W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

01.03.2022

W Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których organizatorami byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński oraz p.o. Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Paweł Warot. W obchodach uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

Kilka osób stojących przed pomnikiem ze zniczami w rękach

Obchody zainaugurowała Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, której przewodniczył ks. ppłk Kryspin Rak, Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej, gdzie złożyli kwiaty na kwaterze Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości Wicewojewoda Józef Ramlau odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.

Wolna Rzeczpospolita ma wobec Żołnierzy Wyklętych dług i zobowiązanie, które jako wspólnota narodowa musimy godnie wypełnić. Przywracanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli z nazistowskim, a potem z sowieckim okupantem, to nasz wspólny obowiązek. Dlatego dziękuję organizatorom i uczestnikom zebranym w Bydgoszczy na obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” za przyczynianie się do zachowania Ich testamentu. Niezachwiana wiara w wolną Ojczyznę, męstwo i odwaga Niezłomnych są i dziś dla nas drogowskazem. Drogowskazem, który szczególnie teraz pozostaje aktualny, gdy burzony jest pokój między narodami, a fundamentalne zasady nienaruszalności i granic suwerennych państw są łamane

– napisał w liście Premier Mateusz Morawiecki.

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” przygotowana przez IPN.

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź opluwani przez komunistyczną propagandę.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}