W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z dyrektorami Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

25.03.2024

Podsekretarz Stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich prof. dr hab. Marek Konopczyński oraz dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Andrzej Suchenek spotkali się w Ministerstwie Edukacji Narodowej z dyrektorami Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

Minister Paulina Piechna-Więckiewicz wygłasza przemówienie. Przed nią ustawiony jest mikrofon na statywie. Uczestnicy spotkania siedzą na wprost na krzesłach i przysłuchują się wypowiedzi minister. Za nią na ścianie projektor wyświetlił logo Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po lewej stronie na ścianie wywieszone są trzy plakaty z wizerunkiem miasta Poznań, Łódź i Wrocław.

Cieszę się, że będę mogła podjąć z państwem współpracę. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze są ważnymi placówkami w systemie edukacji. Musimy wesprzeć ich funkcjonowanie

– mówiła do dyrektorów wiceminister Piechna-Więckiewicz.

Profesor Marek Konopczyński zwracając się do dyrektorów powiedział, że wiceminister Piechna-Więckiewicz jest osobą, której zależy na losie młodych ludzi. Jest osobą, która zajmuje się kwestiami zdrowia psychicznego, dlatego wierzy, że współpraca będzie się układała na wysokim poziomie i przyniesie wymierne korzyści.

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze – to placówki dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i resocjalizacji – jako resocjalizacyjno-wychowawcze. Do MOW kierowane są również dzieci i młodzież niedostosowane społecznie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i resocjalizacji – jako resocjalizacyjno-rewalidacyjne.

Do zadań MOW należy eliminowanie przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanków do samodzielnego i odpowiedzialnego życia po opuszczeniu ośrodka, zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi. Umieszczenie nieletniego w MOW jest jednym ze środków wychowawczych, orzekanych przez sąd rodzinny, jeżeli inne oddziaływania resocjalizacyjne nie przynoszą efektów. Stosowany jest głównie wobec nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji.

W Polsce funkcjonuje 89 Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}