W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polska uznana za ważnego partnera US NRC na polu współpracy międzynarodowej

12.03.2021

W dniach 8-11 marca miała miejsce coroczna Konferencja Informacyjna Regulatorów Jądrowych, organizowana przez US NRC - Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego. Podczas inauguracyjnego wystąpienia Przewodniczący US NRC Christopher T. Hanson wymienił Polskę wśród kilku kluczowych partnerów międzynarodowych.

Na zdjęciu widać przewodniczącego US NRC Chrostophera T. Hansona. W tle flaga USA i US NRC.

Warto przypomnieć, że wzajemne spotkania polskich i amerykańskich przedstawicieli dozoru jądrowego mają charakter regularny, a do ich intensyfikacji doszło na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

W corocznej konferencji organizowanej przez US NRC udział biorą nie tylko przedstawiciele zagranicznych odpowiedników Państwowej Agencji Atomistyki, lecz także delegaci instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych oraz przemysłu. Tegoroczna formuła wydarzenia odbiegała jednak od dotychczasowych, gdyż ze względu na ograniczenia pandemiczne uczestnicy porozumiewali się ze sobą online.

Skalę i rangę wydarzenia unaocznił udział w nim blisko 3000 uczestników z ponad 30 krajów, w tym także z Polski. W programie konferencji znalazło się wiele paneli tematycznych, poświęconych m.in. przeciwdziałaniu ryzykom zdarzeń jądrowych, czy kierunkom ewolucji energetyki jądrowej. Istotną rolę odgrywały w nich doświadczenia ekspertów Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz spotkał się w trybie zdalnym z Christopherem T. Hansonem 23 lutego. W trakcie spotkania omówili oni priorytety współpracy dwustronnej na najbliższe lata.

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego powstała w 1974 r. Zajmuje się ona m.in. nadzorem nad bezpieczeństwem jądrowym 95 amerykańskich reaktorów energetyki jądrowej i 31 reaktorami badawczymi i testowymi. Państwowa Agencja Atomistyki podpisała z US NRC porozumienie o wymianie informacji technicznej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego w 2010 r. Zostało ono przedłużone w 2016 r.

{"register":{"columns":[]}}