W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowa Organizacja Handlu WTO

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pełni funkcję koordynatora w procesie wypracowywania stanowiska Polski wobec toczących się w Światowej Organizacji Handlu w Genewie wielostronnych negocjacji handlowych. W ramach kształtowania wspólnej polityki handlowej UE przedstawiciele Ministerstwa, uczestniczący w negocjacjach, współtworzą stanowisko unijne, które jest następnie przedstawiane przez Komisję Europejską w imieniu całej Unii Europejskiej. 

Opracowane i przyjęte w ramach WTO zasady międzynarodowej wymiany handlowej mają charakter wiążący dla jej członków. W ramach tej organizacji funkcjonuje również mechanizm rozstrzygania sporów handlowych między państwami. WTO jest więc gwarantem międzynarodowego systemu handlu światowego. Obecnie WTO skupia 164 członków, a 23 kraje negocjują swoje warunki członkostwa w tej organizacji (choć negocjacje akcesyjne Białorusi zostały zawieszone w związku z postawą tego kraju wobec agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę).

Najważniejszym organem tej organizacji są Konferencje Ministerialne. Ostatnie (XII) tego typu spotkanie odbyło się w dniach 12-15 czerwca 2022 roku w Genewie.  Konferencja Ministerialna WTO odbyła się w wyjątkowo trudnym momencie, w którym globalne napięcia handlowe zostały dodatkowo spotęgowane kryzysem żywnościowym spowodowanym militarną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Pomimo tych wyzwań, udało się zakończyć konferencją relatywnym sukcesem i przyjęciem konkretnych zobowiązań na najbliższą przyszłość. Pakiet uzgodnień obejmuje:

•    Dokument wynikowy 12 KM, obejmujący m.in. zobowiązania dotyczące prac nad reformą organizacji, w tym przywrócenia prawidłowego funkcjonowania systemu rozstrzygania sporów do 2024 r.;
•    Pakiet dotyczący reagowania WTO na sytuacje nadzwyczajne, obejmujący: 
a)   Deklarację ministerialną w/s reagowania na kryzys bezpieczeństwa żywnościowego dla zwiększenia przewidywalności handlu żywnością i produktami rolnymi, a tym samym ograniczenia poziomu zmienności cen, oraz Decyzję ministerialną w/s zwolnienia pomocy humanitarnej i zakupów żywności dokonywanych przez Światowy Program Żywnościowy (WFP) spod restrykcji i in. ograniczeń eksportowych, po to by ułatwić zapewnienie wyżywienia milionom najbardziej potrzebującym; 
b)   Deklarację ministerialną w/s odpowiedzi WTO na pandemię covid-19 oraz gotowości na przyszłe pandemie oraz Decyzję ministerialną w/s odstępstwa od handlowych aspektów praw własności intelektualnej krajów rozwijających się mających już zdolność do produkcji szczepionek przeciwko covid-10;
•    Decyzję w/s przedłużenia moratorium zawieszającym cła w handlu elektronicznym  i programu prac w zakresie tego handlu;
•    Porozumienie w obszarze subsydiów w rybołówstwie, ograniczający niektóre rodzaje nielegalnych i nierejestrowanych subsydiów w tym sektorze gospodarki w celu ograniczenia przejawiania zasobów mórz.

Pakiet ten jako całość uznano za znaczący z punktu widzenia wyzwań i  globalnych dóbr wspólnych, a tym samym przyczyniający się do wzmocnienia roli WTO jako gwaranta światowego systemu handlu.

Aktualnie na forum WTO trwają negocjacje nad implementacją tych porozumień w tym szczególnie nad reformą WTO, która powinna odpowiadać na wyzwania XXI wieku.  

Polska wspiera działania UE mające na celu przeciwdziałanie osłabienia WTO jako gwaranta międzynarodowego systemu handlu światowego. Dąży również do tego, aby przyszły program prac miał charakter zrównoważony i obejmował nowe zagadnienia istotne dla kształtowania się handlu międzynarodowego, np. handel elektroniczny czy ułatwienia dla inwestycji. Podkreśla też konieczność przeprowadzenia reformy WTO, która powinna odbudować efektywność tej organizacji.

Więcej informacji na temat WTO i trwających negocjacjach handlowych znajduje się na stronie Światowej Organizacji Handlu oraz na stronie Komisji Europejskiej – Dyrekcja Generalna ds. Handlu.

Materiały

World Trade Organization
UE i WTO
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.10.2022 11:59 Sylwia Życzkowska
Pierwsza publikacja:
04.01.2019 16:38 Agata Żołnacz-Okoń
{"register":{"columns":[]}}