W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenie wspierające

Ważne informacje dla osób wnioskujących o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:

Z powodu znacznej liczby złożonych wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (na koniec kwietnia 2024 r. liczba wniosków wynosiła ponad 13 tysięcy, z czego w styczniu 2024 r. do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy wpłynęło ponad 5 tysięcy wniosków) informujemy, iż rozpatrzenie wniosku może nie nastąpić w ciągu 3 miesięcy, tj. w terminie  ustawowym przewidzianym art. 6b4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zawiadomienie o ewentualnym przekroczeniu terminu na rozpatrzenie sprawy zostanie przesłane do wnioskodawców listem poleconym lub za pośrednictwem portalu Empatia (w przypadku wniosków elektronicznych).

 

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, zostanie złożony wniosek, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

 

Zapytania w sprawie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia:

- pismo przesłane pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz

- pytanie przesłane pocztą elektroniczną na adres e-mail: wzon@bydgoszcz.uw.gov.pl

 

Ważne! Pisma przekazane przez e-mail nie mogą być podstawą wszczęcia procedury administracyjnej. Podania wnoszone do organów administracji publicznej muszą zostać podpisane przez wnoszącego. Podania wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinny być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w odrębnych przepisach, tj. kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego (co jest możliwe np. przy użyciu platformy ePUAP).

- telefonicznie pod numerem (52) 349 75 16

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na znaczne zaangażowanie wszystkich pracowników Wojewódzkiego Zespołu przy obsłudze procedury rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, niestety nie jesteśmy w stanie w stopniu satysfakcjonującym dla osób zainteresowanych obsługiwać telefonu kontaktowego. Najbardziej efektywną formą kontaktu pozostaje pismo lub e-mail skierowany do Wojewódzkiego Zespołu.

 

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest wymagana do uzyskania świadczenia wspierającego

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Zgodnie z intencją ustawodawcy celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z niepełnosprawnościami mającym największą potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, które uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt), wydaną przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnościami, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 punktów.

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia będzie mogła otrzymać osoba z niepełnosprawnościami, która legitymuje się odpowiednim orzeczeniem (tj. orzeczeniem o przyznanym jej stopniu niepełnosprawności, orzeczeniem  o niezdolności do pracy i/lub do samodzielnej egzystencji bądź orzeczeniem  o inwalidztwie). Nie będzie miał znaczenia moment powstania niepełnosprawności ani rodzaj posiadanego przez te osoby stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.

 

Uzyskanie świadczenia wspierającego odbywa się w dwóch etapach:

I etap - uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Od 1 stycznia 2024 r. można złożyć wniosek o ww. decyzję wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem oraz kopią dokumentu poświadczającego stopień niepełnosprawności.

Wniosek z załącznikami można składać:

  • pocztą tradycyjną na adres wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego1-3, 85-066 Bydgoszcz,
  • osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/

II etap – złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego wraz z decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

 

Materiały

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
wniosek​_-​_wersja​_do​_druku.pdf 0.48MB
Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności
kwestionariusz​_samooceny​_trudnosci​_-​_wersja​_do​_druku.pdf 0.32MB
{"register":{"columns":[]}}