W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Logotyp Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Logotyp Rzeczpospolita Polska. Logotyp SI2PEM. Logotyp Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa.

O projekcie SI2PEM

20.07.2021

Pomysł na budowę SI2PEM czyli Systemu Informacyjnego o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne narodził się już w 2017 r., a prace nad nim ruszyły we wrześniu 2018 r. Czynnikiem decydującym o powstaniu systemu była chęć zapewnienia sprawnego, powszechnego i darmowego dostępu do wiarygodnych danych dotyczących pola elektromagnetycznego (PEM), dostępu pozwalającego w jasny i przystępny sposób zweryfikować dotrzymanie poziomów dopuszczalnych PEM w środowisku.

Element dekoracyjny.

Projekt System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (SI2PEM) realizowany jest przez Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.

Projekt SI2PEM to także szkolenia i edukacja

Na projekt SI2PEM składają się także szkolenia oraz edukacja.

W ramach szkoleń, od czerwca do października 2020 r. przeprowadzono kursy dla administracji, w których udział wzięło 621 osób - pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji, UKE, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Byli to także liczni przedstawiciele organów związanych z ochroną środowiska: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie oraz pracownicy urzędów. Szkolenia zostały bardzo dobrze przyjęte, dlatego tez zdecydowano o ich ponowieniu. Tematy poruszane na szkoleniu dotyczą m.in. źródeł pola elektromagnetycznego, regulacji prawnych i unormowań związanych z polem elektromagnetycznym, stosowanych w Polsce i na świecie zasad, metod oraz sposobów pomiaru i monitorowania pola elektromagnetycznego, zagadnień biologicznych i medycznych aspektów oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizm człowieka oraz zagadnień związanych z siecią 5G. W lipcu rozpoczęło się kolejne szkolenie, w całości poświęcone funkcjonalności systemu SI2PEM.

Instytut Łączności – PIB, w ramach realizacji projektu SI2PEM,  przygotował kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą zagadnień związanych z polem elektromagnetycznym. Od lipca 2020 r. w mediach społecznościowych Instytutu Łączności pojawiały się animacje oraz posty, które w przystępny sposób tłumaczyły m.in. czym jest PEM, czy obowiązujące wartości dopuszczalne zostały rzeczywiście zwiększone stu krotnie i czy PEM wytwarzane przez stacje bazowe telefonii komórkowej można poprawnie mierzyć miernikiem za 100 zł. Wyjaśnione zostały także trudne fizyczne pojęcia – czym jest natężenie a czym gęstość pola i dlaczego tak ważne jest, aby nie mylić tych pojęć.

 


O projekcie:

Projekt System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (SI2PEM) realizowany jest przez Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z KPRM w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.

SI2PEM gromadzi dostępne wyniki pomiarów PEM w środowisku wraz z informacjami na temat lokalizacji i parametrów urządzeń nadawczych, działających na częstotliwościach radiowych w cywilnych pasmach licencjonowanych (w tym stacji bazowych telefonii komórkowej). System SI2PEM, na podstawie zgromadzonych informacji dotyczących systemów radiowych, opracowanych modeli matematycznych oraz pomiarów PEM wykonanych w środowisku, dokonuje symulacji rozkładów wartości natężenia PEM o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce z dokładnością do pojedynczych metrów. Projekt skierowany jest  do szerokiego grona odbiorców – obywateli, administracji, wszystkich zainteresowanych wynikami pomiarów PEM.

{"register":{"columns":[]}}