W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady UE do Spraw Zagranicznych w formacie handel

27.11.2023

Współpraca Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, zatwierdzenie umowy o wolnym handlu UE z Nową Zelandią i konferencja ministerialna Światowej Organizacji Handlu - to zagadnienia, które zostały poruszone podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli z udziałem wiceminister Kamili Król.

Wiceminister Kamila Król w Brukseli podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie handel

Współpraca z USA

Stany Zjednoczone pozostają naszym najważniejszym partnerem. Unia Europejska powinna współpracować z USA na rzecz silnego sojuszu transatlantyckiego. Tylko dzięki temu będziemy w stanie stawić czoła wspólnym wyzwaniom m. in. walce ze zmianami klimatycznymi. Mimo, że nasze polityki gospodarcze nie zawsze są ze sobą zbieżne, powinniśmy jako partnerzy konsultować ze sobą ważne decyzje regulacyjne, aby nie stanowiły one przeszkód we wzajemnej współpracy

- powiedziała wiceminister Kamila Król w Brukseli.

Wiceszefowa MRiT podkreśliła, że Unia Europejska powinna współpracować z USA na rzecz silnego sojuszu transatlantyckiego, w szczególności w celu promowania demokratycznych polityk i wartości.

UE musi kształtować swoje stosunki z USA na równych zasadach. Oznacza to obronę własnych interesów w sferze ekonomicznej i zdolność do wypracowania wspólnego stanowiska w obszarach kluczowych dla gospodarki UE

- dodała.  

Stałe i przejrzyste mechanizmy konsultacji transatlantyckiej pomogą też w budowaniu zaufania rynku oraz rozwoju wzajemnych inwestycji. Transatlantycka jedność, cyfrowa solidarność, respektowane tych samych zasad i wspólne podejście do wartości to sposób na pożądane ukształtowanie międzynarodowego porządku w zgodzie z wartościami UE.

Umowy handlowe

Podczas posiedzenia Rady zapowiedziano podpisanie tymczasowej umowy handlowej między UE a Republiką Chile. Porozumienie jest istotne ze względu na jego znaczenie geopolityczne.

Umowa handlowa między Unią Europejską a Republiką Chile jest okazją do zwiększenia roli Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. W Polsce postrzegamy Chile jako perspektywiczny rynek i chcemy dalej rozwijać dwustronną wymianę handlową m. in. w zakresie towarów zaawansowanych technologicznie

- powiedziała wiceminister Kamila Król.

Rada omówiła również stan przygotowań do 13. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO), podczas której powinny zapaść ważne dla właściwego funkcjonowania wielostronnego systemu handlu decyzje.

Kamila Król zaznaczyła, że Polska popiera wzmocnienie sieci umów o wolnym handlu zawieranych przez UE z państwami trzecimi. Umowy te zapewniają firmom stabilność i przewidywalność, co jest szczególne ważne w aktualnej sytuacji geopolitycznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}