W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Niedużak na Radzie COMPET o transformacji energetycznej w przemyśle i wzmocnieniu konkurencyjności MŚP

29.09.2021

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, która zapewni konkurencyjność przemysłu państw Unii Europejskiej oraz wzmocnienie jej jednolitego rynku ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i specyfiki małych i średnich przedsiębiorstw — to główne tematy dyskusji dzisiejszego (29 września) posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności (COMPET) w części Jednolity Rynek i Przemysł. Polski rząd reprezentował w Brukseli wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak.

Wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak przemawiający podczas obrad Rady ds. Konkurencyjności (COMPET) w Brukseli

Tematami obrad były:

  • wdrożenie zaktualizowanej nowej strategii przemysłowej dla Europy — przyspieszenie transformacji ekologicznej "Fit for 55" z perspektywy przemysłowej,
  • przyszłościowe kształtowanie polityki konkurencyjności UE i dalsze wspieranie jednolitego rynku — połączenie sił na rzecz lepszego stanowienia prawa.

Musimy zadbać o społeczną akceptację dla transformacji energetycznej i zachowanie konkurencyjności polskiego przemysłu

— mówił wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak podczas posiedzenia Rady.

Wzrost konkurencyjności gospodarki i wzmocnienie jednolitego rynku są możliwe, jeśli tworząc przepisy w UE, zwracamy szczególną uwagę na sytuację i specyfikę małych i średnich przedsiębiorstw

— podkreślał wiceminister Niedużak.

Transformacja ekologiczna w przemyśle

Komisja Europejska przyjęła w lipcu br. pakiet „Fit for 55” — zbiór  wzajemnie powiązanych projektów regulacji, mających na celu wdrożenie przyjętego przez Radę Europejską w grudniu 2020 r. nowego celu klimatycznego, czyli redukcję do 2030 r. emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. (zamiast wcześniej obowiązującego celu 40 proc.). Środowe posiedzenie Rady COMPET było pierwszą debatą ministrów ds. gospodarki UE o "Fit for 55".

Wiceminister Niedużak podkreślił, że aby zrealizować ten cel, konieczne jest zapewnienie odpowiednich narzędzi regulacyjnych, przewidywalnych ram prawnych, możliwości inwestycyjnych i  monitorowanie wpływu pakietu "Fit for 55" na ekosystemy przemysłowe i ich konkurencyjność.

Aby utrzymać poparcie społeczne dla transformacji, musimy upewnić się, że dążenie do osiągnięcia tego celu będzie miało zdecydowanie pozytywny bilans korzyści i strat zarówno dla przemysłu jak i konsumentów

— mówił M. Niedużak.

Podkreślił, że pakiet "Fit for 55" to szansa dla UE, aby stać się liderem w innowacyjnych technologiach związanych z transformacją energetyczną, na przykład w bezemisyjnym transporcie, a także wodorze i paliwach alternatywnych. Dla polskich firm jest to też szansa na stworzenie trwałych miejsc pracy przy renowacji budynków, elektryfikacji, zwiększaniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz dekarbonizacji przemysłu i transportu.

Polska konsekwentnie podkreśla, że transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa. By to się powiodło, musimy zwrócić uwagę na nierównomierny rozkład kosztów

— zaznaczył wiceminister.

M. Niedużak powiedział, że koszty transformacji powinni ponosić przede wszystkim globalni producenci, a nie MŚP czy odbiorcy końcowi. Mówił o unijnych instrumentach wspierających dekarbonizację przemysłu, aby zapobiec wzrostowi nierówności pomiędzy państwami UE.

Prawne wsparcie dla jednolitego rynku Unii Europejskiej

Celem Rady ds. Konkurencyjności jest odegranie ważnej roli w dyskusji na temat tego, w jaki sposób lepsze uregulowania prawne mogą przyczynić się do wzmocnienia konkurencyjności gospodarki UE. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Dlatego tak ważne jest systematyczne stosowanie testu MŚP w europejskich ocenach wpływu przepisów na te firmy, zwłaszcza w okresie długoterminowym. Pozwoli to uważniej dobierać środki legislacyjne, tak aby nie ograniczać, a wspierać rozwój MŚP.

Wiceminister podkreślił także znaczenie działań na rzecz dalszego ograniczania obciążeń regulacyjnych, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Rada ds. Konkurencyjności (COMPET)

Zadaniem Rady ds. Konkurencyjności jest zwiększać konkurencyjność i wzrost w Unii Europejskiej. Rada zajmuje się:

  • rynkiem wewnętrznym — usuwanie barier, które utrudniają transgraniczny przepływ towarów, pracowników, kapitału i usług,
  • przemysłem — uwzględnianie problematyki przemysłowej we wszystkich pokrewnych dziedzinach polityki UE, reagowanie na konkretne potrzeby poszczególnych sektorów,
  • badaniami, innowacjami i przestrzenią kosmiczną — Rada stara się wzmocnić naukowo-techniczną bazę europejskiego przemysłu, aby zwiększyć jego międzynarodową konkurencyjność, stymulować wzrost i powstawanie miejsc pracy; z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje też nad europejską polityką kosmiczną.

Rada, zwłaszcza z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), chce poprawić otoczenie biznesowe firm. Uczestniczy w pracach legislacyjnych nad rozwiązaniami korzystnymi dla MŚP, aby poprawić dostęp do finansowania, ograniczyć biurokrację i wspierać innowacje.

W jej posiedzeniach uczestniczą ministrowie wszystkich państw członkowskich, którzy odpowiadają za handel, gospodarkę, przemysł, badania i innowacje lub przestrzeń kosmiczną. W spotkaniach biorą udział także właściwi komisarze europejscy.

Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej 4 razy w roku.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}