W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szynka domowa roztoczańska

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-11-14 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Szynka wieprzowa z niewielką okrywą tłuszczową i skórą otuloną sznurkiem w kratkę. W przekroju jednolita, bez przerostów tłuszczowych.

Kształt:

Kształt nieforemnego walca.

Rozmiar:

Około 1 kg – 1,5 kg.

Barwa:

Na zewnątrz barwa brązowa.

Konsystencja:

Soczysta, krucha, powierzchnia przekroju lekko wilgotna.

Smak:

Słodko-słonawy, delikatnie przeniknięty ziołami używanymi do peklowania. Zapach charakterystyczny dla mięsa wędzonego drzewem olchowym.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Kuchnia roztocza to mieszanka wpływów kuchni chłopskiej, szlacheckiej, ukraińskiej i niemieckiej. Bogate tradycje kulinarne spowodowały, że na terenach tych mieszkańcy z dużym zamiłowaniem przygotowywali m.in. różnego rodzaju tradycyjne wędliny. W szczególności w okresie świątecznym w niemal każdym gospodarstwie była uruchamiana prosta „wędzarka”, a zapach wędzenia wypełniał wtedy wszystkie miejscowości w regionie. Do dzisiaj w wielu gospodarstwach znajdują się jeszcze wspomniane „wędzarki”. Jedną z powszechnie wytwarzanych, tradycyjnych wędlin w regionie jest szynka domowa roztoczańska. Wyjątkowy smak i najwyższą jakość gotowej szynki domowej uzyskuje się m.in. poprzez pozyskiwanie surowca do jej produkcji z odpowiednio karmionych tuczników z lokalnych gospodarstw, proces peklowania z dodatkiem przypraw i ziół trwający do dwóch tygodni, wieloetapowy proces wędzenia, a także na końcowym etapie parzenie szynki w temperaturze 70-80°C. Należy podkreślić, że proces produkcji szynki domowej roztoczańskiej jest prosty, ale zarazem czasochłonny z uwagi na długie leżakowanie w solance ziołowej. „wypeklowaną szynkę wkładaliśmy do betonowych wanien wypełnionych solanką zalewową z dodatkiem przypraw i ziół. Mokła tak 1,5 tygodnia. Następnie wyciągaliśmy ją, pozwalaliśmy jej obcieknąć i sznurowaliśmy. Tak przygotowaną wieszało się na kiju wędzarniczym, gdzie nabierała aromatu drzewa olchowego i dębowego, którym opalana była nasza tradycyjna wędzarnia. Kolejną czynnością, dzięki której potem można było się cieszyć niezapomnianym smakiem, było naprzemienne parzenie i wędzenie jej. W końcowym rozrachunku płukaliśmy obficie woda i na kijach przenosiliśmy do magazynu.” (Wywiad przeprowadzony z mistrzem masarstwa z Kolonii Dąbrowa). Dzięki niezmienności tradycyjnego procesu produkcji w oparciu o tradycyjną recepturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie szynka domowa roztoczańska wpisała się na stałe w regionalną i lokalną kuchnię. Należy podkreślić, że szynka ta niezmiennie cieszy się nie tylko uznaniem mieszkańców tego regionu, ale też zdobywa coraz większą popularność poza granicami Polski.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}