W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie przewodnictwo na 10. posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Zrównoważonej Turystyki Konwencji Karpackiej

16.04.2021

15 kwietnia 2021 odbyło się dziesiąte posiedzenie międzynarodowej Grupy Roboczej Zrównoważonej Turystyki Konwencji Karpackiej.

Karpaty wiosną

Było to pierwsze od trzech lat międzynarodowe spotkanie przedstawicieli państw–stron i pierwsze w ramach trzyletniej prezydencji w Konwencji Karpackiej, którą Polska objęła pod koniec 2020 r. Posiedzeniu, które prowadzono on-line, przewodniczył Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki MRPiT, przewodniczący Grupy. W przemówieniu wprowadzającym dyrektor Borek podkreślił, że przekazanie Polsce przewodnictwa Grupy Roboczej ZT jest nowatorskim rozwiązaniem we wdrażaniu Konwencji Karpackiej i traktujemy je jako wyraz uznania za zaangażowanie w jej prace. Wyraził nadzieję, że aktywne przewodnictwo przyczyni się do podejmowania nowych zadań i wyzwań na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach.

Posiedzenie GRZT było okazją do przypomnienia dotychczasowych dokonań, omówieniu Regulaminu Pracy GRZT KK, przedstawienia aktywności państw karpackich we wdrażaniu Protokołu o zrównoważonej turystyce Konwencji Karpackiej w ostatnich latach, a przede wszystkim dyskusji nad projektem Planu pracy KPZT na lata 2021-2023.

Podczas posiedzenia Polska zaprezentowała informację o podejmowanych w ostatnich latach działaniach resortu turystyki, do których należało zawarcie Memorandum o utworzeniu Karpackiej Platformy Zrównoważonej Turystyki, prowadzenie prac w ramach Grupy Zadaniowej Zrównoważonej Turystyki przy Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, mających na celu wdrażanie Konwencji, przejęcie przewodnictwa w GRZT KK oraz przejęcie koordynacji KPZT KK przez KPZT KK- Centrum Polska oraz przekazanie w latach 2018-2020 ok. 2 160 tys. zł na utworzenie i odnowienie szlaków turystycznych, aplikacje internetowe, tworzenie turystycznych marek terytorialnych poprawę bezpieczeństwa w górach.

Głównym tematem posiedzenia był projekt Planu pracy KPZT KK na lata 2021-2023. Został on przygotowany przez KPZT Centrum Polska i zaprezentowany przez Pana Dawida Laska, sekretarza generalnego Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska. Trzyletni plan zakłada m.in. stworzenie systemu efektywnej sieci współpracy, utworzenie Karpackiego Centrum oraz Systemu Informacji dla przemysłu turystycznego, stworzenie w oparciu o zasoby kulturowe Karpat oferty produktowej w ramach Marki Karpackiej. Uczestnicy posiedzenia zgłosili szereg konstruktywnych uwag. W podsumowaniu PDDB zwrócił się o przekazywanie dalszych uwag na piśmie w terminie do 30 kwietnia 2021, po czym skorygowany plan zostanie przyjęty do realizacji.

{"register":{"columns":[]}}