W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polityka senioralna: ruszył nabór do Rządowego Programu na rzecz Osób Starszych Aktywni+ oraz Senior + na lata 2021-2025

09.03.2021

24 placówki przyjazne seniorom, z których skorzystało już ponad 600 osób - to efekt realizacji rządowego programu Senior+ w regionie w latach 2015-2020. Zmiany w polityce senioralnej w kraju oraz nowe rozwiązania dla osób starszych, przedstawiono podczas konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu Wicewojewoda opolski Teresa Barańska na tle granatowej ścianki z napisem Wojewoda Opolski. W dali po jej prawej stronie widać stojącą biało-czerwoną flagę. Na pierwszym planie szklana mównica, na której stoi laptop. Przed nim stoi wicewojewoda opolski, która w dłoni trzyma pilot do laptopa. Na jej twarzy widać białą maseczkę ochronną z biało-czerwoną flagą.

Wicewojewoda Opolski Teresa Barańska podsumowała minione pięć lat funkcjonowania rządowego programu ASOS - Aktywność Społeczna Osób Starszych oraz „Senior+”, które cieszą się sporym zainteresowaniem także na Opolszczyźnie. To właśnie dzięki programowi „Senior+”  w kraju udało się utworzyć łącznie 873 placówki dedykowane seniorom (czyt. od 2016 do 2020 r.). To kolosalna różnica z uwagi na fakt, że jeszcze w 2015 r. było ich zaledwie 99. Tym samym zwiększyła się również liczba uczestników programu, tj. z nieco ponad 2,7 tys. osób w roku 2015 na ponad  23 tys. w 2020 roku.  

Rząd i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i w tej chwili jest ogłoszona nowa edycja tego programu na lata 2021-2025. Patrząc śladem poprzedniej edycji, gdzie wykorzystanych środków na Opolszczyźnie było blisko 5 milionów na ten cel, myślę, że i tym razem samorządy skorzystają z tego programu w dużym stopniu – komentowała Wicewojewoda Opolski.

Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w OUW podkreślił, iż od 26 lutego do 24 marca jednostki samorządu terytorialnego mogą już składać wnioski do tegorocznej edycji programu. Wyniki konkursu poznamy do 30 kwietnia. Można ubiegać się o dofinansowanie na tworzenie domu dziennego do kwoty 400 tysięcy złotych lub na tworzenie klubu seniora do kwoty 200 tysięcy złotych. Z kolei drugi moduł programu dotyczy samego funkcjonowania klubów seniora – tłumaczył.

Kwota dofinansowania na działalność bieżącą ośrodków wynosić będzie miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca to nie więcej niż 400 zł w Dziennym Domu Senior + oraz nie więcej niż 200 zł w Klubie Senior+, przy czym dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Podczas konferencji omówiono również zasady działania programu Aktywni Plus,
w ramach którego organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów kwotą od 25 do nawet 250 tysięcy złotych.

Program Aktywni Plus powstał w miejsce programu Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). W tym roku na ten cel będzie przeznaczonych 40 milionów złotych w skali kraju. Program kierujemy do organizacji pozarządowych i tych organizacji, które realizują politykę społeczną – wyjaśniała Wicewojewoda Barańska.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2021-2025. Łącznie na to przedsięwzięcia będzie przeznaczone 200 milionów złotych.

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}