W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja ratownicza Czechy 2022 zakończona, a na horyzoncie nowe wyzwania PSP z wykorzystaniem śmigłowców Policji [AKTUALIZACJA 05.08.2022]

03.08.2022

5 strażaków w czerwonych kombinezonach w pozycji klęczącej na jednym kolanie na trawie oczekuje na lądowanie policyjnego śmigłowca

05.08.2022 r.

Egzaminem końcowym, zrealizowanym w formie ćwiczebnych akcji ratowniczych,  zakończyło się pięciodniowe szkolenie śmigłowcowe.

Po zaliczeniu egzaminu końcowego z wynikiem pozytywnym, strażacy PSP uzyskali kwalifikacje:

  • ratowników śmigłowcowych KSRG operatorów, przewidzianych do współpracy ze statkami powietrznymi – 3 funkcjonariuszy,
  • ratowników śmigłowcowych KSRG, przewidzianych do współpracy ze statkami powietrznymi – 11 funkcjonariuszy, wśród których jest kobieta. Wielkie gratulacje!

Podczas dzisiejszego spotkania, zamykającego szkolenie, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera oraz zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP st. bryg. Marcin Kucharski, przekazali podziękowania dla kadry instruktorskiej, podsumowali szkolenie i omówili kwestie dotyczące kolejnych manewrów zgrywających oraz prac związanych z dalszym rozwojem specjalizacji ratownictwa wysokościowego, w tym śmigłowcowego.

04.08.2022 r.

W bazie centralnej lotnictwa Policji trwa kolejny dzień szkolenia śmigłowcowego dla ratowników wysokościowych Państwowej Straży Pożarnej i pilotów policyjnych, z wykorzystaniem statków powietrznych polskiej Policji. Dziś położono nacisk na technikę wykonywania czynności ratowniczych przy użyciu noszy na wciągarce, w tym ich przenoszenie na długiej linie ze zjazdem oraz wykorzystanie systemu antyrotacji.

03.08.2022 r.

31 lipca 2022 roku polska grupa ratownicza, złożona ze strażaków i policjantów, biorąca udział w akcji ratowniczej w Czechach, powróciła do kraju, a już od 1 sierpnia ratownicy wysokościowi PSP i piloci policyjni rozpoczęli kolejne wspólne przedsięwzięcia.

W dniach 1-5 sierpnia 2022 roku w bazie centralnej lotnictwa Policji, na terenie lotniska Warszawa-Babice, Komenda Główna PSP wraz z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, realizuje wspólne szkolenie śmigłowcowe dla ratowników wysokościowych PSP i pilotów policyjnych z wykorzystaniem statków powietrznych Policji.

Szkolenie prowadzone jest przez kadrę starszych instruktorów z Komendy Glównej PSP oraz Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy (Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP Nr 7). Zajecia prowadzą również byli funkcjonariusze z ogromnym doświadczeniem i bardzo dużą liczbą wylatanych godzin, dzięki którym zajęcia teoretyczne i praktyczne stoją na najwyższym poziomie fachowości.

W wyniku realizacji niniejszego szkolenia, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu końcowego, 4 strażaków Państwowej Straży Pożarnej uzyska uprawnienia ratowników śmigłowcowych KSRG operatorów a 12 strażaków uprawnienia ratowników śmigłowcowych KSRG, przewidzianych do współpracy ze statkami powietrznymi.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją współpracy Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji i Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP, dzięki której na przestrzeni ostatnich dwóch lat przeszkolono ponad 50 ratowników wysokościowych PSP, przewidzianych do współpracy ze statkami powietrznymi.

Dotychczas wypracowane mechanizmy, w tym wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe i zgrywające są doskonałą praktyką dla obydwu formacji i pozwalają na udział w akcjach ratowniczych na terenie kraju jak i poza jego granicami, czego doskonałymi przykładami są działania przy pożarach wielkopowierzchniowych w Turcji w roku 2021 i Czechach w roku 2022.

Obecnie w Komendzie Głównej PSP trwają prace nad aktualizacją porozumień z Komendą Główną Straży Granicznej oraz Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, które umożliwią Państwowej Straży Pożarnej, wykorzystanie statków powietrznych należących również do innych niż Policja formacji mundurowych, w celu realizacji zadań związanych z ratowaniem życia, zdrowia oraz środowiska. .


Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: bryg. Tomasz Traciłowski, st. bryg. Marcin Przybyłowski.

Wideo

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}