W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raporty

Wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa pasażerskiego taboru kolejowego

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego, jak i poziom ochrony w transporcie kolejowym (zapewniający w szczególności bezpieczeństwo osobiste pasażerów), związane są z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych, które powinny być odpowiednio chronione przed cyberzagrożeniami. Jednocześnie, mając na uwadze ciągły wzrost zagrożeń w cyberprzestrzeni, tak ważne jest ciągłe budowanie wiedzy i wprowadzanie stosownych zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami, które powinny stanowić stały element działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa transportu kolejowego. Takie działania wsparł Instytut Kolejnictwa, opracowując pod szyldem Centrum Wymiany i Analiz ISAC-Kolej „Wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa pasażerskiego taboru kolejowego”.

Wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa pasażerskiego taboru kolejowego
 

Raport z działalności CERT Polska 2022

CERT Polska stanowi zespół reagowania na incydenty, działający w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. W raporcie przedstawiono najpopularniejsze kampanie cyberprzestępców z 2022 r., statystyki dotyczące zgłoszonych incydentów czy realizowanych przez CERT Polska projektów. W sprawozdaniu znalazły się opisy najpopularniejszych ataków jak phishing czy  ransomware, a także przydatne informacje, np.: jak zgłosić wiadomość SMS zawierającą link.

Krajobraz bezpieczeństwa polskiego Internetu
 

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2022 roku

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP przygotowany przez CSIRT GOV przedstawia najistotniejsze zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa kluczowych elementów krajowej infrastruktury teleinformatycznej zapewniającej prawidłowe i niezakłócone funkcjonowanie organów administracji państwowej, a także systemów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2022 roku
 

Raport krajobrazu zagrożeń cyberbezpieczeństwa w sektorze transportu

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała raport dotyczący krajobrazu zagrożeń w cyberprzestrzeni, poświęcony sektorowi transportu. Raport ma na celu wniesienie nowego spojrzenia na krajobraz sektora transportowego poprzez mapowanie i badanie incydentów komputerowych od stycznia 2021 r. do października 2022 r. Określono w nim główne zagrożenia, podmioty i trendy w oparciu o analizę cyberataków skierowanych na transport lotniczy, morski, kolejowy i drogowy.

Raport dot. krajobrazu zagrożeń w cyberprzestrzeni w sektorze transportu


Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2021 roku

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP wydawany jest corocznie przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV w celu przedstawienia zagrożeń i incydentów w cyberprzestrzeni RP dotyczących organów państwa, administracji państwowej oraz infrastruktury krytycznej. Raport powstał na podstawie danych pochodzących m.in. ze zgłoszeń otrzymanych od podmiotów i osób zewnętrznych, zgłoszeń z systemów autonomicznych wykorzystywanych przez Zespół CSIRT GOV oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach teleinformatycznych ARAKIS GOV, jak również ustaleń własnych.

Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2021 roku


Dojrzałość w obszarze cyberbezpieczeństwa sektora transportu w Polsce

W drugim kwartale 2022 r. Ministerstwo Infrastruktury, NASK PIB oraz EY Polska przeprowadzili wspólne badanie dojrzałości sektora transportu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Do badania zaproszonych zostało 25 podmiotów – wszyscy operatorzy usług kluczowych wyznaczeni przez Ministerstwo Infrastruktury w sektorze transportu w Polsce. Celem przeprowadzonego badania było zbadanie poziomu dojrzałości sektora w obszarze cyberbezpieczeństwa w kontekście wdrażania w sektorze zapisów Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a także przygotowania do nowelizacji związanej z wdrożeniem przepisów na podstawie Dyrektywy NIS2.

Raport - Dojrzałość w obszarze cyberbezpieczeństwa sektora transportu w Polsce

{"register":{"columns":[]}}