W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc medyczna - przypomnienie zasad korzystania

28.07.2023

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej a kiedy wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego lub zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego? Jaką pomoc można uzyskać na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu, a kiedy należy udać się do poradni lekarza specjalisty? Przypominamy najważniejsze zasady korzystania z pomocy medycznej, adresy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz adresy placówek, gdzie można uzyskać świadczenie w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie województwa lubelskiego.

Grafika z tekstem: Pomoc medyczna - przypomnienie zasad korzystania.

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godz. 18.00 - 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W tym czasie możesz też skorzystać z pomocy na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz.

W sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożyłeś swoją deklarację.

Wykaz świadczeniodawców (adresy i telefony) udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie województwa lubelskiego

W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz może zdecydować się na wizytę domową.

Jeśli czujesz się źle, ale stan Twojego zdrowia jest stabilny, poczekaj do następnego dnia - zwróć się po pomoc do swojego lekarza POZ.

Wyłącznie w sytuacji gdy nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 lub zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

Do SOR powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia.

SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Dlatego nie korzystaj z niego, aby uzyskać:

  • receptę na stosowane przewlekle leki;
  • skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe;
  • zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz inne zaświadczenia i druki medyczne nie związane ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Kiedy wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego lub zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?

W sytuacji, kiedy nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie dzwonić na numer alarmowy 112 lub 999, albo zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

1. Wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM)

ZRM wzywaj tylko:

  • w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia;
  • w nagłej sytuacji, której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia;
  • w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu osoby chorej, który może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy nie wzywać ZRM?

Nie wzywaj ZRM do zachorowań i zdarzeń, które nie powodują nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Nie dzwoń na numery alarmowe także wtedy, gdy potrzebujesz recepty na leki, skierowania do specjalisty, dodatkowych badań lub konsultacji specjalistycznych.

Dyspozytor medyczny, po ocenie sytuacji, może odmówić wysłania ZRM, podając przyczynę odmowy oraz sposób dalszego postępowania.

2. Korzystanie ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)

SOR to jednostka systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), która udziela pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Kiedy możesz skorzystać z SOR?

Do SOR powinni trafić tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia.

SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Dlatego nie korzystaj z niego, aby uzyskać:

  • receptę na stosowane przewlekle leki;
  • skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe;
  • zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz inne zaświadczenia i druki medyczne nie związane ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Materiały

Wykaz szpitalnych oddziałów ratunkowych funkcjonujących na terenie województwa lubelskiego
Wykaz​_szpitalnych​_oddziałów​_ratunkowych​_funkcjonujących​_na​_terenie​_województwa​_lubelskiego.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}