W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działalność szkoły

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz jest jedną z największych szkół artystycznych w Polsce zarówno ze względu na rozbudowaną strukturę, jak i dużą ilość godzin dydaktycznych realizowanych w tygodniu nauki.

     Zespół tworzą 4 szkoły i internat tj.: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia realizująca program ogólnokształcącej szkoły podstawowej oraz program szkoły muzycznej I stopnia (cykl 6 i 4 letni); Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia realizuje w ciągu 6 lat (cykl sześcioletni) program ogólnokształcący w zakresie gimnazjum i liceum oraz program szkoły muzycznej II stopnia; Szkoła Muzyczna I stopnia (cykl sześcioletni) realizująca wyłącznie kształcenie muzyczne w zakresie podstawowej szkoły muzycznej; Szkoła Muzyczna II stopnia realizująca wyłącznie kształcenie muzyczne kończące się dyplomem zawodowym muzyka.

     Pomieszczenia Zespołu stanowią 3 budynki szkolne połączone korytarzami-łącznikami oraz oddzielny budynek internatu ze stołówką szkolną o metrażu całości 6.250 m2; i kubaturze 35.250 m3. W budynkach szkolnych znajduje się m. in.: 65 klas lekcyjnych /w tym 47 do nauki indywidualnej gry na instrumentach/, biblioteka z czytelnią, sala gimnastyczna z szatniami i łazienkami, pomieszczenia administracji, aula – sala koncertowa /190 miejsc na widowni/ z organami czeskiej firmy Rieger-Kloss, sala kameralna /50 miejsc/.

     W ciągu minionych lat struktura Zespołu ulegała ciągłym zmianom. Dotyczyły one ilości lat nauki w szkole, a także kierunków, specjalizacji, wydziałów. We wrześniu 1958 r. w nowo powstałej szkole można się było uczyć śpiewu i gry na 6 instrumentach / fortepian, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, klarnet i akordeon/ u 7 nauczycieli. Z biegiem lat ilość klas instrumentalnych stale rosła, zatrudniano coraz liczniejszą kadrę. Obecnie w Zespole zatrudnionych jest średnio – corocznie ponad 130 nauczycieli, a uczy się średnio corocznie 550 uczniów. Nasi uczniowie mogą uczyć się gry na różnych instrumentach muzycznych: fortepian, akordeon, organy, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, perkusja. Można także uczyć się na wydziale rytmiki oraz w klasie śpiewu.

     Obok typowych zajęć dydaktycznych ważnym elementem kształcenia jest szeroko rozwinięta akcja koncertowa uczniów Zespołu. Szkoła jest od kilku lat organizatorem około kilkuset imprez rocznie. Są to audycje szkolne, koncerty klas poszczególnych nauczycieli, koncerty szkolne, przesłuchania, konkursy, przedstawienia słowno-muzyczne i wiele innych

{"register":{"columns":[]}}