnego stanowiska do prezentowania w ramach prac na poziomie Rady – podkreślił wiceminister Bartosik.

Sekretarz stanu w polskim resorcie rolnictwa zaznaczył, że Polska nie może zaakceptować przeniesienia na poziom państw członkowskich 50 proc. celów redukcyjnych stosowania środków ochrony roślin i ryzyka związanego z ich użyciem, ujętych w strategii Od pola do stołu. Dodał, że mamy także zastrzeżenia dotyczące całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach wrażliwych czy obowiązkowego doradztwa.

Inne obszary współpracy dwustronnej

Wiceministrowie rozmawiali ponadto o możliwościach współpracy dwustronnej w zakresie kształcenia rolniczego w szkołach średnich.

– Polska jest otwarta na podjęcie rozmów ze stroną rumuńską w zakresie kształcenia rolniczego w szkołach nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zaznaczył polski wiceminister.

Podsumowanie

Podsumowując rozmowy, ministrowie podkreślili, że w obecnej sytuacji politycznej kluczowa jest jedność i solidarność wobec wspólnych zagrożeń i problemów. Zadeklarowali gotowość do mówienia wspólnym głosem na forum UE w interesie rolników naszych obu krajów.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.03.2023 17:18 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
28.03.2023 17:04 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}