W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest SOLVIT?

Logo Centrum SOLVIT Polska

SOLVIT to bezpłatny system, który pomaga rozwiązywać problemy wynikające z niewłaściwego zastosowania europejskiego prawa przez zagraniczne urzędy.

Zdarza się, że administracja publiczna w krajach UE stosuje niesprawiedliwe zasady i wydaje błędne decyzje wobec obcokrajowców. Jeśli jednak jesteś obywatelem Unii Europejskiej, masz pełne wsparcie Centrum SOLVIT Polska.

SOLVIT pomaga w rozwiązywaniu sporów z urzędami administracji publicznej w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Lichtensteinie i Islandii. Centrum SOLVIT Polska zapewnia wsparcie zarówno polskim obywatelom, którzy mieszkają w krajach UE, Norwegii, Lichtensteinie i Islandii , jak i przedsiębiorcom, którzy oferują usługi transgraniczne. SOLVIT nie tylko przypomina urzędom, jakie prawa przysługują obywatelom UE, ale również pomaga wypracować rozwiązania sporów, zanim trafią na drogę sądową.
Centrum SOLVIT Polska funkcjonuje od maja 2004 r. Mieści się w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Ważne!

Wielka Brytania wystąpiła z sieci SOLVIT 31 grudnia 2020 r., dlatego SOLVIT nie może już udzielać pomocy brytyjskim obywatelom i przedsiębiorstwom w krajach Unii Europejskiej, ani obywatelom i przedsiębiorstwom z UE w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Kiedy można zwrócić się o pomoc do SOLVIT?

W momencie, gdy polski obywatel lub przedsiębiorca, nie może dojść do porozumienia z zagranicznym urzędem w sprawach regulowanych prawem europejskim.

SOLVIT zajmuje się przede wszystkim problemami w następujących obszarach:

●    zabezpieczenie społeczne,
●    zezwolenie na pobyt,
●    uznawanie kwalifikacji zawodowych,
●    dostęp produktów do rynku,
●    prawo jazdy,
●    dostęp do rynku usług,
●    podjęcie działalności na własny rachunek,
●    rejestracja pojazdów silnikowych,
●    kontrole graniczne i drogowe,
●    podatek VAT.

SOLVIT nie może zająć się problemem, jeśli:

●    nie ma on charakteru „transgranicznego” (np. dotyczy sporu polskiego obywatela z polskim urzędem),
●    dotyczy relacji między przedsiębiorcami,
●    dotyczy relacji konsument-przedsiębiorca,
●    sprawa została skierowana już do sądu.

SOLVIT nie jest serwisem informacyjnym ani udzielającym porad prawnych. Informacji oraz porad na temat praw obywateli w Europie udziela Serwis Twoja Europa Porady.
Informacje o SOLVIT można znaleźć także na stronie Komisji Europejskiej.
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się na stronie Komisji Europejskiej w zakładce Oświadczenie o ochronie prywatności.

{"register":{"columns":[]}}