W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Siódme spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej

5 listopada 2020 r. odbyło się siódme spotkanie zespołu doradców ds. etyki. Było ono okazją do wymiany dobrych praktyk oraz omówienia stanu kultury uczciwości w służbie cywilnej. Ze względów bezpieczeństwa – trwającą pandemię COVID-19 – spotkanie odbyło się w formacie online.

Spotkanie otworzyła dyrektor Departamentu Służby Cywilnej KPRM Barbara Haładyj. Przywitała ona uczestników oraz podkreśliła ważną rolę doradcy w budowaniu kultury uczciwości w służbie cywilnej. Następnie dyrektor Gabinetu Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego dr Robert Lizak zaprezentował własne doświadczenia w zakresie kształtowania właściwych postaw w sektorze publicznym. W swoim wystąpieniu nawiązał do „Wytycznych w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności w sektorze publicznym”. W dokumencie zawarto definicję i cel zgodności oraz komponenty programu zgodności. „Wytyczne (…)” uwzględniają ogólne ramy, które mogą być wykorzystane do tworzenia i wdrażania takich programów w każdym urzędzie w Polsce.

Uczestniczy spotkania zespołu doradców zapoznali się z rozwiązaniami w zakresie budowania, wzmacniania i promocji kultury uczciwości w urzędzie:

  • Katarzyna Krawczuk, dyrektor Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów oraz Monika Kos, radca ministra w BKiAW MF zaprezentowały całościowe podeście do kultury uczciwości, które jest obecnie wdrażane w Ministerstwie,
  • pełnomocnik ds. etyki w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej Zbigniew Kołodziej omówił działania UKE, ukierunkowane na zwiększania świadomości etycznej członków korpusu w dobie kryzysu COVID-19.

Przedstawicielka Szefa Służby Cywilnej w pracach zespołu, Katarzyna Dudzik z DSC KPRM omówiła stan kultury uczciwości w służbie cywilnej. Zgodnie z analizą danych, które Szef Służby Cywilnej zebrał od dyrektorów generalnych i kierowników urzędów, na koniec 2019 w porównaniu z rokiem 2018:

  • wzrosła liczba urzędów, w których etyka jest obligatoryjnych elementem służby przygotowawczej o 9% (w 2019 r. w 779 urzędach, tj. w ok 42,5% urzędów),
  • wzrosła liczba urzędów, w których dyrektorzy generalni/ kierownicy zapewnili pracownikom szkolenia z zakresu etyki o 25% (452 urzędy, tj. ok. 25% wszystkich urzędów, w których pracowali członkowie korpusu w 2019 r)
  • o 87% wzrosła liczba przeszkolonych pracowników korpusu służby cywilnej (przeszkolono 59417 członków korpusu s.c., tj. ok 50% wszystkich członków korpusu)
  • o 77% wzrosła liczba przeszkolonych osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej (przeszkolono 1325 członków korpusu służby cywilnej, którzy zajmują wyższe stanowiska, tj. ok. 40%)
  • o 29% wzrosła liczba urzędów, w których przeprowadzono w pełni anonimową samoocenę kultury uczciwości (232 urzędów tj. 12,7%)
  • nieznacznie zmniejszyła się liczba urzędów, w których opracowano i upowszechniano wewnętrzne wytyczne lub podjęto inne inicjatywy, ukierunkowane na budowę i wzmacnianie kultury uczciwości (453 w roku 2018 do 433 na koniec 2019),
  • kwestia łamania zasad służby cywilnej i zasad etyki były przedmiotem postepowań wyjaśniających i dyscyplinarnych, odpowiednio 68% (241 postepowań) i 78% (131 postępowań ),
  • o 39% wzrosła liczba urzędów, w których powołano funkcję doradcy ds. etyki (z 92 do 128, tj. 7% urzędów).

W 2021 roku planujemy badanie jakościowe w zakresie etyki w służbie cywilnej, które pomoże zweryfikować efektywność działań SSC i dyrektorów generalnych/kierowników urzędów w tym obszarze.

Spotkanie było okazją do omówienia wyzwań, przed jakimi stają doradcy ds. etyki.

Kolejne spotkanie zaplanowano również w formacie online na grudzień.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}