W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-rumuńskie konsultacje z udziałem wiceministrów Grzegorza Piechowiaka i Luciana-loan Rusa

21.06.2022

Rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej między Polską a Rumunią, promocja eksportu, współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza, wsparcie Ukrainy i wpływ wojny na gospodarki – to główne tematy spotkania sekretarzy stanu odpowiedzialnych za handel międzynarodowy Luciana-loan Rusa wiceministra przedsiębiorczości i turystyki Rumunii oraz Grzegorza Piechowiaka, pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych.

minister Piechowiak przy stole z flagami PL i RO

Rumunia jest ważnym partnerem gospodarczym i atrakcyjnym krajem dla polskich inwestorów. Liczymy na dalsze wzrosty obrotów handlowych i zwiększenie obecności rumuńskich inwestorów w Polsce. Nasze kraje dały się poznać  jako wiarygodni partnerzy handlowi i inwestycyjni oraz istotne centra europejskiego przemysłu

- powiedział sekretarz stanu Grzegorz Piechowiak.

I dodał:

Doceniamy współpracę z Rumunią w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje Funduszu w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie – transport, technologie cyfrowe i energetykę są ważne i niezwykle aktualne.

Inwestorami w Funduszu Trójmorza mogą być instytucje reprezentujące państwa Trójmorza, międzynarodowe instytucje finansowe oraz prywatni inwestorzy z całego świata. Ostatnio Fundusz podpisał umowę z operatorem systemu przesyłowego gazu ziemnego w Rumunii dotyczącą współpracy przy budowie planowanej infrastruktury gazowej typu greenfield w Rumunii .

Polsko-rumuńska współpraca handlowa

Rumunia jest 17 partnerem handlowym Polski, z udziałem 1,5% w obrotach handlowych w 2021 r.

Dane za 2021 r. wskazują, że obroty handlowe wzrosły w stosunku do 2020 r. o prawie 20% i wyniosły 8664,1 mln EUR.

Polski eksport do Rumunii wzrósł o 17,5% i wyniósł 5921,4 mln EUR. Najważniejsze produkty eksportowe to:

- wyroby przemysłu elektromaszynowego (29,6% udziału, 1754,8 mln EUR, wzrost o 20%);

- wyroby przemysłu chemicznego (1119 mln EUR, +29%);

- artykuły rolno-spożywcze (947,6 mln EUR, +5%).

Import rumuńskich towarów do Polski w 2021 r. wzrósł o 25% i wyniósł 2742,7 mln EUR. Najważniejsze produkty importowe to poduszki powietrzne (spadek o 2%), samochody (wzrost o 5,8%) i polietery (wzrost o 160%).

Polsko-rumuńska współpraca inwestycyjna

Rumunia jest atrakcyjnym krajem dla polskich inwestorów. Wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rumunii na koniec 2020 r. (wg danych NBP) osiągnęła ok. 835,6 mln EUR (na koniec 2019 r. było to 887,3 mln EUR). Według danych rumuńskiego rejestru handlowego na koniec grudnia 2020 r. w Rumunii zarejestrowanych było 1260 firm z polskim kapitałem.

22 czerwca br. w ramach Kongresu 590 odbędzie się forum polsko-rumuńskiego biznesu.

{"register":{"columns":[]}}