W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyfrowo i audiowizualnie. Kolejne projekty w ramach „Niepodległej” będą dostępne w sieci!

17.12.2020

Seria komiksów historycznych oraz dwa spektakle, realizowane w formie teatru telewizji – to tegoroczne projekty wojewody opolskiego Adriana Czubaka, które zyskały aprobatę MKiDN. O tym jak sprawnie połączyć wiedzę z zakresu historii i w atrakcyjny sposób osadzić ją w realiach współczesności, wojewoda wraz z partnerami rządowego programu, przybliżali dziś podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa wojewody opolskiego . Na zdjęciu na pierwszym planie wojewoda Adrian Czubak, za nim stojący na tle ścianki granatowej z napisem "Wojewoda Opolski", partnerzy Niepodległej. Od lewej dyrektor Biura Wojewody Opolskiego, ubrany w granatowy garnitur; dyrektor EkoStudio - ubrany w bordową marynarkę i ciemne spodnie ; dyrektor CMJW w jasnej kreacji; dyrektor brzeskiego muzeum - w garniturze, trzymający w dłoni dokument. Za wojewodą po prawej stornie stoi również ubrany na czarno dyrektor Instytutu Śląskiego, który spogląda w dal, a w dłoniach trzyma komiks. Po bokach kadru biało-czerwone flagi.

Ponad 200 tysięcy złotych na realizację dwóch tegorocznych projektów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 to kolejny sukces wojewody opolskiego. Przypominajmy, że od początku trwania rządowego programu w regionie zrealizowano w sumie 8 projektów wojewody na łączną sumę ponad 570 tys. złotych. W ciągu trzech lat, w ramach „Niepodległej” powstał: cykl patriotycznych audycji radiowych dla dzieci i młodzieży; mobilna wystawa „Niesamowite Kobiety Śląska Opolskiego”; patriotyczny mural na ścianie budynku OUW; ścieżki pamięci narodowej w regionie; spektakl „Wiatr Wolności”; prezentowany w każdym powiecie w regionie oraz cykl rejsów po Odrze, z którego skorzystali mieszkańcy Opolszczyzny.

Jak podkreśla wojewoda opolski, z uwagi na epidemię koronawirusa, projekty „Niepodległej” osadzone zostały w cyberprzestrzeni – co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, bez konieczności bezpośredniej interakcji. – W tym roku stawiamy na nową formę wypowiedzi, z której chętnie korzysta młodzież jak i dorośli. Przygotowaliśmy serię komiksów oraz towarzyszący jej audiobook – wyjaśniał wojewoda Adrian Czubak. Pierwszy z komiksów pn. „Skrzydła w Pancerzach. Gwiazdy nad głową” dotyczy stulecia Bitwy Warszawskiej. Drugi „Gwiazdy nad głową. Powstania Śląskie 1919 – 1921”, związany jest z historią lokalnych wydarzeń  - ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy o Górę św. Anny.

Partnerem tego projektu jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które w realizację projektu zaangażowało profesjonalistów z zakresu reżyserii (Michał Cetnarowski) oraz ilustracji (Marcin Kułakowski). Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego muzeum podkreślał, że fabuła komiksów – pomimo wątków historycznych, opiera się także na aktualnych wydarzeniach w kraju. – Historie młodych ludzi osaczonych koronawirusem. Akcja rozgrywa się w Brzegu ale te reminiscencje patriotyczne, spotkania z Panem Baltazarem (czyt. jeden z głównych bohaterów komiksu) i treść komiksu pierwszego to jest opowieść o Bitwie Warszawskiej – podkreślał i jak dodaje, że do obu komiksów powstał audiobook (realizacja Radio Opole), który jest ukłonem w stronę osób niedowidzących.  – Edukacja jest czymś żywym, czymś co nie stoi w miejscu i zawsze będzie łaknęła nowości. Jednakże pewne rzeczy przeżywają swój renesans i komiks, umieszczony w świecie młodych ludzi spędzających większość czasu w cyberprzestrzeni, ma szanse opowiedzieć młodemu pokoleniu w prosty i przystępny sposób jak wyglądała historia – dodał dr Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego prowadzący nadzór nad merytoryką treści.

Drugi projekt wojewody opolskiego, zakwalifikowany do tegorocznej edycji „Niepodległej” to realizacja dwóch spektakli telewizji, których fabuła dotyczy losów Powstańców – zarówno z Powstania Śląskiego, jak i Warszawskiego. Za powodzenie tego przedsięwzięcia odpowiedzialne było CMJW w Łambinowicach oraz Teatr EkoStudio. - To dwa spektakle. „Przerzucane słowa” to już istniejące dzieło, które każdego roku w październiku pokazywaliśmy Powstańcom Warszawskim, ich potomkom oraz młodzieży, która była zainteresowana tematyką (…) Dzięki zainteresowaniu wojewody opolskiego ten spektakl został w tym roku zekranizowany i jest już dostępny w sieci – komentowała Violetta Rezler- Wasielewska, dyrektor CMJW. Andrzej Czernik, dyrektor i jednocześnie reżyser obu spektakli, dodał, iż fabuła pierwszego dzieła toczy się w baraku niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf (dzisiejsze Łambinowice). – To listy napisane przez Powstańców Warszawskich, więzionych w tutejszym obozie, którzy przerzucali przez kolczaste płoty małe karteczki. Jeden z obozów był męski, drugi żeński. Stąd nie było żadnego kontaktu i jedyną formą komunikacji były właśnie zapiski na kartkach – wyjaśniał.

Drugi spektakl, którego oficjalna premiera nastąpi już w najbliższą niedzielę (20 grudnia br.) o godz.20.30 na antenie Ekovision TV oraz w sieci (m.in. na facebooku OUW- przyp. MKG), traktuje o ludziach, którzy usiłują wydostać jeńców - a więc Powstańców Śląskich, uwięzionych w łambinowickim obozie. – To także sztuka o czekaniu. A zwłaszcza o kobietach śląskich z czasów powstań, które czekają czy to na męża, syna – dodał.

Już w najbliższych dniach oba spektakle będą również do obejrzenia na profilach społecznościowych OUW oraz wojewody opolskiego Adriana Czubaka. Komiksy oraz audiobook, dostępny będzie jeszcze w tym miesiącu na specjalnie utworzonej stronie internetowej, o czym poinformujemy w stosownym czasie. – Raz jeszcze dziękuję wszystkim tegorocznym partnerom „Niepodległej” oraz pracownikom OUW, zaangażowanym w realizację obu przedsięwzięć – podkreślał wojewoda.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}