W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak być profesjonalistą PZP – relacja z konferencji MRiT

21.09.2023

„Polityka zakupowa państwa – Profesjonalizacja” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z udziałem czołowych w kraju teoretyków i praktyków w dziedzinie Prawa zamówień publicznych.

Konferencja „Polityka zakupowa państwa – Profesjonalizacja”

Właściwe przygotowany i zorganizowany zespół zakupowy jest kluczem dla zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych. Efektywności – dodajmy - nie zawsze rozumianej wyłącznie przez pryzmat najniższej ceny, ale też przez jakość usług publicznych, rozszerzenie rynku na nowych wykonawców z sektora MŚP, uwzględnienie aspektów środowiskowych czy społecznych

- powiedział sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii Piotr Uściński, który otworzył spotkanie.

Gościem specjalnym konferencji był Paul Quinn, Dyrektor Naczelnego Biura Zamówień Rządowych w Republice Irlandii, który podzielił się swoimi praktycznymi doświadczeniami oraz opowiedział o zaawansowanych działania administracji Irlandii w obszarze wzmacniania kompetencji w dziedzinie zakupów publicznych.

Efektywności wydatkowania środków publicznych

Tematyka wystąpień pozostałych prelegentów związana była m.in z kluczowymi zagadnieniami związanymi z podniesieniem efektywności komórek zakupowych zgodnie z europejskimi ramami kompetencyjnymi ProcurCompEu.

Spotkanie było też okazją do dyskusji na temat rozwijania kluczowych kompetencji praktyków zamówień publicznych takich jak zielone i zrównoważone zamówienia publiczne, planowanie, specyficzna wiedza dla danej kategorii zakupowej, wykorzystywanie narzędzi elektronicznych czy przepisy prawa.

Przed uczestnikami rynku zamówień publicznych szereg wyzwań związanych z potrzebą szerszego niż dotychczas uwzględniania aspektów zielonych, społecznych i innowacyjnych w zamówieniach. Naszą odpowiedzią na te wyzwania, obok rekomendacji i zaleceń płynących z Polityki zakupowej, jest szereg aktywności edukacyjnych mających wesprzeć zespoły zakupowe każdego zamawiającego w codziennej pracy

– stwierdziła wiceminister Kamila Król otwierając część konferencyjną

Jej zdaniem znaczenie profesjonalizacji dla efektywności wydatkowania środków publicznych jest fundamentalne. Dobrze zorganizowane i przygotowane zespoły zakupowe decydują przecież o wyższej jakości usług publicznych.

Co więcej, profesjonalni zamawiający to też gwarancja skutecznej realizacji pozostałych celów w Polityce zakupowej państwa, czyli zwiększenia zaangażowania polskich firm z sektora MŚP w rynek zamówień publicznych, czy też zwiększenie wolumenu zamówień zielonych, społecznych oraz innowacyjnych

– powiedziała wiceminister Król

Czym jest ProcurCompEu

ProcurCompEu to europejskie ramy kompetencji dla specjalistów ds. zamówień publicznych. W praktyce są to zarówno zmiany organizacyjne w jednostkach zakupowych, jak i naturalna ewolucja w rozwoju kompetencji poszczególnych praktyków zamówień publicznych.

Ramy komptenecji mają pomóc wprowadzić w życie zasadę, że praktyk zamówień publicznych to dzisiaj ktoś więcej niż ekspert w obszarze zgodności procedur z przepisami prawa. To osoba, która dzięki swoim kompetencjom miękkim oraz tym specyficznym dla zamówień, wie jak nabywać usługi i dostawy w sposób efektywny.

Każda jednostka publiczna ma swoje indywidulane potrzeby zakupowe oraz możliwości organizacyjne i budżetowe. Dlatego też ProcurCompEu to możliwe do indywidualnego dostosowania ram, w których odnaleźć się może każdy Zamawiający - od jednego pracownika, który odpowiada za zakupy małych jednostek, do wieloosobowych biur odpowiedzialnych za największe zamówienia w Polsce. 

Nagrody w konkursie „Ekspert Zamówień Publicznych

W czasie trwania konferencji rozstrzygnięty został konkursu „Ekspert Zamówień Publicznych”. Najlepsze zespoły i zamawiający otrzymali nagrody ministra rozwoju i technologii, w tym prestiżowy wyjazd warsztatowy z udziałem ekspertów  iczek na 10 000 zł do wykorzystania na szkolenia.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

  • Zamawiający przyjazny MŚP

I miejsce – Gmina Dzierżoniów

II miejsce – Gmina Ustka

  • Zamówienie społeczne, czyli zamówienie, którego przedmiot i realizacja mogą stanowić wzór w obszarze uwzględniania aspektów społecznych.

I miejsce – Główny Urząd Statystyczny

  • Zamawiający o wysokim poziomie profesjonalizacji

I miejsce – Urząd Miasta Poznania

II miejsce – Gmina Dąbrowa Górnicza

Organizatorem konkurs „Ekspert Zamówień Publicznych było Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych oraz przy wsparciu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}