W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

03.06.2022

25 września 2021 r. po raz 16. odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Prezentujemy analizę wyników tych egzaminów w latach poprzednich.

Egzaminy prawnicze

Egzaminy te od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najprostszą i najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.

W 2021 r. do egzaminów łącznie przystąpiły 6373 osoby, a zdało je - 3800 z nich, tj. 59,6 proc. uczestników. Do egzaminu na aplikację adwokacką przystąpiło 2378 osób, zdały – 1422 osoby, czyli 59,8 proc. zdających. O przyjęcie na aplikację radcowską ubiegały się 3073 osoby, a egzamin zdało 1812 osób, tj. 59 proc. Do egzaminu na aplikację notarialną przystąpiło 746 osób, a zdały – 453 osoby, czyli 60,7 proc. Z kolei egzamin na aplikację komorniczą zdawało 176 osób, pomyślny rezultat uzyskało 113 osób, tj. 64,2 proc. zdających.

Egzaminy przeprowadziło 70 komisji egzaminacyjnych

Łącznie od 2006 r. do egzaminów wstępnych przystąpiło niemal 150 tys. magistrów prawa. Najwyższą frekwencję odnotowano w 2009 r., kiedy w tych egzaminach brało udział ponad 14 tys. osób. W ostatnich latach zainteresowanie egzaminami to ok. 6-7 tys. osób rocznie.

Z zebranych przez 16 lat danych wynika, że co roku statystycznie co drugi absolwent wyższej uczelni prawniczej przystępuje do egzaminu wstępnego na aplikacje. W roku 2021 byli to absolwenci 48 polskich publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, kształcących na kierunku „prawo” oraz absolwenci kilkunastu uczelni zagranicznych.

Wyniki egzaminów cennym źródłem informacji

Wyniki egzaminów kilku tysięcy absolwentów wszystkich polskich uczelni prawniczych to cenne źródło informacji, pozwalające dokonać statystycznej oceny jakości przygotowania do tych egzaminów przez uczelnie. Od 2008 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości sporządzana jest szczegółowa analiza wyników oraz profilu kandydatów na aplikacje. Wyniki tej analizy co roku prezentowane były na konferencji Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa oraz z władzami samorządów prawniczych. Wnioski z tej analizy były zwykle przedmiotem gorącej dyskusji z przedstawicieli tych środowisk.

Czołowe uczelnie

Nieprzerwanie od 2008 r. uczelnią, której najwyższy odsetek absolwentów uzyskuje pozytywny wynik egzaminów jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poza nim, w 2021 r. w czołówce znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia załączonej prezentacji.

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiały

Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką radcowską notarialną i komorniczą w 2021 r.
Analiza​_wyników​_egzaminów​_wstępnych​_na​_aplikacje​_adwokacką​_radcowską​_notarialną​_i​_komorniczą​_w​_2021​_r.pdf 8.83MB
{"register":{"columns":[]}}