W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Namibia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Namibią zostały nawiązane 21 marca 1990 r.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska uznała Republikę Namibii z dniem proklamowania niepodległości przez ten kraj (21 marca 1990 r.), nawiązując jednocześnie stosunki dyplomatyczne.  W Namibii akredytowany jest ambasador RP w Pretorii, natomiast w Polsce – ambasador Namibii rezydujący w Berlinie.  W okresie walki o niepodległość Polska utrzymywała żywe kontakty z działaczami ruchu narodowowyzwoleńczego Namibii SWAPO, zarówno poprzez biuro tej organizacji w Berlinie, jak i ambasady polskie w Tanzanii, Zimbabwe oraz Angoli.  Polska udzielała też pomowy w zakresie opieki medycznej (dot. ok. 100 partyzantów SWAPO) oraz szkolenia kadr. W ramach puli stypendialnej tzw. „funduszu AFRICA” kilkudziesięciu młodych Namibijczyków ukończyło studia wyższe w Polsce. Późniejszy prezydent Namibii, S. Nujoma, dwukrotnie odwiedził Polskę w charakterze lidera SWAPO (w 1977 r. i w 1981 r.). Ponadto Polska była jednym z członków Rady ONZ ds. Namibii. Wśród przedstawicieli starszego pokolenia elity rządzącej Namibii nadal żywa jest pamięć o polskiej solidarności i pomocy w okresie walki narodu namibijskiego o niepodległość.  W Polsce złożyli wizyty: minister administracji regionalnej i budownictwa L. Apollus Amathila, absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej, później wicepremier w rządzie N. Anguli (1993 r.) oraz wiceminister do spraw planowania P. Ndishishi, absolwent SGPiS (1996 r.).  W Namibii złożyli wizyty: specjalny wysłannik ministra SZ R. Czyżycki (1995 r.), minister spraw zagranicznych W. Bartoszewski (1995 r.), minister spraw zagranicznych W. Cimoszewicz (2004 r.)

Współpraca ekonomiczna

Umową regulującą stosunki handlowe UE – Namibia, a więc tym samym RP-Namibia, była do końca 2007 r. ACP-EU Partnership Agreement podpisana w 23.06.2000 r. w Cotonou. W grudniu 2007 r. została podpisana nowa tymczasowa umowa IEPA. W dniu 10.06.2016 r. Unia Europejska podpisała z 6 krajami należącymi do Południowoafrykańskiej Rady ds. Współpracy (SADC), w tym z Namibią, Umowę o Partnerstwie Gospodarczym (EPA). W 2017 r. obroty Polski z Namibią wyniosły 6,3 mln USD. W powyższym okresie eksport Polski do Namibii wyniósł 3,3 mln USD. Import wyniósł 3,0 mln USD. 

Współpraca naukowa

Uniwersytety w Namibii oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich.  Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich. Polskie uczelnie oferują szereg interesujących programów dla zagranicznych studentów na odpłatnych studiach.

Uznawalność kształcenia

{"register":{"columns":[]}}