W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawy programowe dla nowych zawodów szkolnictwa branżowego - rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 maja 2023 r.

23 maja 2023 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1119).

Powyższe rozporządzenie określa podstawy programowe kształcenia w dziewięciu nowych zawodach: technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, animator rynku książki, administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, technik przemysłu drzewnego oraz operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego.

W związku z powyższym, w projektowanym rozporządzeniu:

  1. załączniku nr 1 do zmienianego rozporządzenia dokonano zmian we wprowadzeniu, polegających na uwzględnieniu w katalogu zawodów szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do branży audiowizualnej (AUD) dwóch nowych zawodów: administrator produkcji filmowej i telewizyjnej oraz technik animacji filmowej, dla których określono podstawy programowe kształcenia w zawodach;
  2. załączniku nr 2 do zmienianego rozporządzenia, dodano podstawę programową kształcenia w zawodzie technik aranżacji wnętrz oraz rozszerzono katalog zawodów przyporządkowanych do branży budowlanej (BUD) o ten zawód;
  3. załączniku nr 4 do zmienianego rozporządzenia, w tytule załącznika wprowadzono zmiany mające na celu uwzględnienie nowej nazwy branży tj. „branża chemiczna i ochrony środowiska (CHM)” oraz dodano podstawy programowe kształcenia w zawodach: operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami i technik gospodarki odpadami.
    W związku z powyższym wprowadzono stosowne zmiany we wprowadzeniu do załącznika nr 4 do rozporządzenia, w którym dodano informację, że załącznik zawiera również podstawy programowe kształcenia w powyższych zawodach;
  4. biorąc pod uwagę postęp technologiczny i rozwój automatyzacji w przemyśle drzewnym, w załączniku nr 5 do zmienianego rozporządzenia określono podstawę programową kształcenia w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, który zastępuje dotychczasowy zawód mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz podstawę programową kształcenia w zawodzie technik przemysłu drzewnego. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, podobnie jak absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w dotychczasowym zawodzie mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej, będzie miał możliwość kontynuacji nauki w branżowej szkole II stopnia w zawodzie technik przemysłu drzewnego.
    W związku z powyższym, zmianie uległo również wprowadzenie do tego załącznika, w którym dodano informację, że załącznik zawiera podstawy programowe kształcenia w zawodach: operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego i technik przemysłu drzewnego oraz wykreślono zawód mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej z katalogu zawodów przyporządkowanych do branży drzewno-meblarskiej;
  5. w konsekwencji przeniesienia zawodu technik księgarstwa z branży handlowej do branży poligraficzno-księgarskiej, w załączniku nr 11 do zmienianego rozporządzenia zmodyfikowano brzmienie wprowadzenia do tego załącznika, polegające na wykreśleniu zawodu technik księgarstwa z katalogu zawodów przyporządkowanych do branży handlowej a w podstawach programowych dla zawodów sprzedawca oraz technik handlowiec zmodyfikowano informację dotyczącą możliwości podnoszenia kwalifikacji;
  6. podstawy programowe kształcenia w zawodach: animator rynku książki oraz technik księgarstwa, przyporządkowanych do branży poligraficzno-księgarskiej, zostały określone w załączniku nr 21 do zmienianego rozporządzenia.
    W związku z powyższym, modyfikacji uległo wprowadzenie do tego załącznika, w którym dodano informację, że załącznik zawiera podstawy programowe kształcenia w ww. zawodach.

Podstawy programowe kształcenia w nowych zawodach zostały przygotowane zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, we współpracy z pracodawcami, z uwzględnieniem zestawów celów kształcenia i treści nauczania opisanych w formie oczekiwanych efektów kształcenia niezbędnych dla zawodu lub kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie oraz kryteriów weryfikacji tych efektów zaproponowanych we wnioskach ministrów właściwych dla zawodów.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1119)

{"register":{"columns":[]}}