W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pobyt stały dla obywateli UE i człnków ich rodzin

 

Kogo dotyczy wniosek

O zezwolenie na pobyt stały dla obywateli UE i członków ich rodzin możesz wystąpić jeśli jesteś:

Obywatelem Unii Europejskiej,

Obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącego do Unii Europejskiej,
Obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi (są to: Norwegia, Islandia, Lichtenstein oraz Szwajcaria),
Członkiem rodziny obywatela UE,

Jako obywatel UE nabywasz prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w tym okresie spełniałeś warunki pobytu określone w ustawie.
 

Prawo stałego pobytu przed upływem 5-letniego okresu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nabywasz jeśli jesteś:

  1. Pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek, która w chwili zakończenia wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek osiągnęła wiek emerytalny określony przez polskie przepisy dotyczące ubezpieczenia emerytalnego lub zakończyłeś wykonywanie pracy w celu przejścia na wcześniejsza emeryturę, jeżeli przedtem przez okres 12 miesięcy wykonywałeś pracę lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu i na własny rachunek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przebywałeś na tym terytorium nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 3 lata.
  2. Pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek, która zaprzestała wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek na tym terytorium z powodu trwałej niezdolności do pracy, jeżeli przebywałeś na tym terytorium nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata.
  3. Pracownikiem lub osoba pracująca na własny rachunek, która po 3 latach nieprzerwanego pobytu i wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek na tym terytorium wykonuje pracę lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu i na własny rachunek w innym państwie członkowskim, przebywając nadal na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokąd powracasz co najmniej raz w tygodniu.
  4. Pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek, która, zachowując miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wykonywała pracę lub inną działalność zarobkową zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek w innym państwie członkowskim i zaprzestała ich wykonywania z powodu trwałej niezdolności do pracy.

Jeśli jesteś małżonkiem obywatela polskiego - wymogów dotyczących długości nieprzerwanego pobytu i wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek oraz wymogu dotyczącego długości nieprzerwanego pobytu nie stosuje się.

Wymogu dotyczącego nieprzerwanego pobytu nie stosuje się, gdy zaprzestałeś wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek z powodu trwałej niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Prawo stałego pobytu, które nabył pracownik lub osoba pracująca na własny rachunek, nabywa także członek rodziny przebywający z nią na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na posiadane obywatelstwo.

Jeśli jesteś członkiem rodziny niebędącym obywatelem UE nabywasz prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z obywatelem UE, jeżeli w tym okresie spełniałeś warunki pobytu określone w ustawie.

Jeśli jesteś członkiem rodziny będącym obywatelem UE, który przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie przez okres 5 lat i który zachował prawo pobytu w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, śmierci lub wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatela UE, nabywasz prawo stałego pobytu.

Jeśli jesteś członkiem rodziny niebędącym obywatelem UE, który przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie przez okres 5 lat i zachowałeś prawo pobytu w przypadku:

  • śmierci obywatela UE, jeżeli przebywał z nim na terytorium
    Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż rok przed dniem śmierci obywatela UE,
  • rozwodu lub unieważnienia małżeństwa obywatela UE, jeżeli:
  • małżeństwo trwało co najmniej 3 lata przed wszczęciem postępowania w sprawie o rozwód lub o unieważnienie małżeństwa, w tym rok w czasie pobytu obywatela UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • jako były małżonek obywatela UE sprawuje opiekę nad jego dziećmi, na podstawie porozumienia między byłymi małżonkami lub na podstawie orzeczenia sądu,
  • przemawiają za tym szczególne okoliczności, w tym związane z podleganiem przemocy w rodzinie w trakcie trwania małżeństwa,
  • jako były małżonek obywatela UE ma prawo do odwiedzin małoletniego dziecka, na podstawie porozumienia między byłymi małżonkami lub na podstawie orzeczenia sadu, gdy  z orzeczenia sądu wynika, że odwiedziny odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • śmierci lub wyjazdu obywatela UE z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jako dziecko obywatela UE przebywające i uczące się lub studiujące na tym terytorium oraz rodzic sprawujący nad nim opiekę, bez względu na posiadane obywatelstwo - do czasu zakończenia przez dziecko nauki lub studiów nabywasz prawo stałego pobytu.

Warunki udzielenia zezwolenia

Wniosek musisz złożyć osobiście do wojewody właściwego ze względu na miejsce swojego pobytu.

Przy składaniu wniosku musisz okazać oryginały dokumentów w celu potwierdzenia przez pracownika ich zgodności z pozostawioną kserokopią. Kserokopie dokumentów, których oryginałów nie okażesz mogą być przyjęte tylko po uprzednim ich potwierdzeniu (przez adwokata, radcę prawnego, notariusza itp.).

Dokumenty w języku obcym, które dołączysz do wniosku składasz wraz z ich tłumaczeniem na język polski w oryginale, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.

Prawo pobytu przysługujące obywatelowi UE rozciąga się na członka jego rodziny przebywającego z nim na terytorium RP.

Jeśli jesteś obywatelem UE, który nabył prawo stałego pobytu otrzymasz dokument potwierdzający prawo stałego pobytu.

Jeśli jesteś członkiem rodziny niebędącym obywatelem UE i nabyłeś prawo stałego pobytu jesteś obowiązany uzyskać kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela UE.

Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany,
w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku.

Pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przerywa opuszczenie tego terytorium na okres dłuższy niż wyżej określony, z powodu:

- odbycia obowiązkowej służby wojskowej,

- ważnej sytuacji osobistej, w szczególności ciąży, porodu, choroby, studiów, szkolenia zawodowego, oddelegowania, która wymaga pobytu poza tym terytorium, pod warunkiem że okres ten nie jest dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Niezbędne dokumenty

  1. Jeden egzemplarz wypełnionego wniosku.
  2. Pięć aktualnych  fotografii, nieuszkodzonych, kolorowych o dobrej ostrości, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, które zostały wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, przedstawiających twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, linia oczu powinna być równoległa do górnej krawędzi fotografii, przedstawiających cię na jednolitym tle w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, ma odwzorowywać naturalny kolor twojej skóry. Jeśli jesteś osobą z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku możesz dołączyć do wniosku fotografie przedstawiające cię w okularach z ciemnymi szkłami, a jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania- fotografie przedstawiające cię
    z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
  3. Kserokopia ważnego dokumentu podróży albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo.
  4. Kserokopia potwierdzenia zameldowania na pobyt czasowy.
  5. Kserokopia karty pobytu lub zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE.
  6. Dokument stwierdzający zmianę obywatelstwa polskiego (jeżeli obywatel UE wcześniej posiadał polskie obywatelstwo).
  7. Dowód potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
  8. Dowód potwierdzający posiadanie środków finansowych na utrzymanie siebie i członków rodziny.
  9. Dokumenty dotyczące miejsca planowanego zamieszkania (np. akt własności, umowa najmu, użyczenia) lub oświadczenie osoby, która zapewnia ci mieszkanie oraz kserokopia jego tytułu prawnego do lokalu.
  10. Dokumenty potwierdzające 5-letni nieprzerwany pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto jeśli jesteś członkiem rodziny obywatela UE przy składaniu wniosku musisz przedstawić ,poza ww. dokumentami, :

  • Kserokopię dokumentu podróży obywatela UE, do którego dołączasz lub
    z którym przebywasz na terytorium Polski.
  • Dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa z obywatelem UE, do którego dołączasz lub z którym przebywasz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (akt małżeństwa lub akt urodzenia).

Miejsce składania wniosku
Opolski Urząd Wojewódzki

Wydział Spraw Obywatelskich  i Cudzoziemców

Oddział ds. Cudzoziemców (Centrum Obsługi Cudzoziemca)

telefon: 77 45-24-607, 77 45-24-610, 77 45-24-691, 77 45-24-126

Godziny przyjęć klientów:

poniedziałek od 7:45 do 16:30

od wtorku do piątku od 7:45 do 15:00

Kompletny wniosek możnesz złożyć wyłącznie podczas umówionej wizyty.

Rezerwacja wizyty https://bezkolejki.eu/ouw

Opłaty - brak

Czas załatwienia sprawy
W przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej - 21 do 30 dni.

W przypadku członków rodzin obywateli Unii Europejskiej - 45 dni do 6 miesięcy.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35 ze zm.) wraz z aktami wykonawczymi.

Materiały

wniosek​_o​_wymianę​_lub​_wydanie​_nowej​_karty​_stałego​_pobytu
wniosek​_o​_wymianę​_lub​_wydanie​_nowej​_karty​_stałego​_pobytu.docx 0.06MB
wniosek​_o​_wymianę​_lub​_wydanie​_nowego​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stałego​_pobytu
wniosek​_o​_wymianę​_lub​_wydanie​_nowego​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stałego​_pobytu.docx 0.06MB
wniosek​_o​_wydanie​_karty​_stałego​_pobytu
wniosek​_o​_wydanie​_karty​_stałego​_pobytu.docx 0.07MB
wniosek​_o​_wydanie​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stałego​_pobytu
wniosek​_o​_wydanie​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stałego​_pobytu.docx 0.07MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
10.08.2020 13:55 Anna Bartoszek-Dec
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Katarzyna Radosz-Adamek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Pobyt stały dla obywateli UE i człnków ich rodzin 4.0 30.09.2021 14:24 Anna Bartoszek-Dec
Pobyt stały dla obywateli UE i członków ich rodzin 3.0 13.09.2021 14:54 Anna Bartoszek-Dec
Pobyt stały dla obywateli UE i członków ich rodzin 2.0 10.09.2021 14:19 Anna Bartoszek-Dec
Pobyt stały dla obywateli UE i członków ich rodzin 1.0 10.08.2020 13:55 Anna Bartoszek-Dec

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}