W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską

08.05.2023

Wzajemna współpraca gospodarcza, inwestycje – to niektóre z tematów poruszanych podczas dzisiejszego spotkania ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem gospodarki i planowania Królestwa Arabii Saudyjskiej Faisalem F. Alibrahimem.

spotkanie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem gospodarki i planowania Królestwa Arabii Saudyjskiej Faisalem F. Alibrahimem

Polska przywiązuje dużą wagę do relacji z Królestwem Arabii Saudyjskiej – jednym z najważniejszych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim. Dostrzegamy duży potencjał gospodarczy Arabii Saudyjskiej, w tym bogactwo zasobów naturalnych, wprowadzane reformy ekonomiczne, szerokie plany modernizacji i rozwoju społeczno-gospodarczego, a także wielkość i chłonność rynku wewnętrznego, z ponad 36 mln konsumentów

– zauważył minister Waldemar Buda.

Arabia Saudyjska należy do czołówki partnerów handlowych Polski wśród państw arabskich. W ostatniej dekadzie obserwujemy wyraźną tendencję wzrostową zarówno polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej jak i saudyjskiego do Polski, także pomimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19 oraz rosyjską agresją na Ukrainę. W 2022 r. polski eksport do Arabii Saudyjskiej wyniósł 914,7 mln USD, natomiast import 6 mld USD.

Podczas spotkania rozmawiano m. in. na temat współpracy inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami, w tym dzieleniu się przez Polskę doświadczeniami w sferze wysokich technologii.

Uważnie śledzimy realizację saudyjskiej strategii Wizja 2030 i widzimy szereg kluczowych obszarów, w których polskie podmioty mogłyby włączyć się w działania. Dotyczyć to może choćby ambitnych planów modernizacji cyfrowej Arabii Saudyjskiej

-  powiedział minister Buda.

Poruszono także temat programów rozwojowych, wdrażanych przez Arabię Saudyjską, mających na celu uniezależnienie od rynku petrochemicznego. To stwarza szerokie możliwości rozwoju dwustronnej współpracy – od bezpośredniej realizacji inwestycji, poprzez dostawy towarów (surowców, półproduktów, wyposażenia, maszyn i urządzeń, dóbr inwestycyjnych, etc.), usługi projektowe i eksperckie oraz wsparcie logistyczne, a kończąc na szkoleniach czy kształceniu kadr.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}