W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepionka AstraZeneca – 100% ochrona przed ciężkim przebiegiem COVID-19

03.02.2021

Szczepionka AstraZeneca w 100% chroni osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19. Daje także 60% ochronę przed zachorowaniem – podkreśla Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, preparat ma być podawany nauczycielom poniżej 60. roku życia.

Prof. Andrzej Horban oraz Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podczas konferencji nt. szczepionki AstraZeneca

- Europejska Agencja Leków postawiła twarde kryteria rejestracji, które musi spełnić lek - zaznaczył podczas konferencji zorganizowanej w środę prezes URPL.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

- Podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne. Reżim rejestracji leków w UE jest bardzo wysoki. Do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca włączono dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. W Charakterystyce Produktu Leczniczego skuteczność tej szczepionki jest ustalona na poziomie blisko 60% - dodał Grzegorz Cessak.

Wśród 5,2 tys. ochotników, którzy w badaniach klinicznych otrzymali szczepionkę AstryZeneki, do szpitala nie trafił nikt, wobec ośmiu osób w grupie kontrolnej (z czego u jednej choroba przybrała bardzo ciężką postać). Z badań wynika, że szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji już po jednej dawce.

Dla kogo szczepionka? Rekomendacje Rady Medycznej

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Działające przy premierze Rada Medyczna zarekomendowała 28 dni odstępu pomiędzy dawkami.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera RP ds. COVID-19 przypomniał, że Rada Medyczna od początku rekomendowała szczepienie w pierwszej kolejności osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i śmierć.

- Pierwsza priorytetowa grupa to ludzie starsi i w DPS-ach. Ich już szczepimy - podkreślał prof. Horban. - Druga grupa to ludzie, którzy pracują w szkołach, bo dążymy do tego, by otworzyć szkoły. Zaczynamy szczepić osoby z grupy 1c, czyli nauczycieli, gdyż celem jest otwarcie szkół i zapewnienie im bezpieczeństwa – dodał profesor.

Kolejna szczepionka na rynku

Szczepionka AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. 

Perpearat wyprodukowany w firmie AstraZeneca składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen umożliwiający wytwarzanie białka z SARS-CoV-2. Szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować zakażenia COVID-19. Najczęstsze działania niepożądane szczepionki COVID-19 AstraZeneca w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Charakterystyka Produktu Leczniczego "COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w
materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. szczegółowe dane kliniczne dotyczące dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}