W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Seszele

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Położenie geograficzne: państwo wyspiarskie, złożone z 115 wysp, położone na Oceanie Indyjskim ok. 1 600 km od wybrzeży Afryki (najbliżsi sąsiedzi to inne państwa wyspiarskie – Mauritius, Reunion i Malediwy)
Ludność: 99 231 osób (dane Worldometer z 9.12.2021 r.)
Obszar: 455 km²
Stolica: Victoria (27 tys. mieszkańców)
Języki urzędowe: kreolski seszelski, francuski, angielski
Niepodległość: w 1976 r. od Wielkiej Brytanii

Warunki klimatyczne

Klimat tropikalny, temperatury wysokie przez cały rok (średnia temperatura wynosi ok. 27°C) i podlegają tylko niewielkim wahaniom. Pora deszczowa trwa od grudnia do marca. W pozostałych  miesiącach opady występują stosunkowo rzadko. Za optymalny czas na podróż na Seszele uważa się okres od maja do października.

Główne bogactwa naturalne

Główne bogactwa naturalne wysp to ryby i owoce morza, kokosy i drzewa cynamonowe.

System walutowy

Walutą Seszeli jest rupia seszelska. Kurs, według stanu na grudzień 2021 r. to: 1 PLN – ok. 3,5 SCR, 1 USD – ok. 14 SCR, 1 EUR – ok. 15,5 SCR. Powszechnie akceptowaną walutą jest dolar amerykański, w bankach i kantorach bez kłopotów wymienia się euro.

Religia

Na Seszelach dominuje wyznanie rzymskokatolickie (ok. 80% ludności). Pozostali mieszkańcy są wyznania protestanckiego (10%, głównie anglikanie, zielonoświątkowcy i adwentyści dnia siódmego), niewiele osób wyznaje hinduizm (3%) i islam (2%).

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

  • 1 oraz 2 stycznia  – Nowy Rok
  • Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny (w zależności od kalendarza na dany rok)
  • 1 maja – Święto Pracy
  • Boże Ciało (w zależności od kalendarza na dany rok)
  • 18 czerwca – Święto Konstytucji
  • 29 czerwca – National Day
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
  • 1 listopada  – Wszystkich Świętych
  • 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Infrastruktura transportowa

Obowiązuje ruch lewostronny, drogi są generalnie w dobrym stanie. Korzystanie z transportu lokalnego, tj. autobusów i taksówek, jest bezpiecznym rozwiązaniem. Możliwe jest także wynajęcie samochodu. Między wyspami istnieją lokalne połączenia lotnicze lub promowe. Narodowym przewoźnikiem lotniczym jest linia Air Seychelles. Kraj posiada 14 portów lotniczych, w tym 7 z utwardzanymi pasami startowymi. Międzynarodowe lotnisko Seychelles International Airport położone jest na największej wyspie Mahé, w pobliżu stolicy kraju. Największy port morski znajduje się w Victorii. Brak kolei.

Obowiązek wizowy

Obywatele polscy są na Seszelach zwolnieni z obowiązku wizowego. Przy wjeździe należy okazać paszport ważny w dacie wjazdu i planowanego wyjazdu, bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż, dowód posiadania rezerwacji noclegu łącznie z danymi kontaktowymi do hotelu oraz dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów pobytu. Osoby przybywające z krajów, w których występuje żółta febra, muszą okazać szczepienie przeciwko tej chorobie.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Seszele są republiką.

Władza ustawodawcza

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego, składającego się z 35 członków, z których 25 jest wybieranych bezpośrednio, podczas gdy pozostałe 10 osób zostaje wyznaczonych proporcjonalnie przez partie polityczne. Kadencja parlamentu trwa 5 lat.

Władza wykonawcza

Prezydent Seszeli, który od 1977 r. jest także szefem rządu, jest wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Obecnie prezydentem jest Danny Faure. Władzę wykonawczą sprawuje gabinet, ministrowie są wyznaczani przez prezydenta.

Struktura administracji gospodarczej

Sprawy gospodarcze leżą w kompetencji Ministerstwa Finansów, Inwestycji Handlowych i Planowania Gospodarczego (Ministry of Finance, Trade Investment and Economic Planning), którego głównym zadaniem jest stymulowanie wzrostu gospodarczego Seszeli.

Ministerstwo nadzoruje następujące urzędy o profilu gospodarczym: Fair Trading Commission, National Statistics Bureau (NSB), Postal Regulatory Agency, Public Enterprise Monitoring Commission, Seychelles Licensing Authority, Seychelles Revenue Commission, National Tender Board, Seychelles Investment Board oraz Public Enterprise Monitoring Commission.

Inne resorty zajmujące się tematyką gospodarczą to: Ministerstwo Przemysłu i Rozwoju Przedsiębiorczości (Ministry of Industry and Entrepreneurship Development), Ministerstwo Niebieskiej Gospodarki (Ministry of the Blue Economy), Ministerstwo Rybołówstwa i Rolnictwa (Ministry of Fisheries & Agriculture), Ministerstwo Turystyki, Lotnictwa Cywilnego, Portów i Gospodarki Morskiej (Ministry of Tourism, Civil Aviation, Ports & Marine), Ministerstwo Środowiska, Energii i Zmian Klimatycznych (Ministry of Environment, Energy and Climate Change), Ministerstwo Osiedli Ludzkich, Gleby, Infrastruktury i Transportu (Minister of Habitat, Lands, Infrastructure, and Land Transport).

Sądownictwo gospodarcze

Władza sądownicza sprawowana jest przez Sąd Najwyższy, Sąd Apelacyjny i Sąd Konstytucyjny. Sądy podległe to tzw. sądy pokoju (Magistrates’ Courts) i sądy rodzinne (Family Tribunal). Brak wyspecjalizowanego sądu gospodarczego, takie sprawy są rozpatrywane przez ww. urzędy.

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Od czasu uzyskania niepodległości w 1976 r. dochód Seszeli na jednego mieszkańca zwiększył się prawie siedmiokrotnie. Przyczynił się do tego przede wszystkim sektor turystyki, zatrudniający ok. 25% siły roboczej i generujący ponad połowę PKB wysp. W ostatnich latach rząd podjął działania zmierzające do przyciągnięcia inwestorów zagranicznych, szczególnie w branży turystycznej. Równocześnie podjęto decyzję o dywersyfikacji seszelskiej gospodarki – na znaczeniu zyskuje sektor finansowy, ICT, energie odnawialne oraz niebieska gospodarka, w której wyspy się wyspecjalizowały. Seszele z uwagi na stabilny rozwój i dość wysoki dochód zaliczane są do grupy najbardziej rozwiniętych państw Afryki. Jako bardzo niewielka gospodarka, nie mająca bezpośrednich sąsiadów, kraj jest jednak podatny na zmiany koniunktury gospodarczej w państwach, z których dociera największa liczba turystów, a także klęski żywiołowe, zmiany klimatyczne i katastrofy naturalne. Jednym z głównych wyzwań stojących przed rządem jest opracowanie strategii, która zwiększy odporność Seszeli na zmiany klimatu bez uszczerbku dla wzrostu gospodarczego.

Pandemia koronawirusa, negatywnie wpływająca na światowe gospodarki, na Seszelach dotknęła przede wszystkim sektora turystycznego, który zatrudnia ponad 20% społeczeństwa i zapewnia ponad 25% PKB. Aby nie dopuścić do całkowitego załamania gospodarczego kraj zdecydował o ponownym otwarciu międzynarodowego lotniska w dn. 1 czerwca 2020 r. i przyjęciu pierwszych turystów z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności, utrzymując równocześnie zakaz wpływania statków wycieczkowych do seszelskich portów do końca 2021 r.

Główne sektory gospodarki

Filarem seszelskiej gospodarki są usługi (dostarczają ok. 68,07 % PKB), w tym przede wszystkim turystyka i sprzedaż licencji połowowych zagranicznym armatorom. Przemysł zapewnia 13,15 % PKB, a rolnictwo jedynie 2,48 % (dane za 2020 r.).

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

 

 

PKB

1,12 mld USD (2020)

1,58 mld USD (2019)

PKB na jednego mieszkańca

14 086 USD (2020)

15 913 USD (2019)

Tempo wzrostu PKB w procentach

14,3 % (06.2021)

-21,7 % (2020)

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

Brak danych

Brak danych

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

94 % (2020)

57 % (2019)

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

9,37 % (11.2021)

9,9 % (2020)

Stopa bezrobocia w procentach

4 % (2020)

2,4% (2019)

Wartość obrotów handlu zagranicznego (w Euro lub USD)

Brak danych

Brak danych

Wartość eksportu (w Euro lub USD)

21,44 mln USD (09.2021)

33,08 mln USD (2020)

Wartość importu (w Euro lub USD)

80,65 mln USD (09.2021)

86,35 mln USD (2020)

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

Brak danych

Brak danych

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (w Euro lub USD)

31,7 mln USD (06.2021)

48,3 mln USD (2020)

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (w Euro lub USD)

Brak danych

Brak danych

 

Handel zagraniczny

Najważniejsi partnerzy eksportowi Seszeli to: ZEA (17 %), Wlk. Brytania (13 %). Francja (12 %), Wyspy Dziewicze (11 %), Zambia (9 %), Mauritius (5 %), Japonia (5 %)

Eksportowane są przede wszystkim mrożone ryby i tuńczyk w puszce, a reeksportowane – produkty naftowe. Z uwagi na swoje położenie geograficzne Seszele znacznie więcej importują, niż eksportują. Towary takie, jak maszyny i urządzenia, artykuły spożywcze, produkty naftowe, chemikalia, sprowadzane są przede wszystkim z ZEA (21 %), Kataru (13 %), Wysp Dziewiczych (7 %), Niemiec (6 %), Francji (6%) – dane za 2019 r.

Inwestycje zagraniczne

Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku i wprowadzenia kolejnych reform Seszele z powodzeniem przyciągają BIZ. Według Banku Centralnego Seszeli napływ BIZ brutto w 2020 r. wyniósł 149 mln USD, co stanowi spadek o 105 mln USD w porównaniu z 2019 r. Spadek ten wynika głównie z inwestycji, które zostały wstrzymane z powodu pandemii. SIB doradza zagranicznym inwestorom w zakresie przepisów ustawowych, wykonawczych i procedur dotyczących ich działalności na Seszelach.

Obcokrajowcy najczęściej inwestują w turystykę, telekomunikację, sektor produkcyjny i rybołówstwo. Oczekuje się, że wyspy będą się coraz bardziej otwierać na przedsiębiorców zagranicznych, głównie z Chin. Odkrycie znacznych złóż ropy naftowej na wybrzeżu Seszeli wzbudza zainteresowanie inwestorów. Koncesje na eksplorację i eksploatację są udzielane od 2013 r.

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Seszele należą m.in. do ONZ i wielu jej organizacji wyspecjalizowanych,  MFW, Unii Afrykańskiej, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, G-77, AfDB, Wspólnoty Narodów, ACP, COMESA, Czerwonego Krzyża, Komisji Oceanu Indyjskiego i innych. W WTO są obserwatorem.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Od 2012 r. w stosunkach UE z Seszelami obowiązuje Umowa o partnerstwie gospodarczym (EPA, Economic Partnership Agreement), podpisana ponadto z Komorami, Mauritiusem, Madagaskarem i Zimbabwe. Pod koniec 2019 r. rozpoczęto negocjacje mające na celu rozszerzenie umowy, a co za tym idzie także pogłębienie dotychczasowych związków ww. państw z UE. Umowa daje Seszelom bezcłowy dostęp do rynku UE.

Nowa 6-letnia umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między UE a Republiką Seszeli została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE w lutym 2020 r. Poprzednia taka umowa obowiązywała w latach 2013-2019.

 

 

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Traktat handlowy i nawigacyjny między RP a Zjednoczonem Królestwem, podpisany 26 listopada 1923 r.

W stosunkach polsko-seszelskich nie obowiązują żadne nowoczesne gospodarcze umowy dwustronne.

Dwustronna wymiana handlowa

Według danych The World Integrated Trade Solution (WITS), w 2019 r.  Polska eksportowała na Seszele towary o łącznej wartości 3,94 mln USD. Import z wysp wyniósł 3,22 mln USD.

Wzajemne inwestycje

Brak danych

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

Należy pamiętać, że służby celne Seszeli wprowadzają okresowe obostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw.

Więcej informacji nt. produktów, których importowanie jest zabronione lub na import których wymagana jest zgoda miejscowego urzędu znajduje się na stronie Seychelles Revenue Commission: https://www.src.gov.sc/pages/customs/customs-Prohibited.aspx.

W rankingu Banku Światowego Ease of Doing Business 2020 Seszele zajęły 100. pozycję na 190 klasyfikowanych państw. Poprawa pozycji w rankingu była przede wszystkim efektem usprawnienia wewnętrznych procesów związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę.

Dostęp do rynku pracy

Dostęp do rynku pracy daje tzw. Gainful Occupation Permit (GOP), inaczej Work Permit, wystawiane zarówno pracownikom firm, jak i osobom samozatrudnionym. O GOP należy wystąpić z co najmniej 10-tygodniowym wyprzedzeniem i nie należy wjeżdżać na Seszele przed otrzymaniem dokumentu. Koszt otrzymania pozwolenia to 1000 seszelskich rupii, plus dodatkowo 700 rupii za każdy miesiąc obowiązywania pozwolenia.

Więcej informacji na stronie MSZ Seszeli: http://www.mfa.gov.sc/static.php?content_id=3 lub pod adresem e-mail: info@immigration.gov.sc.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Brak wiarygodnych danych

System zamówień publicznych

Do 2008 r. na Seszelach nie było przepisów prawnych regulujących zamówienia publiczne. Obecnie na mocy przyjętego w 2008 r. Public Procurement Act sprawami zamówień publicznych zajmuje się osobny urząd, Procurement Oversight Unit, na którego stronie internetowej publikowane są informacje o przetargach: http://www.pou.gov.sc/tender-adverts/.

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Głównym wyzwaniem w nawiązywaniu kontaktów biznesowych jest bariera językowa (konieczna jest znajomość języka francuskiego), a także nastawienie na osobisty kontakt i osobistą relację między kontrahentami. Utrudnione, choć nie niemożliwe, jest budowanie relacji handlowych zdalnie.

Przydatne kontakty i linki

Ministry of Finance, Trade Investment and Economic Planning
Adres: Liberty House, P.O. Box 313, Independence Avenue, Victoria, Mahé, Seychelles
Telefon: +248 438 2000

 

The Seychelles Financial Services Authority (FSA)
Adres: PO Box 991, Bois de Rose Avenue, Roche Caiman, Victoria/Mahé, Republic of Seychelles
Telefon: (+248) 438 08 00
Faks: (+248) 438 08 88
E-mail: enquiries@fsaseychelles.sc
Strona internetowa: https://www.fsaseychelles.sc

Enterprise Seychelles Agency (ESA)
Adres: Camion Hall, Victoria, P.O Box 537, Seychelles
Telefon: (+248) 4289050
E-mail:
info@esa.gov.sc
Strona internetowa: http://www.esa.gov.sc

Seychelles Investment Board (SIB)
Adres: Seychelles Investment Board, 2nd Floor, Independence House Annex, Victoria/Mahé, Seychelles
Telefon: (+248) 429 5500

E-mail: investinseychelles@sib.gov.sc
Strona internetowa: https://www.investinseychelles.com

Ambasada Seszeli w Belgii, akredytowana także na Polskę
Ambasador: Pani Beryl Samson
Adres: 1st Floor, 28 Boulevard Saint Michel, Box 23, 1040 Brussels, Belgium
Telefon: +32 2 733 60 55
E-mail: brussels@seychellesgov.com


Data aktualizacji: 16 grudnia 2021 r.

{"register":{"columns":[]}}