W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

AstraZeneca dostępna również dla osób do 65. roku życia

12.02.2021

Szczepionką AstraZeneca mogą być szczepione wszystkie osoby od 18. do 65. roku życia. Dzięki temu drugi etap rejestracji nauczycieli i opiekunów żłobków, który rozpocznie się 15 lutego, uwzględni również sześćdziesięciolatków. Pierwotnie ta grupa osób miała nie być szczepiona AstraZenecą. Jednak najnowsze ustalenia naukowców wskazują, że szczepionka jest równie skuteczna dla osób 60+. Polska w maksymalny sposób wykorzystuje dostępne dawki szczepionek. Współczynnik ich utylizacji jest jednym z najniższych w Europie.

Minister Michał Dworczyk wypowiada się przed kamerami.

Szczepionka AstraZeneca – nowe wytyczne

− Po konsultacjach ze środowiskami medycznymi Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dotyczące komunikatu, który stwierdza, że szczepionką AstraZeneca mogą być szczepione wszystkie osoby od 18. do 65. roku życia − poinformował szef KPRM, minister Michał Dworczyk. – Oznacza to, że zapisy nauczycieli i opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek, będą uwzględniały również osoby powyżej 60. roku życia. Rozwiąże to problem, który polegał na tym, że nauczyciele “60+” nie mogli się zaszczepić − dodał.

Zmiana ta jest wynikiem napływających informacji medycznych i wyników badań. Właśnie dlatego kolejne kraje podwyższają wiek osób, które mogą być szczepione szczepionką AstraZeneca.

2 marca ma dotrzeć do Polski ok. 0,5 mln szczepionek firmy AstraZeneca. Będą one przeznaczone na dokończenie szczepień osób z grupy "zero".

Został też ustalony czas, który oddziela podanie 1. dawki szczepionki od 2. dawki. W Polsce będzie to między 10. a 12. tygodniem od przyjęcia pierwszej szczepionki. Jest to spowodowane skutecznością szczepionki AstraZeneca i zostało umieszczone w komunikacie i wytycznych ministra zdrowia.

Maksymalne wykorzystanie dostępnych szczepionek

Współczynnik utylizacji szczepionek w Polsce jest jednym z najniższych w porównaniu z innymi krajami. W naszym kraju utylizowanych jest 0,2 proc. szczepionek. To średnio pół szczepionki na jeden punkt, w którym wykonywane są szczepienia.  

− Apelujemy o odpowiedzialność mediów w informowaniu o programie szczepień − powiedział minister Michał Dworczyk. − Robimy wszystko, by każda szczepionka została wykorzystana. Należą się tu wielkie podziękowania dla personelu medycznego − dodał.

Nauczycielu – chroń siebie i innych. Zaszczep się przeciw COVID-19!

{"register":{"columns":[]}}