W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Buda w siedzibie Intel: Doceniamy obecność firmy w Polsce oraz plany jej nowej inwestycji pod Wrocławiem

21.07.2023

W zeszłym miesiącu premier Mateusz Morawiecki i minister Janusz Cieszyński ogłosili największą w historii bezpośrednią inwestycję zagraniczną w Polsce. W okolicach Wrocławia Intel zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Podczas wizyty w USA minister Waldemar Buda spotkał się z przedstawicielami kierownictwa firmy.

Na zdjęciu uczestnicy delegacji.

Minister Buda podczas swojej wizyty w USA spotkał się m.in. z wiceprezes korporacji ds. globalnych operacji łańcucha dostaw Jackie Sturm oraz wiceprezesem ds. technologii i planowania strategicznego produkcji Ido Segevem.

Doceniamy obecność firmy w Polsce oraz plany jej nowej inwestycji pod Wrocławiem. To szansa na stworzenie kompleksowego i najbardziej zaawansowanego technologicznie łańcucha dostaw półprzewodników w Europie oraz nowoczesne miejsce pracy dla polskich inżynierów

- mówił szef MRiT podczas spotkania w siedzibie firmy w Santa Clara. Zwrócił uwagę, że polskie przedsiębiorstwa technologiczne są wśród najszybciej rozwijających się firm tej branży w regionie CEE.

Ogromnym atutem Polski są kompetencje naszych programistów, którzy są na 4. miejscu na świecie. Ich umiejętności przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Decyzja Intel o nowej inwestycji w naszym kraju jest tego najlepszym dowodem

- podkreślał minister rozwoju i technologii.  

Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski

- powiedział podczas ogłoszenia inwestycji premier Mateusz Morawiecki.

Ta inwestycja Intela jest inwestycją szczególną - to najbardziej zaawansowane techniki produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów

- dodał.

Inwestycja Intela w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia to inwestycja w obszar na przemysłowej mapie świata, w którym Polska nie była do tej pory obecna

- powiedział PAP minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy

Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem.

Decydujące znaczenie dla decyzji miały: zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców. 

Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu w przyszłości wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 %.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku. 

Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób. 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}