W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE

Grupa Robocza to forum współpracy ekspertów w tematyce Taksonomii UE.

Grupa Robocza postawiła sobie cel przełożenia technicznego języka rozporządzenia (UE) 2020/852 ws. taksonomii i wymogów, które z niego wynikają na praktyczne wskazówki i podpowiedzi dla przedsiębiorców.

W 2024 r. Grupa Robocza zaplanowała:

  • Opracowywanie materiałów o charakterze edukacyjnym, które będą wspierały podmioty z polskiego rynku w stosowaniu Taksonomii UE.
  • Upowszechnianie wiedzy na temat publikacji opracowywanych przez unijną Platformę ds. Zrównoważonego Finansowania oraz informowanie o bieżących pracach Komisji Europejskiej w zakresie Taksonomii UE.

W ramach Grupy Roboczej funkcjonują dwa zespoły robocze:

  1. Zespół ds. minimalnych gwarancji – zespół opracowuje propozycję praktycznego poradnika dla podmiotów rynkowych w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE.
  2. Zespół ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości – zespół przygotowuje dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącymi interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla działalności związanych z budownictwem i nieruchomościami.

Prace zespołu ds. minimalnych gwarancji oraz zespołu ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości przyczynią się do realizacji rekomendacji ekspertów Grupy Roboczej, które zostały wypracowane w 2023 r.  

Działalność Grupy Roboczej w 2024 r.

Przewodnik Komisji Europejskiej po Taksonomii UE – dostępna wersja w języku polskim

Ankieta MRiT – zadaj pytanie dotyczące interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla sektora budownictwa i nieruchomości do 5 maja 2024 r

 

Geneza powstania Grupy Roboczej i działalność w 2023 r.

W maju 2023 r. w ramach Polskiej Platformy ds. Zrównoważonych Finansów działającej przy Ministerstwie Finansów została powołana Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE. Liderem grupy zostało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W 2023 r. Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE miała na celu określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej, aby poprawić zrozumienie i stosowanie Taksonomii UE wśród uczestników rynku oraz ułatwić dostęp do danych objętych Taksonomią UE (zarówno tych wymaganych sprawozdawczością w ramach art. 8 Rozporządzenia UE 2020/852 ws. taksonomii, jak i tych koniecznych do oceny zgodności działalności danego przedsiębiorstwa z Taksonomią UE).

Grupa Robocza składała się z 31 ekspertów horyzontalnych posiadających praktyczne doświadczenie w stosowaniu Taksonomii UE, tj. profesjonalni doradcy rynkowi, stowarzyszenia branżowe, organizacje pracodawców, organizacje pozarządowe, kancelarie prawne, przedstawiciele instytucji rynku finansowego oraz ośrodków akademickich.

Właściwej Grupie Roboczej doradzał zespół roboczy ds. opracowania wytycznych sektorowych po Taksonomii UE, skupiający 35 ekspertów specjalizujących się w sektorach kluczowych z punktu widzenia Taksonomii UE i polskiej gospodarki, tj. energetyki, cementu, transportu lądowego, budownictwa oraz produkcji chemicznej.

Od czerwca do października 2023 r. Grupa Robocza funkcjonowała w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów.

Zakres prac Grupy Roboczej (czerwiec – październik 2023):

  1. Działania i środki: zidentyfikowanie barier w stosowaniu Taksonomii UE przez przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe oraz opracowanie zestawu działań i środków (np. baza danych taksonomicznych), w tym rozwiązań (np. prawnych), które usprawnią wdrażanie Taksonomii UE na polskim rynku oraz dostosowanie się do niej polskich przedsiębiorstw. Grupa może w tej materii bazować na raporcie unijnej Platformy Zrównoważonych Finansów ws. użyteczności Taksonomii UE.
  2. Wytyczne: opracowanie na forum Grupy wytycznych sektorowych, aby pomóc uczestnikom rynku w lepszym zrozumieniu Taksonomii UE, w szczególności zasady DNSH i minimalnych gwarancji, które będą stosowane horyzontalnie w podobnym zakresie przez wszystkie sektory. W ramach podgrupy sektorowej zostaną natomiast ustalone założenia i elementy przewodnika po „technicznych kryteriach kwalifikacji” dla wskazanych priorytetowych sektorów, przedłożone do zaakceptowania Grupie Roboczej. Celem przewodnika będzie wskazanie działań, jakie poszczególne sektory powinny podjąć w celu dostosowania swojej działalności do Taksonomii UE.
  3. Narzędzie wsparcia: określenie koncepcji pomocy technicznej lub specjalnych narzędzi wsparcia (łączących finansowanie publiczne i prywatne), aby pomóc przedsiębiorstwom w ocenie „kwalifikowalności” i „zgodności” ich działalności z Taksonomią UE, w określeniu źródeł finansowania przejścia na zrównoważoną działalność gospodarczą a także w nawiązaniu relacji z inwestorami prywatnymi.

Efekty prac Grupy Roboczej w 2023 r.

  1. Rekomendacje Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
  2. Analiza przepisów Taksonomii UE dla gazu ziemnego i energii jądrowej

Poniżej mogą Państwo prześledzić postępy prac Grupy Roboczej.

Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

15 czerwca 2023 r.

Pierwsze spotkanie zorganizowane we współpracy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii poświęcone było kwestiom organizacyjnym. Grupa zobowiązała się do wypracowania rekomendacji w zakresie stosowania Taksonomii UE w Polsce.

Drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

6 lipca 2023 r.

Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim omówieniu roli i znaczenia Taksonomii UE dla polskiej gospodarki oraz zidentyfikowaniu kluczowych barier i rozwiązań w stosowaniu Taksonomii UE na polskim rynku.

Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

15 września 2023 r.

W ramach spotkania odbyła się dyskusja na temat prac właściwej Grupy Roboczej nad raportem z rekomendacjami. Omówiono trzy z sześciu obszarów, w ramach których zostały wypracowane rekomendacje: „ułatwienie dostępu do danych”, „ułatwienie zapewnienia zgodności z Taksonomią i wiarygodności, w szczególności technicznych kryteriów kwalifikacji (TKK)”, oraz „wsparcie w stosowaniu kryteriów DNSH”.

Czwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

22 września 2023 r.

Kontynuowano dyskusje na temat treści raportu właściwej Grupy Roboczej. Na spotkaniu omówiono rekomendacje w ramach pozostałych trzech obszarów: „wsparcie w zakresie minimalnych gwarancji (MG)”, „wsparcie w zakresie obliczania śladu węglowego”, oraz „obniżenie kosztów raportowania w ramach Taksonomii UE i wsparcie w tym zakresie”.

W ramach spotkania, członkowie Grupy Roboczej mieli również okazję wysłuchać prezentacji Deloitte i Biura Informacji Kredytowej (BIK) na temat tworzonego przez nich projektu bazy danych. Prezentacja i następująca po niej dyskusja stanowiły okazję do zapoznania się z wypracowywanym rozwiązaniem, odpowiadającym na rekomendacje Grupy Roboczej w zakresie „ułatwienia dostępu do danych”.

Piąte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

29 września 2023 r.

Spotkanie było poświęcone omówieniu dotychczasowych działań Zespołu Roboczego ds. opracowania wytycznych sektorowych po Taksonomii UE. Omówione zostały rekomendacje Zespołu Roboczego wypracowane w ramach raportu stanowiącego załącznik sektorowy do raportu głównego właściwej Grupy Roboczej. Załącznik sektorowy uwzględnił rekomendacje dla sektorów budowlanego, energetycznego, chemicznego oraz transportu lądowego.

Szóste spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

27 października 2023 r.


Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania dotychczasowych prac Grupy Roboczej nad rekomendacjami do Mapy Drogowej Zrównoważonych Finansów w Polsce. Jednocześnie członkowie Grupy Roboczej przedyskutowali możliwą formułę dalszej współpracy i przyszłych działań. Grupa Robocza zakłada kontynuowanie działalności pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Siódme spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

14 listopada 2023 r.

Pierwsza część spotkania została poświęcona prezentacji Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE) na temat przygotowanego przez nich materiału pod tytułem „Analiza przepisów uzupełniającego aktu delegowanego do Taksonomii UE i rekomendacje wdrożeniowe”. Wystąpienie stanowiło okazję do dyskusji wśród ekspertów na temat treści materiału wypracowanego przez TGPE. W następnej części spotkania omówiono narzędzie Komisji Europejskiej umożliwiające interesariuszom konsultacje w sprawach dotyczących Taksonomii UE – „EU Taxonomy Stakeholder Request Mechanism”, oraz zachęcono ekspertów Grupy Roboczej do udziału w konsultacjach. Zaprezentowano również podsumowanie treści nowych aktów delegowanych do rozporządzenia (UE) 2020/852 w sprawie Taksonomii UE oraz przedstawiono dotychczasowy harmonogram prac. Wyżej wymienione akty delegowane zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE 21 listopada 2023 r. Akty delegowane 2023/2485 oraz 2023/2486 do rozporządzenia (UE) 2020/852 wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.

Ósme spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

8 grudnia 2023 r.

Spotkanie zostało poświęcone tematyce minimalnych gwarancji. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wygłosili prezentację „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej w kontekście Taksonomii UE”. W ramach prezentacji zostały przedstawione zmiany w wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych z 2023 r. Omówione zostały również rola i funkcjonowanie Polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu. Spotkanie stanowiło również okazję do dyskusji nad propozycjami dalszych działań Grupy Roboczej w zakresie minimalnych gwarancji. Grupa Robocza będzie współpracowała z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki regionalnej nad opracowaniem przewodnika nt. minimalnych gwarancji. Na koniec dokonano podsumowania warsztatu mBanku oraz Związku Banków Polskich „Minimalne gwarancje w Taksonomii UE – wyzwania dla rozwoju zrównoważonego finansowania” z 6 grudnia 2023 r.

Dziewiąte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE

29 lutego 2024 r.

Spotkanie miało na celu omówienie sposobu dalszego działania Grupy Roboczej oraz zakresu prac do podjęcia w 2024 r. Przedstawiono koncepcję prac zespołu ds. minimalnych gwarancji oraz zespołu ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości. Omówiono przewodnik Komisji Europejskiej po Taksonomii UE z czerwca 2023 r. – eksperci zgodzili się, że opublikowanie polskiego tłumaczenia przewodnika będzie pomocne dla podmiotów mierzących się z wyzwaniem badania kwalifikowalności i zgodności działalności gospodarczej z wymogami Taksonomii UE. Ponadto, przedstawicielka Ministerstwa Finansów przedstawiła aktualny stan prac nad Mapą Drogową Zrównoważonych Finansów oraz informacje nt. przyszłości polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów.

Materiały

Prezentacja 1. spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE​_15.06.2023
1​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_15062023.pdf 1.31MB
Prezentacja 2. spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE​_6.07.2023
2​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_6072023.pdf 1.40MB
Prezentacja​_6​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_27102023
Prezentacja​_6​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_27102023.pdf 0.59MB
Prezentacja​_7​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_14112023
Prezentacja​_7​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_14112023.pdf 1.02MB
FIN​_20231114​_Prezentacja​_TGPE​_Taksonomia
FIN​_20231114​_Prezentacja​_TGPE​_Taksonomia.pdf 0.34MB
Analiza​_przepisów​_Taksonomii​_UE​_-​_gaz​_ziemny,​_energia​_jądrowa
Analiza​_przepisów​_Taksonomii​_UE​_-​_gaz​_ziemny,​_energia​_jądrowa.pdf 1.25MB
Prezentacja​_8​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE
Prezentacja​_8​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE.pdf 1.12MB
KPK​_OECD​_posiedzenie​_GR​_ds​_Taksonomii​_08​_12​_2023
KPK​_OECD​_posiedzenie​_GR​_ds​_Taksonomii​_08​_12​_2023.pdf 2.50MB
9​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_29022024
9​_spotkanie​_Grupy​_Roboczej​_ds​_stosowania​_Taksonomii​_UE​_29022024.pdf 0.87MB
{"register":{"columns":[]}}