W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

28.04.2024

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (...) - te słowa w niedzielę pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego w Białymstoku wypowiedziało ponad 90 ochotników - żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy zasilą szeregi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

- Kieruję do naszych żołnierzy życzenia i podziękowania za wybór tej niełatwej, tak potrzebnej nam drogi. Wierzę, że przyszłość pozwoli naszej armii stale się rozwijać i modernizować. Życzę przy tym, by nigdy nie zabrakło zapału w codziennej realizacji misji polskiego żołnierza i podtrzymywania najcenniejszych polskich tradycji - mówił podczas uroczystości wojewoda Jacek Brzozowski.

Wojewoda przypomniał o dwóch obchodzonych w tym roku rocznicach: 25-leciu Polski w NATO oraz 20-leciu przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej.

- Polska to dziś niezbywalna część Europy, rozumianej nie tylko poprzez pryzmat geografii, ale i przez wspólne wartości - mówił. To międzynarodowe sojusze oraz rozwój polskiej armii są gwarantami bezpieczeństwa w obliczu bezwględnej wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.

91 ochotników przysięgę złożyło na sztandar 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Jego dowódca płk Paweł Lachowski wyróżnił najlepszych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej listami gratulacyjnymi, a wraz z wojewodą rodzicom wyróżnionych złożyli specjalne podziękowania i gratulacje.

.........

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową i dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (DZSW) oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę. Jeśli wybierze DZSW, musi odbyć 27-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie ma wybór – nie musi być skoszarowany).

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}