XL posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim
15.05.2024
15 maja br. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski wziął udział w XL posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w województwie mazowieckim. Podczas spotkania podsumowano działania zespołów roboczych do spraw gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego oraz ochrony zdrowia. W trakcie posiedzenia przedstawiono również aktualną sytuację dotyczącą problemów i barier związanych z nielegalnym bądź pozornie legalnym magazynowaniem odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne.
Radę Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz przedstawicieli pracowników i pracodawców otworzył Dariusz Paczuski Przewodniczący WRDS w województwie mazowieckim. W trakcie posiedzenia podsumowano dotychczasowe działania dotyczące gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego oraz ochrony zdrowia. Zostało również przedstawione sprawozdanie roczne z realizacji Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2023 dla województwa mazowieckiego. Ponadto strona pracodawców, strona pracowników oraz strona samorządowa WRDS dyskutowały na temat działań zmierzających do zmian prawnych poprawiających funkcjonowanie dualnego kształcenia zawodowego.
W Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2023 dla województwa mazowieckiego wskazany został jako cel główny: wzrost aktywności zawodowej i wzrost zatrudnienia w ramach, którego przyjęto do realizacji 5 celów szczegółowych:
- lepsze dopasowanie umiejętności kadr do wymogów rynku pracy,
- modernizacja funkcjonowania Publicznej Służby Zatrudnienia i zwiększenie efektywności aktywnych polityk rynku pracy,
- podniesienie jakości zatrudnienia oraz wydajności pracy w Polsce,
- efektywne i sprawiedliwe wykorzystanie kapitału kadrowego Polski,
- efektywne i ukierunkowane zarządzanie migracjami zarobkowymi.
W posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Natomiast Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie reprezentowała Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Agnieszka Drwal.
O Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego
Zadaniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Rada zajmuje się także ocenianiem projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz sprawozdań z ich realizacji.