W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwalniamy kreatywność młodych

08.05.2023

Influencerzy, youtuberzy, działalność artystyczna, sprzedaż internetowa to branże i dziedziny, w której młode i kreatywne osoby chcą działać i się rozwijać. Ułatwimy im to – zapewnimy stabilne zasady prowadzenia biznesu.

Konferencja ministra Waldemara Budy. Minister stoi po prawej stronie przy mównicy. Za nim flaga Polski i Unii Europejskiej. Za ministrem prezentacja. Na prezentacji dziewczyna, która trzyma aparat fotograficzny. Napis: Uwalniamy kreatywność młodych

Od 2020 r. obserwujemy wzmożoną aktywność młodych ludzi w prowadzeniu działalności gospodarczej, przede wszystkim w internecie. Coraz więcej osób chciałoby mieć swój biznes jeszcze zanim osiągnie pełnoletność. Przedstawiamy rozwiązanie, które da młodym osobom szanse na rozwój swoich pasji i możliwość zarabiania na nich. Zachęcimy też młodych ludzi do stawiania pierwszych kroków w biznesie. To dla nich cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości

wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. Do 5 maja 2023 r., jest ich już 48.

Nasze rozwiązania umożliwią szybsze wejścia na rynek pracy. Co więcej, młode osoby nie będą płacić składek na ubezpieczenie społeczne. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osoby stawiającej swoje pierwsze kroki w biznesie

– dodaje szef MRiT.

Nasze propozycje zapewnią większą transparentność i swobodę prowadzenia własnej działalności przez osoby małoletnie. Wyeliminujemy też sytuacje jak np. próby rejestrowania przez rodziców firm na kilkulatków, w celu ominięcia przepisów.

Co się zmieni

Zmiany, które proponujemy, w jasny sposób określą zasady, na podstawie których osoby małoletnie będą mogły podejmować i wykonywać działalność gospodarczą lub zawodową.

Chodzi m.in. o działalność taką jak influencerzy, youtuberzy, sprzedaż internetowa czy działalność artystyczną i muzyczną. – To są obszary w których widzimy, że aktywność i kreatywność młodych ludzi najbardziej  się przejawia. Warto tę kreatywność wspierać i to też chcemy robić – mówi szef MRiT.

Aby młoda osoba mogła założyć biznes, konieczna będzie zgoda sądu. Wniosek będzie składał sam zainteresowany albo jego przedstawiciel ustawowy, kurator lub opiekun. Sąd określi zakres prowadzenia działalności (według kodów PKD). Informacja o tym, że przedsiębiorca jest osobą małoletnią, będzie publikowana w CEIDG.

Przepisy regulujące prowadzenie biznesu przez osoby małoletnie są częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców, o którym pisaliśmy tutaj.

Planowane wejście w życie przepisów to 1 października 2024 r.

Materiały

Prezentacja
Prezentacja.pptx 17.48MB
Zapis audio
20230508​_konf​_mlodziez​_media​_audio.mp3 11.50MB

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}