W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Laos

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Laosem zostały nawiązane w 1962 r.

Współpraca polityczna

W ostatnich latach kontakty polityczne z Laosem były ograniczone. Dialog polityczny prowadzony był przede wszystkim przy okazji spotkań wielostronnych. W listopadzie 2012 r. na szczycie ASEM w Wientian Polskę reprezentował premier D. Tusk, a premierzy B. Szydło i T. Sisoulith spotkali się na marginesie XI Szczytu ASEM w Ułan Bator (lipiec 2016 r.).

Współpraca ekonomiczna

Współpraca gospodarcza z Laosem ogranicza się do wymiany handlowej. Polska od wielu lat posiada ujemne saldo handlowe, co wynika m.in. z faktu, że towary laotańskie mają praktycznie bezcłowy dostęp do rynku polskiego, jako pochodzące z kraju zaliczanego do grupy krajów najmniej rozwiniętych. Szansą na zacieśnienie współpracy mogą być polskie inwestycje w sektory zielonych technologii i przetwórstwa żywności. Współpraca handlowa ma potencjał rozwojowy, jednakże wymaga wstępnej wizyty i zapoznania się z warunkami panującymi w tym nadal zamkniętym kraju. 

Linki

Portal Promocji Handlu
Urząd Celny

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Bangkoku aktywnie realizuje działania kulturalne wynikające z bieżących priorytetów polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej, których celem jest promocja Polski w Laosie. 

Współpraca naukowa

Brak porozumień dwustronnych.  Studenci z Laosu mogą korzystać z oferty stypendialnej na polskich uczelniach w ramach programu Erasmus Mundus. O sukcesie współpracy świadczy duża liczba laotańskich absolwentów polskich uczelni wyższych.

{"register":{"columns":[]}}