W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Archiwum

Kampania HIV/AIDS "Czy wiesz, że..."

11.04.2023

CZY WIESZ ŻE... Kampania została przygotowana w oparciu o badania, które dowodzą systematycznego spadku poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki HIV/AIDS. W związku z tym opracowano przekaz edukacyjny, który obala i demaskuje najczęstsze mity i przesądy w formie prostej i przystępnej, w której zostają one wyjaśnione jasnym i zrozumiałym językiem, połączonym z równie prostą formą graficzną.

Kampania „Czy wiesz, że…” nowa odsłona kampanii profilaktycznej HIV/AIDS

Realizacja Programu

W związku z realizacją zadań Krajowego Programu Zapobiegania zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w roku 2023, Państwowy Powiatowy Inspektor w Lubartowie przekazuje spis "Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych" gdzie bezpłatnie, anonimowo
i bez skierowania można wykonać testy na HIV oraz materiały dotyczące realizacji kampanii opracowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS: „Jedyny taki test” i"Czy wiesz, że...".
Więcej informacji pod adresami -->
- PUNKTY KONSULTACYJNO-DIAGNOSTYCZNE
gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania
można wykonać testy na HIV: https://aids.gov.pl/pkd/?cn-reloaded=1
- Dot. kampanii "Czy wiesz, że..." :
- Dot. kampanii „Jedyny taki test” : https://jedynytakitest.aids.gov.pl/

Ogólne założenia

Profilaktyka wertykalna - zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią, dając zakażonej HIV kobiecie szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko jest największe wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojego zakażenia. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników test w kierunku HIV powinien być wykonany u kobiety ciężarnej dwukrotnie – w pierwszym i trzecim trymestrze. Dwukrotnie przeprowadzona diagnostyka w ciąży jest bardzo ważna. W czasie wykonywania pierwszego testu kobieta może być np. w tzw. okienku serologicznym, lub też do zakażenia może dojść w późniejszym okresie ciąży. W praktyce testy wykonywane są w Polsce tylko u około 30% kobiet ciężarnych.

Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Jednak, jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu, ryzyko przeniesienia HIV na dziecko wzrasta nawet powyżej 30%. W naszym kraju rocznie odbywa się około 70–100 porodów u kobiet z

PEP - profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) poprzez podanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celu minimalizowania ryzyka zakażenia HIV. Pacjent powinien natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Im szybciej zostaną podane leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2–3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia. Lista szpitali wraz z całodobowymi telefonami znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co_robic/687/. Za tę formę profilaktyki pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów.

PrEP - profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych. Leki ARV mogą być przyjmowane albo regularnie – w sposób ciągły, bądź doraźnie – tuż przed i po zachowaniu ryzykownym. Ta profilaktyka jest skuteczna w ok. 96% po warunkiem, że lek jest prawidłowo stosowany. PrEP nie chroni przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Za taką formę profilaktyki pacjenci ponoszą 100% kosztów.• PrEP - profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych. Leki ARV mogą być przyjmowane albo regularnie – w sposób ciągły, bądź doraźnie – tuż przed i po zachowaniu ryzykownym. Ta profilaktyka jest skuteczna w ok. 96% po warunkiem, że lek jest prawidłowo stosowany. PrEP nie chroni przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Za taką formę profilaktyki pacjenci ponoszą 100% kosztów.

Leczenie antyretrowirusowe (ARV) - jest także profilaktyką nowych zakażeń HIV (treatment as prevention – TasP): ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki antyretrowirusowe zgodnie z zaleceniami lekarza obniża się do bardzo niskich wartości; niższych niż granica wykrywalności czułymi metodami diagnostycznymi. Dzięki temu praktycznie nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia na niezakażonych HIV partnerów seksualnych przez osoby żyjące z HIV: U=U (ang. Undetectable=Untrasmittable, czyli Niewykrywalny = Nieprzekazywalny/Niezakażalny). Leczenie ARV powoduje zmniejszenie zapadalności i śmiertelności z powodu AIDS w populacji osób żyjących z HIV oraz zmniejszenie ich zakaźności dla populacji osób zdrowych, a tym samym ograniczenie transmisji wirusa w społeczeństwie. W naszym kraju leczenie ARV finansowane jest z budżetu państwa w ramach programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce”. Leczeniem osób zakażonych HIV zajmują się lekarze specjaliści chorób zakaźnych w ośrodkach znajdujących się w dużych miastach w Polsce. Lista ośrodków zajmujących się terapią osób zakażonych HIV jest na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/hiv_aids/821-2/

Zdjęcia (9)

Kampania Grypa

08.02.2023

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Przyczyną zachorowania są wirusy grypy – najczęściej typu A i B. Zachorowania na grypę powodują rocznie na świecie ok. 3-5 mln przypadków ciężkich powikłań pogrypowych i 250 000-500 000 zgonów.

Sick woman with flu holding bottle of pills and drugs, reading label of medication to cure coronavirus symptoms. Person looking at flask of medicament for prescription treatment.

Jak się zarażamy?

Grypa przenosi się drogą kropelkową.:

  • podczas mówienia, kaszlu, wydmuchiwania nosa.
  • przez bezpośredni kontakt ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych.

Objawy

Objawy grypy bywają niecharakterystyczne. Najczęściej pojawiają się nagle i obejmują:

  • gorączkę (powyżej 38 ºC),
  • dreszcze
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy),
  • uczucie rozbicia, osłabienia
  • złe samopoczucie
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar.

Objawy mogą być nieco inne u małych dzieci. Tu może pojawić się zmiana zachowania, senność, rozdrażnienie, a także objawy ze strony układu pokarmowego, jak brak apetytu czy wymioty.

Jak leczyć grypę

Grypę leczy się przede wszystkim objawowo. Zalecenia dotyczą pozostania w domu i odpoczynku, picia dużych ilości płynów, a w razie potrzeby – stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. U małych dzieci szczególnie ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki. Jeśli należysz do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir).

Zdarza się, że grypa prowadzi do powikłań. Najczęstsze to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. W cięższych przypadkach, prowadzących nieraz do hospitalizacji może pojawić się zapalenie płuc, rzadziej - zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne. Zdarza się też, że grypa prowadzi do zaostrzenia istniejących chorób przewlekłych.

Szczepienie przeciw grypie

Szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności:

  • zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat,
  • osobom chorym na choroby przewlekłe,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Zapobieganie – zasady higieny

Aby zapobiec grypie, stosuj zasady bezpieczeństwa:

  • zakrywaj nos i usta podczas kichania i kaszlu
  • jeśli źle się czujesz, zostań w domu i unikaj kontaktu z innymi ludźmi
  • regularnie i dokładnie myj ręce
  • unikaj tłumów
  • zachowaj dystans od innych osób

Źródło:

Główny Inspektorat Sanitarny

Fotografia: "designed by Freepik"

Materiały

Więcej informacji o grypie sezonowej
Więcej informacji o szczepieniu dzieci przeciwko grypie

Zdjęcia (2)

#ŻyjDobrze

01.06.2022

#Żyj Dobrze. To hasło przewodnie kampanii prozdrowotnej, inspirującej Polki i Polaków do wprowadzania zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa.

https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zyjdobrze
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z kampanią prozdrowotną Żyj Dobrze, która została zainaugurowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Celem Kampanii jest uwrażliwienie odbiorców treści na potrzebę stałego identyfikowania swoich problemów zdrowotnych i samodzielnego radzenia sobie z wieloma aspektami swojego życia poprzez kompleksowe działania.
Informacje o kampanii znaleźć można pod adresem:
Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową

15.11.2021

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zaprasza do składania wniosków w ramach kolejnej edycji Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, poświęconej zarządzania problemem zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego w pracy.

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową

Głównym przesłaniem kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2020–2022 zorganizowanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości na temat problemów mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.

 

Kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową” na lata 2020–2022 przyświeca sześć głównych celi:

  1. podniesienie świadomości w zakresie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą;
  2. upowszechnianie oceny ryzyka zawodowego i zarządzania problemami zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego;
  3. wskazanie, że zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią problem dotyczący wszystkich pracowników i stanowisk pracy w każdym sektorze gospodarki;
  4. podniesienie wiedzy na temat nowych i pojawiających się zagrożeń związanych z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego;
  5. podkreślenie potrzeby reintegracji i utrzymania zatrudnienia pracowników z przewlekłymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego oraz sposobu, w jaki można tego dokonać;
  6. zachęcanie do wymiany informacji i dobrych praktyk między stronami zainteresowanymi tą problematyką.

 

Więcej informacji na temat kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową” znajduje się na stronach internetowych:

Zachęcamy do udziału w kampanii!

Materiały

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową - Plakat
11​_2021​_Zdrowe​_i​_bezpieczne​_miejsce​_pracyDźwigaj​_z​_głową.jpg 0.21MB
Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową - Ulotka
11​_2021​_Ulotka​_Zdrowe​_i​_bezpieczne​_miejsce​_pracy​_Dźwigaj​_z​_głową.pdf 0.88MB
Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową - Przewodnik
11​_2021​_Przewodnik​_Zdrowe​_i​_bezpieczne​_miejsce​_pracy​_Dźwigaj​_z​_głową.pdf 2.84MB
Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową - Zaproszenie do składania wniosków
11​_2021​_Zaproszenie​_do​_składania​_wniosków.pdf 1.39MB
SZCZEPIMY SIĘ - TO WAŻNE

24.09.2021

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19

SZCZEPIMY SIĘ - TO WAŻNE

Materiały

SZCZEPIMY SIĘ - TO WAŻNE
2021​_06​_SZCZEPIMY​_SIĘ.pdf 0.23MB

Zdjęcia (13)

Profilaktyka zakażeń koronawirusem

Koronawirusy(CoV)to duża rodzina wirusów, które powodują choroby układu oddechowego.Ich nazwa pochodzi od specyficznej budowy –oglądane w mikroskopie elektronowym przypominają koronę. Typowe ludzkie koronawirusy, zwykle powodują objawy łagodne lub o umiarkowanym nasileniu ze strony układu oddechowego. Są dość powszechne i prawie każdy w pewnym momencie swojego życia miał z nimi kontakt. Infekcje zwykle trwają krótko.

 Coronavirus microbe cells in infected covid-19 banner design

Objawy mogą obejmować m.in.: katar, ból głowy, kaszel, ból gardła, gorączkę, złe samopoczucie.

Niekiedy jednak pewne typy koronawirusówmogą powodować poważne choroby dolnych dróg oddechowych, jak np. bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej MERS i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV.

Materiały

20​_III​_Koronawirus​_prezentacja​_dla​_nauczycieli
20​_III​_Koronawirus​_prezentacja​_dla​_nauczycieli.pdf 3.58MB
20​_Koronawirus​_prezentacja​_dla​_dzieci​_i​_młodzieży
20​_Koronawirus​_prezentacja​_dla​_dzieci​_i​_młodzieży.pdf 12.49MB
20​_Koronawirus​_ulotki
20​_Koronawirus​_ulotki.doc 1.90MB
20​_Schemat​_mycia​_rąk
20​_Schemat​_mycia​_rąk.pdf 2.10MB

Zdjęcia (7)

Serwis kąpieliskowy
kampania-2
{"register":{"columns":[]}}