W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Komendy Głównej PSP

21.12.2021

Zastępcy komendanta głównego PSP wraz z druhami pozują do zdjęcia stając naprzemiennie od lewej tj. zastępca komendanta oraz druh, jeden z zastępców trzyma lampion, w tle sztandar na ścianie

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP dzielą się z innymi, krzewiąc największe, uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

We wtorek 21 grudnia 2021 r. harcerze ZHP odwiedzili Komendę Główną PSP aby właśnie podzielić się Betlejemskim Światłem Pokoju, którego hasło towarzyszące w 2021 r. brzmi „ŚWIATŁO NADZIEI”.
W imieniu komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej dar przyjęli jego zastępcy nadbryg. Adam Konieczny oraz nadbryg. Krzysztof Hejduk, którym towarzyszył dyrektor Biura Komendanta Głównego st. bryg. Marek Piekutowski.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r., kiedy zorganizowano je po raz pierwszy w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. Tam odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód, zachód a także na północ.

 

Źródło inf.: https://swiatlo.zhp.pl/

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Grzegorz Trzeciak, Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}