W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje dotyczące restrykcji Indonezji w sprawie eksportu niklu i rud niklu

24.07.2023

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie możliwości zastosowania środków retaliacyjnych (odwetowych) w odniesieniu do toczącej się na wniosek Unii Europejskiej procedury rozstrzygania sporów przed Światową Organizację Handlu (WTO) dotyczącą ograniczeń Indonezji w eksporcie niklu - zakazu eksportu i wymogu krajowego przetwórstwa rudy niklu.

Bele stali ocynkowanej w magazynie

Indonezja stosuje w sposób nieuzasadniony i nielegalny ograniczenia w wywozie rudy niklu. Jest to niezgodne z jej zobowiązaniami prawno-międzynarodowymi. Ogranicza to dostęp do surowców potrzebnych do produkcji stali nierdzewnej i zniekształca ceny rud na rynku światowym, co ma wpływ na konsumentów i producentów w UE i innych krajach. Razem z Unią Europejską sprzeciwiamy się tego typu praktykom i będziemy chronić polskie firmy przed szkodliwym protekcjonizmem innych państw

– informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Komisja Europejska oszacowała bezpośrednie negatywne skutki restrykcji Indonezji dla UE na kwotę 350 mln euro. Pośredni wpływ może być nawet 4 razy większy. Dlatego zachęcamy polskie podmioty gospodarcze, izby, zrzeszenia, stowarzyszenia biznesowe do analizy skutków tych restrykcji na działalność polskich firm. W przypadku odnotowania negatywnych skutków zachęcamy do zgłaszania tego do KE i MRiT  

- dodaje wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Proces rozstrzygnięcia sporu na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) rozpoczął się z inicjatywy UE w 2019 r. W orzeczeniu WTO uwzględniono wszystkie roszczenia UE w tym sporze. Jest to zatem wyrok korzystny dla UE. W 2022 r. Indonezja złożyła odwołanie do niedziałającego Organu Apelacyjnego WTO, mając świadomość nie funkcjonowania tej instytucji, co zablokowało ostateczne i wiążące rozstrzygnięcie tego sporu. Komisja Europejska wszczęła procedurę zbadania możliwości egzekwowania praw UE i przyjęcia środków zaradczych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia nr 654/2014 (Enforcement Regulation). Regulacja ta zapewnia podstawę prawną dla UE do usunięcia blokowania systemu rozstrzygania sporów WTO oraz do przygotowania UE na takie sytuacje, w których naruszone zostałyby ważne interesy gospodarcze w skutecznym egzekwowaniu przepisów. Jeżeli konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony interesów UE, Unia Europejska może podjąć odpowiednie środki zaradcze w ramach polityki handlowej na podstawie obiektywnych kryteriów.

Konsultacje społeczne

Zainteresowane podmioty gospodarcze mogą zgłaszać swoje uwagi do 11 sierpnia br. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Komisji Europejskiej. Zachęcamy także do informowania o dokonaniu zgłoszenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii na adres: SekretariatDHM@mrit.gov.pl.

Po konsultacjach, na jesieni br. KE opublikuje raport podsumowujący te konsultacje i wskazujący na możliwe dalsze działania po stronie UE, tj. możliwość zastosowania środków odwetowych wobec Indonezji w postaci dodatkowych ceł, restrykcji ilościowych w imporcie/eksporcie EU-Indonezja.  

{"register":{"columns":[]}}