W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska chce rozwijać strategiczne partnerstwo z Japonią

24.03.2021

Energetyka (w tym technologie wodorowe), infrastruktura, farmacja i motoryzacja – to perspektywiczne obszary, w których Polska chce rozwijać strategiczną współpracę z Cesarstwem Japonii. W środę 24 marca Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, rozmawiał na ten temat z ambasadorem Kraju Kwitnącej Wiśni w Polsce, Akio Miyajimą.

Wideokonferencja z ambasadorem Japonii

Obchodzone w 2019 r. 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz liczne wizyty na wysokim szczeblu były potwierdzeniem trwałości i intensywności relacji polsko-japońskich. Od 2015 r. łączy nas strategiczne partnerstwo. Chcemy je rozwijać, tak aby móc skuteczniej stawiać czoła wspólnym wyzwaniom. Liczymy, że wkrótce uzgodniony zostanie nowy plan działania w ramach partnerstwa strategicznego na lata 2021-2025

– podkreślił w trakcie spotkania minister Robert Tomanek.


W ostatnich latach odnotowano dynamiczny wzrost wzajemnej wymiany handlowej, w 2019 r. była to najwyższa wartość w historii (niemal 5,75 mld USD, w tym eksport - 751 mln. USD, a import – 5 mld. USD). Obydwie strony chcą zintensyfikować wzajemną współprace gospodarczą.

Inwestycje naszych japońskich partnerów to nie tylko stabilne i wysokopłatne miejsca pracy, to przede wszystkim transfer nowoczesnych technologii oraz wzrost wiedzy i umiejętności pracowników, a, co ważne, także uczniów i studentów szkół oraz uczelni, z którymi inwestorzy rozpoczynają współpracę. Chcielibyśmy zachęcić japońskie firmy do dalszego inwestowania w Polsce, zwłaszcza teraz, aby pobudzić rozwój osłabionej pandemią gospodarki

- powiedział minister Robert Tomanek.

Priorytetem będzie transfer do Polski nowoczesnych czystych technologii wodorowych, które mogą być odpowiedzią na zapisy wprowadzanego przez Komisje Europejską Zielonego Ładu, a których Japonia jest jednym ze światowych liderów.


Inne obszary współpracy, które omówiono, to elektromobilność, projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, czy eksport polskich produktów spożywczych. W trakcie spotkania poruszono również temat udziału Polski w wystawie EXPO, która odbędzie się w 2025 roku w Oscace.

 

{"register":{"columns":[]}}