W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bangladesz

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Bangladesz to państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską, graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami, a od południowego wschodu z Mjanmą.

Według szacunkowych danych ONZ w Bangladeszu mieszka ponad 173 mln osób. Dane te jednak należy traktować ostrożnie, ponieważ są one inne niż te publikowane na stronie Biura Statystycznego Bangladeszu, wg. tych danych w 2017 r. w Bangladeszu żyło 162,7 milionów osób, zaś dane ONZ na 2017 r. mówią o 159,6 milionach osób. Gęstość zaludnienia wg danych ONZ wynosi 1,277,6 os./km2. W miastach żyje ok. 37,4% ludności.

Mediana wieku w Bangladeszu wynosi 26,3 lat.

Większość mieszkańców kraju stanowią Bengalczycy 98%, resztę grupy plemienne.

Czytać i pisać potrafi 73,9% społeczeństwa (dane z 2018 roku).

Bangladesz zajmuje powierzchnię 147 570 km2, czyli o około połowę mniejszą niż Polska, co daje mu 94 miejsce na świecie.

Stolica: Dhaka (w 2019 r. ok. 20,284 mln mieszkańców)

Ważniejsze miasta: Chittagong – 4,915 mln mieszkańców

                                     Khulna       - 963 tys. mieszkańców

                                     Rajshahi     - 893 tys. mieszkańców        

 Języki urzędowe: bengali, angielski.

Warunki klimatyczne

Bangladesz pozostaje pod wpływem tropikalnego klimatu monsunowego, który powoduje, że okresy letnie w tym kraju są gorące i deszczowe, natomiast pora sucha przypada na okres zimowy.

Pory roku w Bangladeszu: zima (listopad-luty), lato (marzec-czerwiec), monsun (lipiec-październik).

Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 26 oC i minimalną nawet do -8°C, a najcieplejszym kwiecień, którego średnia temperatura wynosi 33 oC, a najwyższa 36oC.

Bangladesz to jeden z najbardziej deszczowych krajów świata. Na większości powierzchni kraju odnotowuje się ponad 1500 mm opadów rocznie, natomiast na obszarach wyżynnych nawet do 5080 mm. Największa liczba opadów występuje w okresie monsunowym pomiędzy czerwcem, a wrześniem, najmniejsza w okresie od listopada do lutego.

Bangladesz nawiedzany jest również przez cyklony tworzące się nad Zatoką Bengalską - ich największe występowanie odnotowuje się między kwietniem a majem oraz wrześniem i listopadem.

Główne bogactwa naturalne

Gaz ziemny, grunty orne, drewno, węgiel.

System walutowy, kurs i wymiana

Oficjalną jednostką płatniczą Bangladeszu jest taka (BDT), która dzieli się na 100 paisa. Prawo do emitowania znaków pieniężnych należy do Centralnego Banku Bangladeszu (Central Bank of Bangladesh), jednakże z wyjątkiem banknotów o najmniejszych nominałach (1 i 2 taka),  których emisją zajmuje się Ministerstwo Finansów Bangladeszu.

Bangladesh Bank nie jest obecny na rynku w systemie dziennym, a jedynie wtedy gdy przeprowadzane są transakcje z bankami komercyjnymi. Do rozliczenia transakcji z rządem Bangladeszu (lub organizacjami międzynarodowymi) Bangladesh Bank stosuje najniższe i najwyższe kursy USD/BDT uzyskane w rozliczeniach międzybankowych z dnia poprzedniego.

Kurs taka dla transakcji międzybankowych oraz rynkowych kształtuje się zgodnie z prawem popytu i podaży i ustalany jest przez banki komercyjne.

Kursy walut w dniu 7 czerwca 2023 roku wynosiły Wg kursu walut Central Bank of Bangladesh https://www.bb.org.bd/econdata/exchangerate.php :

1 EUR – 115,53 BDT

1 USD –  108,35 BDT

1 GBP – 134,35 BDT

1 PLN – 25,83 BDT

Religia

Bangladesz to jedno z największych państw islamskich na  świecie - muzułmanie stanowią w nim ok. 89, 5 % wszystkich obywateli, hinduiści ok. 9,6 % ludności, buddyści i inni (w tym chrześcijanie) ok. 0,9% populacji tego kraju.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

Bangladesz ma 12 stałych świąt publicznych:

  • Nowy Rok – 1 styczeń,
  • Dzień Języka Bengali – 21 luty,
  • Dzień Niepodległości – 26 marca,
  • Bengalski Słoneczny Nowy Rok – 14 kwiecień,
  • Święto Pracy – 1 maj,
  • Dzień Żałoby Narodowej – 15 sierpnia,
  • Dzień Rewolucji – 7 listopad,
  • Dzień Zwycięstwa – 16 grudzień,
  • Boże Narodzenie – 25 – 26 grudzień.

Dodatkowo w Bangladeszu obchodzone jest 14 ruchomych świąt religijnych wynikających z kalendarza lunarnego.

Dniami wolnymi od pracy jest piątek i sobota.

Infrastruktura transportowa

Bangladesz dysponuje łącznie 11 lotniskami. Z tym, że tylko 3 z nich: Hazrat Shahjalal International Airport w Dhace, Shah Amanat International Airport w Chittagong oraz Osmani International Airport w Sylhet posiadają status lotnisk międzynarodowych. Wszystkie lotniska znajdują się pod zarządem Urządu Lotnictwa Cywilnego (Cywil Aviation Authority -http://www.caab.gov.bd), który podlega Ministerstwu Lotnictwa Cywilnego i Turystyki Bangladeszu.

Bangladesz posiada łącznie ponad 21,3 tys. km dróg publicznych, w tym ponad 17 tys. km dróg utwardzonych, oraz ponad 18 tys. wiaduktów i mostów. Transport drogowy zabezpiecza ponad 80% transportu pasażerskiego w tym kraju. Zarząd nad drogami publicznymi i mostami sprawuje Departament Dróg i Autostrad w Ministerstwie Komunikacji Bangladeszu (Roads and Highways Department -http://www.rhd.gov.bd/).

Łączna długość linii kolejowej w Bangladeszu wynosi 2855 km - zabezpiecza ok. 7% transportu pasażerskiego. Z 440 stacji kolejowych w ciągu roku korzysta w tym kraju ponad 65 mln pasażerów. Liniami kolejowymi oraz transportem kolejowym zarządza Państwowa Linia Kolejowa Bangladeszu (Bangladesh Railway - http://www.railway.gov.bd).

Bangladesz posiada również bardzo dobrze rozwiniętą sieć transportu rzecznego, która stanowi równie ważne ogniwo komunikacji pasażerskiej, jak i obsługi cargo. Łączna długość sieci rzecznej w porze deszczowej wynosi 8372 km, a w porze letniej 5200 km. Obsługą wszystkich portów śródlądowych zajmuje się Urząd ds. Obsługi Portów Śródlądowych, funkcjonujący przy Ministerstwie Transportu Morskiego (Bangladesh Land Port Authority http://www.bsbk.gov.bd/). Głównym portem morskim jest natomiast Chittagong, podlegający zarządowi Chittagong Port Authority (http://www.cpa.gov.bd/). ​​​

Obowiązek wizowy

Obywatele polscy udający się do Bangladeszu objęci są obowiązkiem wizowym. Wnioski wizowe można składać w Ambasadzie Ludowej Republiki Bangladeszu w Warszawie, ul. Wiertnicza 107, 02-952 Warszawa, tel.: 22 55 00 610, e-mail: mission.warsaw@mofa.gov.bd. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe - minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego wyjazdu z Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien być w posiadaniu zarówno biletu, jak i innych dokumentów dotyczących dalszej  podróży lub powrotu. Wymagane jest też posiadanie środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona.

Przepisy celne:

Przepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty od 5000 USD wzwyż należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację, poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 litra alkoholu i 200 szt. papierosów lub 50 cygar na potrzeby własne, a także: 1 zegarka, 2 piór wiecznych, 1 żelazka, 1 golarki elektrycznej, 1 suszarki do włosów, 1 aparatu fotograficznego i 1 lornetki.

Przepisy prawne:

Przemyt oraz posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie).
Pozostawanie na obszarze Bangladeszu bez ważnej wizy stanowi poważne wykroczenie.
Naruszenie prawa może spowodować aresztowanie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa i wiąże się z długotrwałym pobytem w areszcie, wobec długiej procedury karnej w tym państwie.

W kwestionariuszach, które należy wypełnić przy wjeździe i wyjeździe, trzeba jednak podać adres pobytu. Cudzoziemcy zamierzający pozostać w Bangladeszu powyżej 90 dni podlegają rejestracji w tzw. Immigration Police.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Bangladesz jest republiką i członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Po referendum we wrześniu 1991 roku powrót do systemu demokracji parlamentarnej, ustanowionego na mocy konstytucji z 16 grudnia 1972 roku, która została zmieniona w styczniu 1975 roku, aby wprowadzić system prezydencki. Głową państwa jest prezydent (Md. Abdul Hamid), pełniący funkcje głównie reprezentacyjne. W praktyce władza polityczna należy do premiera, który najczęściej przewodniczy partii mającej najwięcej głosów w parlamencie.

Scena polityczna Bangladeszu, od momentu powstania republiki w 1972 roku, zdominowana jest przez naprzemienne rządy dwóch partii: obecnie rządzącej, liberalno-centrowej Ligi Awami, pod rządami obecnej pani premier Sheikh Hasina i opozycyjnej Bengalskiej Partii Narodowej – BNP, z liderką Khaledą Zia na czele.

Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą w Bangladeszu sprawuje 350-osobowy Parlament - Zgromadzenie Narodowe (w jez. bengalskim: Dźatija Sangsad).

Jak wynika z konstytucji (i 15 poprawki do niej z dn. 3.07.2011 r.) 300 posłów wybieranych jest w sposób bezpośredni, a 50 miejsc zarezerwowanych jest dla kobiet, wybieranych w sposób pośredni. Liczba 50 zarezerwowanych miejsc w parlamencie dla kobiet wprowadzona została od rozpoczęcia 9 kadencji i według zapisów w przepisach obowiązywać będzie przez kolejne 10 lat (wcześniej liczba ta wynosiła 30).

Kadencja Parlamentu Bengalskiego trwa 5 lat, liczonych od daty pierwszego posiedzenia po wyborach i może zostać wydłużona (specjalną ustawą członków parlamentu) o kolejne 5 lat lub maksymalnie o 1 rok, jeśli państwo pozostawałoby w stanie wojny.

W dn. 30 grudnia 2018 r. odbyły się wybory parlamentarne. Po raz czwarty (trzeci raz z rzędu) wygrała Liga Awami, która zdobyła przeważającą liczbę miejsc w parlamencie – 288 z 300. Główna Partia opozycyjna BNP zdobyła 7 miejsc.

Kolejne wybory parlamentarne zaplanowane są na styczeń 2024 r. 

Władza wykonawcza

Władza wykonawcza należy do rządu odpowiedzialnego przed parlamentem.

Struktura administracji gospodarczej

Za realizację polityki gospodarczej państwa odpowiedzialne są ministerstwa i agencje rządowe. Urzędami centralnymi nadzorującym kwestie ekonomiczne są:  Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Handlu, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Rybołówstwa i Żywych Zasobów, Ministerstwo Tekstyliów i Juty, Ministerstwo Planowania.

Pełna lista bangladeskich urzędów centralnych jest udostępniona tutaj.  

Izby handlowe: Federation of Bangladesh Chambers of Commerce and IndustryForeign Investors' Chamber of Commerce and Industry BangladeshInternational Chamber of Commerce (ICC), the Dhaka Chamber of Commerce and Industry (DCCI) and the Metropolitan Chamber of Commerce and Industry (MCCI).

Sądownictwo gospodarcze

Bangladesz jest członkiem the International Centre for the Settlement of Investment Disputes. Jest także stroną konwencji  nowojorskiej z 1958 r. (the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards).

Bangladesh International Arbitration Center (BIAC) jest pierwszym sądem arbitrażowym w Bangladeszu. BIAC został założony w 2011 r. przez konsorcjum izb handlowych, w tym Międzynarodową Izbę Handlową, Izbę Przemysłowo-Handlową w Dhace oraz Metropolitan Chamber of Commerce and Industry, przy wsparciu agencji Grupy Banku Światowego - Międzynarodowej Korporacji Finansowej.

BIAC zapewnia neutralną i niezawodną usługę rozwiązywania sporów w Azji Południowej. BIAC wprowadził swój Regulamin Arbitrażowy w kwietniu 2012 r. oraz Regulamin Mediacyjny w 2014 r., które zostały zaktualizowane w 2019 r. Przepisy te uwzględniają niektóre z wiodących osiągnięć w arbitrażu krajowym i międzynarodowym, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z Bangladesh Arbitration Act 2001.

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Bangladesz należy do najbiedniejszych państw świata, z PKB per capita na poziomie 1.864,4 USD. Jednocześnie widoczna jest systematyczna poprawa sytuacji ekonomicznej. Gospodarka Bangladeszu jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, o średnim wzroście w ostatniej dekadzie na poziomie ponad 6% PKB. W 2021 r. stopa wzrostu wynosiła 8,2%. Przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu przewiduje się (prognozy sprzed pandemii COVID-19), iż Bangladesz awansuje z grupy państw „mało rozwiniętych” do grupy państw „rozwijających się” (middle income economy) w 2024 r. Znaczne sukcesy odnotowano w ograniczeniu ekstremalnego ubóstwa, które wg najnowszych danych dotyczy 10,44% populacji (dane na rok 2022). Jest to wyraźny spadek z 18,5% w 2010 r. i ogromna poprawa w porównaniu z 1991 r. kiedy poniżej granicy ubóstwa żyło 44,2% populacji. Na poprawę sytuacji społeczno-ekonomicznej wskazują systematyczny wzrost wskaźników średniej długości życia, alfabetyzacji i produkcji rolnej per capita. Bezrobocie wynosi 4,2% (2021 r.), jednak aż 40% populacji dotyczy problem zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasowym.

Główne sektory gospodarki

Połowa PKB generowana jest przez sektor usług, ale prawie połowa populacji kraju zatrudniona jest w sektorze rolnym, głównie przy uprawach ryżu, który jest podstawowym produktem spożywczym.

Głównym produktem eksportowym Bangladeszu jest przede wszystkim odzież, dzianiny, a w mniejszym zakresie produkty rolnicze czy wyroby z juty i skóry. Bangladesz eksportuje głównie do Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Włoch. Z kolei import do Bangladeszu obejmował przede wszystkim bawełnę, maszyny i sprzęt, wyroby chemiczne, żelazo i stal. Import pochodzi głównie z Chin, Indii i Singapuru.

Jedną z charakterystycznych cech gospodarki Bangladeszu jest znaczny eksport siły roboczej za granicę i związany z nim udział przelewów zagranicznych w gospodarce. Środki przesyłane przez około 10-milionową diasporę (pracującą głownie w państwach Zatoki Perskiej i innych państwach muzułmańskich) mają duże znaczenie dla budowy rezerw walutowych i generalnie, wzrostu gospodarczego. Wg statystyk Banku Bangladeszu w maju 2023 r. rezerwy walutowe spadły do rekorodow niskiego poziomu poniżej 30 mld USD.

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

2021

2020

PKB

285,27

266,76

PKB na jednego mieszkańca

1684,4

1593,3

Tempo wzrostu PKB w procentach

6,9%

3,4%

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

-3,34%

-4,64%

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

32,62

33,99

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

5,7%

5,5%

Stopa bezrobocia w procentach

5,1%

5,2%

Wartość obrotów handlu zagranicznego (w Euro lub USD)

104,8

88,16

Wartość eksportu (w Euro lub USD)

40,56

37,55

Wartość importu (w Euro lub USD)

64,24

50,61

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

-2,397

-2,771

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (mld USD)

2,15

3,61

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (mld USD)

0,12

b.d.

*The World Bank

Handel zagraniczny

Najważniejszymi odbiorcami eksportu Bangladeszu są Niemcy, USA, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja. Głównymi produktami eksportowymi są tekstylia i ubrania gotowe. 

Bangladesz importuje gł. surowce energetyczne (5,97% całego importu) i bawełnę (3,67%). Import pochodzi głównie z Chin (15,1 mld USD), Indii (7,05 mld USD), Singapuru (2,55 mld USD), Japonii (1,68 mld USD) i Brazylii (1,6 mld USD).

Inwestycje zagraniczne

Bangladesz odnotował 1,72 mld USD i 1,56 mld USD inwestycji zagranicznych odpowiednio w 2021 i 2022. Jest to jednak wyraźny spadek z maksimum 2,83 mld USD w 2015 roku.

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Bangladesz posiada umowy o wolnym handlu w ramach Asia-Pacific Trade Agreement, Preferential Tariff Arrangement-Group of eight Developing Countries, South Asia Free Trade Area. 

Negocjowana jest umowa z Pakistanem oraz w ramach BIMSTEC. Konsultowane są umowy z Sri Lanką, Turcją, Chinami, Brazylią, Indiami, Bhutanem, Tajlandią.

Bangladesz jest członkiem WTO od 1995 r.

Bangladesz jest członkiem założycielem następujących organizacji o zasięgu regionalnym: South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC), Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral Technical and Economic Cooperation (BIMST-EC).

Ponadto w 2001 Bangladesz dołączył do Indian Ocean Rim – Association for Regional Cooperation (IOR-ARC), obecnie Indian Ocean Rim Association (IORA). Bangladesz jest także członkiem ASEAN Regional Forum, Asia Cooperation Dialogue oraz G77.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Stosunki UE z Bangladeszem sięgają 1973 r. W 2001 r. weszła w życie umowa o współpracy (Cooperation Agreement), która znacznie rozszerzyła zakres współpracy pomiędzy partnerami oraz przyczyniła się do rozwoju handlu. Umowa ta określiła także zasady współpracy krajów w ramach ochrony praw człowieka i środowiska.

W latach 2007-2013 roku Bangladesz realizował swoje cele w oparciu o The Country Strategy Paper for Bangladesh. W tym okresie współpraca UE z Bangladeszem skupiała się na następujących dziedzinach: kontynuacji walki z ubóstwem w zakresie strukturalnym oraz osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju ONZ do 2015 r., wprowadzeniu skutecznych narzędzi zarządzania w celu efektywnego świadczenia podstawowych usług publicznych dla najuboższej warstwy społecznej oraz zdywersyfikowaniu bazy przemysłowej oraz na wprowadzeniu odpowiednich instrumentów prawnych i ekonomicznych dla poprawy możliwości rozwoju środowiska biznesowego. Od 2014 do 2020 roku stosunki pomiędzy UE a Bangladeszem skupiły się na 3 obszarach:

- wzmocnieniu demokratycznych systemów rządów

- kwestiach bezpieczeństwa żywności i żywienia

- edukacji i rozwoju umiejętności (http://eeas.europa.eu/bangladesh/index_en.htm)

Bangladesz, jako kraj najsłabiej rozwinięty korzysta z unijnego porozumienia „Wszystko oprócz broni”, które zapewnia bezcłowy, bezkontyngentowy dostęp do całego wywozu, z wyjątkiem broni i amunicji. W ramach wieloletniego programu indykatywnego na lata 2014-2020 UE zobowiązała się do pomocy w wysokości do 690 mln EUR. Podkreślono konieczność reform politycznych w Bangladeszu w celu poprawy otoczenia biznesowego i przyciągnięcia większej ilości handlu i inwestycji.

Wg danych Komisji Europejskiej wymiana handlowa UE z Bangladeszem w 2019 roku skupiała się  głównie na imporcie, który wyniósł 16,3 mld EUR – na tej podstawie Bangladesz sklasyfikowany został na 27 miejscu w grupie partnerów eksportujących do Unii Europejskiej. Export z UE do Bangladeszu był zdecydowanie mniejszy i wyniósł 3 mld EUR, co w rankingu partnerów importujących z UE usytuowało to państwo na 58 miejscu. Importowano głównie tekstylia, które stanowiły ponad 90% całego importu pomiędzy UE a Bangladeszem. Z EU eksportowano zaś do tego kraju przede wszystkim  maszyny i urządzenia, które stanowiły 49% całego eksportu z UE.

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Pomiędzy Bangladeszem a Polską obowiązują następujące umowy gospodarcze:

 1.Umowa między Rządem PRL i Rządem Ludowej Republiki Bangladeszu o współpracy technicznej i naukowej z 16.03.1974;

 2.Konwencja między Rządem RP i Rządem Ludowej Republiki Bangladeszu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od podatków od dochodu z 08.07.1997;

3.Umowa między RP a Ludową Republiką Bangladeszu o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji 08.07.1997.

Dwustronna wymiana handlowa

W kontaktach handlowych Polski  z Bangladeszem utrzymuje się bardzo wysokie saldo ujemne (-2.442,3 mln EUR w 2021 r.). Jest to problem wielu państw członkowskich UE. Niezmiennie importowane są z Bangladeszu do Polski materiały i artykuły włókiennicze różnego rodzaju (przede wszystkim odzież), których wartość przekracza 1 mld USD. Bangladesz jest stale zainteresowany współpracą z przemysłem węglowym RP.

Do grupy towarów eksportowych o największej wartości należały: odpady i złom z żeliwa i stali (19,8 mln USD); żurawie okrętowe, dźwignice, wózki z urządzeniami dźwigowymi (4,6 mln USD); mąki, grysiki z mięsa, podrobów, ryb i skorupiaków na paszę (3 mln USD) oraz części obuwia, wkładki, getry (3 mln USD).  

W imporcie z Bangladeszu do Polski dominowały gotowe ubrania materiały o łącznej wartości ponad 1 mld USD – Bangladesz zajmuje 2 miejsce na świecie pod względem wielkości eksportu gotowych ubrań. Ich importerami są m. in. polskie firmy odzieżowe i sieci handlowe. Istotną pozycję w imporcie do Polski zajmują też obuwie, bielizna, odzież dla niemowląt o wartości ponad 200 mln USD.

W 2018 r. odnotowano wysokie wzrosty wymiany handlowej – polski eksport wzrósł o ponad 50% w porównaniu z 2017 r. najważniejszymi pozycjami eksportowymi w tym okresie były turbiny na parę wodną (16,5 mln USD), odpady i złom z żeliwa i stali (8,9 mln USD) oraz papier i tektury (6,3 mln USD). Import wzrósł o prawie 40%, dominującą pozycję zajmują w nim materiały i wyroby włókiennicze za 594,8 mln USD.

 

mln USD/rok

2021

2020

2019

2018

Eksport

77,4

42,0

59,8

61,6

Import

2.519,7

2.011,0

1.798,1

1.571,0

Obroty

2.597,1

2.053,0

1.857,9

1.632,6

Saldo

-2.442,3

-1.969,0

-1.738,1

-1.509,5

Wzajemne inwestycje

Dane Narodowego Banku Polskiego nie odnotowują, by firmy zarejestrowane w Bangladeszu dokonywały bezpośrednich inwestycji w Polsce. Podobnie dane NBP nie wykazują inwestycji polskich podmiotów gospodarczych w Bangladeszu.

Współpraca regionalna

Z uwagi na znaczną odległość geograficzną i niewielką intensywność kontaktów gospodarczych regionalna współpraca gospodarcza nie jest rozwijana.

Współpraca samorządów gospodarczych

W maju 2015 roku w stolicy Bangladeszu odbyło się seminarium biznesowe, przygotowane i przeprowadzone przez Ambasadę RP w New Delhi, Konsulat Honorowy RP w Dhace i Federacje Izb Przemysłowo Handlowych (FBCCI). Podczas seminarium miejscowi przedsiębiorcy (reprezentujący głównie sektor rolno-spożywczy) zapoznali się z ofertą polskiego biznesu. Ich duże zainteresowanie możliwością rozwoju współpracy pomiędzy Polską i Bangladeszem dobrze rokuje w kwestii wzajemnej wymiany handlowej w nadchodzących latach.

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

W przygotowanym przez Bank Światowy rankingu „Doing Business 2019” szeregującym gospodarki pod względem przyjazności dla prowadzenia biznesu na 190 sklasyfikowane kraje Bangladesz zajął 176. Miejsce. Najlepiej oceniono ochronę inwestorów mniejszościowych (89. miejsce). Najniższe oceny uzyskały procedury związane z egzekwowaniem kontraktów, nieruchomościami i uzyskiwaniem dostępu do sieci elektrycznej. W rankingu Heritage Foundation klasyfikującym kraje według wolności gospodarczej Index of Economic Freedom 2019 Bangladesz sklasyfikowany został na 121. miejscu (na 180 ocenionych krajów). Bangladesz jest członkiem WTO od 1995 r. Średnia stawka celna na towary wynosi 13,9%.  

Dostęp do rynku pracy

Zezwolenie na pracę jest obowiązkowe dla każdego obcokrajowca poszukującego pracy w Bangladeszu. Jest to wiza wielokrotnego wjazdu i początkowo jest ważna przez trzy (3) miesiące. Istnieje możliwość przedłużenia, gdy straci ważność. Należy jednak pamiętać, że długość okresu ważności zależy od czasu trwania umowy o pracę.

Proces uzyskiwania zezwolenia na pracę w Bangladeszu jest stosunkowo prosty. Ubieganie się o wizę pracowniczą w Bangladeszu trwa zwykle siedem (7) dni roboczych. Wizę można otrzymać w najbliższej ambasadzie Bangladeszu.

W Bangladeszu są trzy rządowe agencje wydające zezwolenie na pracę:

- w przypadku przedsiębiorstwa z sektora prywatnego, oddziału biura poza Bangladesh Export Processing Zones (EPZ) - Bangladesh Investment Development Authority (BIDA) – więcej informacji nt. wizy pracowniczej tutaj.

- w przypadku zatrudnienia w EPZ - Bangladesh Export Processing Zones Authority (BEPZA).

- w przypadku zatrudnienia w organizacji pozarządowej - NGO Affairs Bureau.

Informacje ws. procedury uzyskania wizy pracowniczej znajdują się tutaj

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Cudzoziemcy mogą kupować nieruchomości w Bangladeszu w celach mieszkalnych lub inwestycyjnych. W tym celu muszą uzyskać pozwolenie Agencji Inwestycji (BBI), a sama nieruchomość musi znajdować się w dozwolonym obszarze. Cała kwota musi również zostać opłacona w dewizach.

Tak samo jak obywatele Bangladeszu, cudzoziemcy podlegają 10% podatkowi przy rejestracji nieruchomości. Dochody z wynajmu nieruchomości podlegają opodatkowaniu na poziomie 30%.

System zamówień publicznych

Zamówienia publiczne nadzoruje Central Procurement Technical Unit w Ministerstwie Planowania.  

Przepisy dotyczące zamówień publicznych znajdują się tutaj i tutaj

Lista ogłoszonych przetargów dostępna jest na stronie Ministerstwa

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Język angielski jest dość powszechnie znany wśród środowisk biznesowych, przede wszystkim w sektorze turystyki.

Przydatne kontakty i linki

ADMINISTRACJA GOSPODARCZA: 

Ministry of Finance: http://www.mof.gov.bd

Ministry of Commerce: http://www.mincom.gov.bd

Ministry of Shipping: http://www.mos.gov.bd

Ministry of Power, Energy & Mineral Resources: http://www.emrd.gov.bd/

Ministry of Textiles and Jute: http://www.motj.gov.bd/

SAMORZĄDY GOSPODARCZE:

The Federation of Bangladesh Chambers of Commerce and Industry: http://www.fbcci-bd.org/

Foreign Investors' Chamber of Commerce and Industry Bangladesh: http://www.ficci.org.bd/

International Chamber of Commerce Bangladesh: http://www.icc-bd.org

OFICJALNA PRASA EKONOMICZNA:

The Financial Express: http://www.thefinancialexpress-bd.com/

Bangladesh Business News: http://www.businessnews-bd.com/

The Bangladesh Today: http://www.thebangladeshtoday.com/

 


Data aktualizacji: 30 czerwca 2023 r.

{"register":{"columns":[]}}