W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w konferencji „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”

10.05.2024

- Pytanie, jakich praw chcemy jest kluczowe, ponieważ dotyczy całego prawa tworzonego w Polsce – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas dzisiejszego (10 maja br.) wydarzenia pt. „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”, zorganizowanego przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w konferencji „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w debacie otwarcia, w której przedstawiciele władz publicznych dyskutowali z reprezentantami organizacji społecznych. – Myśląc o dzisiejszym panelu, pomyślałam o trzech, ważnych aspektach tworzenia prawa. Po pierwsze, o kompasach prawa. Nie tworzymy prawa w próżni. Mamy kompasy wyznaczające kierunek naszych działań: Europejską Konwencję Praw Człowieka, Kartę Praw Podstawowych. Mamy bardzo dużo umów międzynarodowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, chociażby Konwencję o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami – podkreśliła wiceministra.

– Wszystkie prawa, które tworzymy, powinny być wyznaczane przez międzynarodowe akty prawne i przez naszą Konstytucję z 1997 r. – dodała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Wymieniła również podstawowe zasady, które powinny być kompasem przy tworzeniu prawa: – Godność człowieka, wolność, demokrację, równość wobec prawa, praworządność, prawa człowieka.

Jak zauważyła wiceministra, drugim aspektem odpowiadającym na pytanie, jakich praw chcemy, jest obszar uważności społecznej. – To bardzo ważne, byśmy dostrzegali wszystkie grupy społeczne, bo demokracja jest silna wtedy, kiedy widzi osoby z większymi potrzebami i chroni mniejszości – argumentowała.

Trzecim aspektem odpowiadającym na pytanie, jakich praw chcemy, jest według wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, partnerstwo między państwem a trzecim sektorem. – To partnerstwo najlepiej pokazuje Inicjatywa Nasz Rzecznik, ale też wiele innych inicjatyw – oceniła.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przypomniała, że współpraca między organami państwa a instytucjami działającymi w trzecim sektorze są niezwykle ważne dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. – Musimy ze sobą współpracować. Jeżeli nie będziemy drużyną, stworzenie dobrego systemu ochrony praw człowieka się nie uda – podkreśliła.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}