W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jarosław Gowin kończy swoją misję w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii

11.08.2021

Wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zakończył 11 sierpnia 2021 r. sprawowanie swojej funkcji. Odpowiadał za politykę gospodarczą państwa, rynek pracy, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystykę.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin

Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii, nowa Polityka Przemysłowa Polski, Tarcza Prawna, Pakiet Mieszkaniowy, Bon Turystyczny i rozpoczęcie reformy rynku pracy to tylko niektóre z projektów realizowanych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii pod kierownictwem Jarosława Gowina.

Plan dla Pracy i Rozwoju

Wicepremier Jarosław Gowin nadzorował wdrażanie Planu dla Pracy i Rozwoju. Składają się na niego sprawdzone rozwiązania, ułatwienia oraz nowe możliwości dla biznesu. W skład Planu wchodzą trzy kluczowe obszary:

  • bezpośrednia pomoc - działania antykryzysowe dla przedsiębiorstw, w szczególności z sektora MŚP, które na skutek drugiej fali epidemii znalazły się w trudnym położeniu;
  • nowy kierunek - kompleksowe wsparcie dla wszystkich, firm, które stoją przed koniecznością transformacji i muszą dostosować się do zmienionych potrzeb rynku; pomoc obejmuje też osoby, które straciły pracę i poszukują odpowiednich szkoleń albo mają  nowy pomysł na biznes i pragną założyć działalność gospodarczą;
  • impuls rozwojowy – pakiet kompleksowych rozwiązań dla firm planujących inwestycje.

Każdy z obszarów odpowiada innym potrzebom – kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Gospodarka

Kierowany przez Jarosława Gowina resort rozwoju, pracy i technologii od początku pandemii wspierał przedsiębiorców. Przyjęto pakiet ustaw wspierających tych z nich, którzy zostali poszkodowani.  W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej wypłacono 237 mld. Dla 65 branż objętych kolejnymi lockdownami MRPiT przygotował tarczę branżową z pomocą opiewającą na ponad 30 mld zł.

Równolegle do działań związanych z minimalizowaniem skutków pandemii dla gospodarki, pod kierunkiem wicepremiera Jarosława Gowina, powstała również nowa Polityka Przemysłowa Polski. Rozpoczęto także konsultacje założeń Polityki Eksportowej.

Polityka Przemysłowa Polski jest programem skierowanym do branż przemysłowych. Uzupełni swoim sektorowym podejściem Strategię Produktywności. W  nowej polityce przemysłowej precyzyjnie zdefiniowaliśmy problemy oraz bariery rozwojowe poszczególnych branż. Zaproponowaliśmy też konkretne rozwiązania z wykorzystaniem instrumentów legislacyjnych, programowych i instytucjonalnych.

Z kolei Polityka Eksportowa Polski ma polegać na zdefiniowaniu wyzwań stojących przed polskim eksportem w świecie postcovidowym. Ma wyznaczać spójne działania po stronie całej polskiej administracji, które odpowiedzą na te wyzwania.

W tym samym czasie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracowało nad Tarczą Prawną, czyli pakietem deregulacyjnym, który ma zmniejszyć obciążenia administracyjne i prawne dla firm i obywateli.

W resorcie odbywały się intensywne konsultacje poświęcone poszczególnym komponentom Krajowego Planu Odbudowy. Kluczowe kwestie, które zostały podczas nich poruszone, dotyczyły: reformy w kierunku cyfrowej oraz zielonej gospodarki, instalacji OZE realizowanych przez społeczności energetyczne, a także zmian na rynku pracy.

Praca

W ciągu ostatniego roku rozpoczęła się reforma służb zatrudnienia. Jej celem jest stymulowanie powrotu osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo na rynek pracy. Ważnym elementem projektu będzie także ulepszenie i pełna cyfryzacja procedur związanych z zatrudnianiem pracowników cudzoziemskich. Kluczowe w reformie będzie zadbanie o to, aby jak najwięcej Polaków, ale również cudzoziemców pracujących w Polsce podnosiło swoje kwalifikacje. Dzięki temu lepiej sprostają wymogom cyfrowej i zielonej transformacji.

Budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo

Do największych sukcesów resortu w czasie sprawowania funkcji przez Jarosława Gowina zalicza się m. in. wprowadzenie tzw. Pakietu mieszkaniowego. Jest to zestaw rozwiązań, który zwiększa dostępność mieszkań dla Polaków. Jego częścią są nowo powstające w całej Polsce Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) – spółki budujące dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Złożono także do KPRM ustawę o bonie mieszkaniowym, czyli finansowym wsparciu dla tych, którzy chcą wynająć lub kupić mieszkanie, dom jednorodzinny, a także go wybudować.

Jednocześnie trwały intensywne prace nad reformą planowania i zagospodarowania przestrzennego, liberalizacją tzw. ustawy odległościowej (dot. budowy farm wiatrowych na lądzie), cyfryzacją procesu budowlanego i wprowadzeniem polskich REIT-ów, czyli funduszy inwestycyjnych, pozwalających na ulokowanie środków w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem.

Turystyka

Do najważniejszych projektów realizowanych przez MRPiT pod kierownictwem Jarosława Gowina zaliczają się m. in. Tarcza turystyczna i Polski Bon Turystyczny. Obydwa te instrumenty mają za zadanie zminimalizować skutki pandemii, wspierając równocześnie polskie rodziny i przedsiębiorców.

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub wycieczki i imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Do 11 sierpnia rodzice aktywowali już blisko 3 mln bonów, a do przedsiębiorców trafiło już ponad 1,5 miliarda zł. Na realizację programu zarezerwowano łącznie 4 miliardy złotych.

Branża turystyczna, tak mocno dotknięta skutkami wprowadzenia obostrzeń z powodu Covid-19, otrzymała możliwość skorzystania ze świadczeń w postaci postojowego i zwolnień z ZUS, przewidzianych w instrumentach pomocowych z Tarczy turystycznej.

Z myślą o turystach wypoczywających w kraju Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło stronę internetową turystyka.gov.pl oraz aplikację TurystykApp. Zawierają one m.in. wykaz legalnie działających obiektów turystycznych w całej Polsce wraz ze szczegółowymi danymi o ich usługach, a także wykaz usług pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jarosław Gowin - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Jarosław Gowin odpowiadał za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę oraz gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań należały również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowiły budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka.

Jako minister nadzorował m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Polską Organizację Turystyczną, Krajowy Zasób Nieruchomości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Odpowiadał za Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, w której zarejestrowano ponad 2,5 miliona podmiotów gospodarczych.

Jarosław Gowin urodził się 4 grudnia 1961 r. w Krakowie. W latach 2011-2013 Minister Sprawiedliwości, odpowiedzialny za ustawę deregulacyjną. W latach 2015-2020 Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wprowadził Konstytucję dla Nauki, czyli wielką systemową reformę szkolnictwa wyższego i nauki przeprowadzoną w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim, podwyżki dla nauczycieli akademickich i przełomowe zmiany w kształceniu doktorantów; dwie ustawy o innowacyjności, stanowiące impuls dla działalności B+R, oraz programy skutecznie popularyzujące naukę dla dzieci i seniorów. Powołał Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Sieć Badawczą Łukasiewicz.

W latach 80. należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz „Solidarności”. Stypendysta Uniwersytetu Cambridge.

W 2003 r. założył Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której rektorem był do 2013 r.

Senator VI kadencji. Członek Komisji Nauki i Edukacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej.

Od 2007 r. poseł na Sejm RP. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Zjednoczona Prawica w Sejmie VII kadencji. Podczas pracy parlamentarnej pełnił funkcje: przewodniczącego Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, przewodniczącego nadzwyczajnej Komisji do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Autor wielu książek, artykułów publicystycznych, recenzji i wspomnień. Wolne chwile spędza w górach i na czytaniu książek. Ulubieni autorzy to Wilhelm Röpke, Friedrich August von Hayek i Adam Smith. Miłośnik muzyki barokowej.

Żonaty, ma trójkę dzieci.

{"register":{"columns":[]}}