W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczyć się to wasz obowiązek na kolejne miesiące – szef MEiN w Szkole Podstawowej nr 7 w Lublinie

21.03.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził dziś, 21 marca br. Szkołę Podstawową nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. W placówce spotkał się zarówno z polskimi uczniami, jak również z przyjętymi do szkoły dziećmi z Ukrainy.

Sala gimnastyczna, grupa uczniów pozujących do tzw. family foto. Dzieci trzymają w rękach granatowe torby. W środku minister edukacji i nauki.

Wizyta szefa MEiN w Szkole Podstawowej nr 7 w Lublinie

Podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 7 w Lublinie minister Przemysław Czarnek wskazał, że aktualnie w polskich szkołach uczy się 81 300 uczniów z Ukrainy. 10 proc. z nich przebywa w oddziałach przygotowawczych: – Tych uczniów będzie przybywać, dlatego jeszcze raz apelujemy o tworzenie oddziałów przygotowawczych – zaznaczył szef MEiN.  
Minister Edukacji i Nauki wskazał, że nauka w oddziałach przygotowawczych będzie najlepszym rozwiązaniem dla dzieci przybywających z Ukrainy: – Oddziały przygotowawcze będzie można tworzyć w infrastrukturze pozaszkolnej. Dziś podpisałem rozporządzenie, które określa warunki techniczne oraz bezpieczeństwa w takich obiektach, które nie należą do infrastruktury szkolnej – podkreślił minister Przemysław Czarnek. 

– To jest bardzo prosty sposób tworzenia opieki dla dzieci ukraińskich, w szczególności tych, które nie rozumieją języka polskiego – dodał. 

Spotkanie ministra Przemysław Czarnka ze społecznością szkolną 

Podczas spotkania szef MEiN rozmawiał ze społecznością szkolną m.in. o kwestiach bezpieczeństwa, problemie dezinformacji w sieci, a także tzw. fake newsach. Minister Edukacji i Nauki podziękował również polskim uczniom za ciepłe przyjęcie swoich rówieśników z Ukrainy. Podkreślił, że dzięki takiej postawie ukraińskie dzieci mogą znaleźć w Polsce spokój i bezpieczeństwo: – Chcę wyrazić dumę z tego, jak zachowują się polskie dzieci w stosunku do dzieci z Ukrainy, oraz radość, że dzieci ukraińskie odnajdują w Polsce spokój i bezpieczeństwo – zaznaczył. 

Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Szkoła Podstawowa nr 7 w Lublinie powstała w 1915 r. W roku 2000 otrzymała imię poety ks. Jana Twardowskiego. Obecnie w placówce uczy się 540 uczniów. Osiągają oni wysokie wyniki na egzaminach, uczestniczą w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.  

W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego do szkoły przyjęto 48 uczniów z Ukrainy, którzy zostali włączeni do poszczególnych klas. Jest to jeden ze sposobów przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskiego systemu oświaty. Drugi to oddziały przygotowawcze, w których nacisk zostanie położony na naukę języka polskiego.  

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}