W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledź bałtycki po rybacku

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-04-29 W kategorii Produkty rybołówstwa W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Sprawiona tuszka śledzia ze skórą, oczyszczona z ości, pokrojona na kawałki, zalana olejem, z widocznymi talarkami cebuli.

Kształt:

Podłużne kawałki pociętych płatów.

Rozmiar:

Kawałki o wielkość 5 cm.

Barwa:

Barwa zewnętrzna srebrzysto-zielonkawa, na przekroju żółto-kremowa.

Konsystencja:

Delikatna, bardzo krucha, stała, śliska.

Smak:

Smak słodko-winny, bardzo delikatny, o wyraźnym aromacie korzennych przypraw, zapach winny.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Najbardziej specyficzną i znaną cechą kuchni kaszubsko-pomorskiej i gdańskiej jest bogactwo ryb i potraw rybnych. Są to zarówno ryby morskie, od śledzia zaczynając a na wszechwładnym łososiu kończąc, jak i słodkowodne, które żyją w kaszubskich czy kociewskich jeziorach. Ryby przyrządzane są na wiele różnych sposobów – od zup począwszy, przez sałatki i zimne zakąski, a na daniach obiadowych kończąc. Do najpopularniejszych należą naturalnie śledzie, zarówno smażone, jak i świeże, podawane m.in. w szczególnie smacznej zalewie octowej, która może być także na słodko, co w całej Polsce uważa się niekiedy za cechę kuchni skandynawskiej. Śledź bałtycki po rybacku to sprawiona tuszka śledzia ze skórą, oczyszczona z ości, pokrojona na kawałki z marynatą octową z dodatkiem cebuli. Do przygotowania marynaty potrzeba: ¼ szklanki octu 10%, 1 ½ łyżki soli, liść laurowy, ½ łyżeczki pieprzu naturalnego, ziela angielskiego, goździków oraz 1 ½ -2 szklanek wody. Zieloną tuszkę śledzia sprawioną, odfiletowaną i umytą pod bieżącą wodą należy ułożyć w glinianym garnku, zalać przygotowaną marynatą i marynować 24 godziny. Po tym czasie filety należy odcedzić z zalewy, pokroić na kawałki i ułożyć w słoju warstwowo na przemian z pokrojoną w talarki cebulą. Następnie całość zalać olejem. Receptura ta zbliżona jest do śledzia marynowanego w kwaśnej zalewie, jednak dodatek goździków nadaje potrawie zupełnie inny smak. Śledź Bałtyki po rybacku wielokrotnie nagradzany był w lokalnych konkursach kulinarnych, a w krajowym konkursie zdobył honorową „Perłę”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:03 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:03 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}