W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mobilna Platforma Kryminalistyczna do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego – ataku terrorystycznego lub katastrofy

Fot. 5 - Wnętrze Mobilnej Platformy Kryminalistycznej gotowej do pracy

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Mobilna Platforma Kryminalistyczna do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego – ataku terrorystycznego lub katastrofy

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Komendant Główny Policji

ikona teczki  Nazwa programu

Projekt realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa

ikona gazety  Konkurs

9/2018

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

10 562 371,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

10 562 371,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 10.12.2018 r. do  9.05.2022 r.

Poznaj nasz zespół

Projekt został zrealizowany przez powołane w tym celu konsorcjum naukowe w składzie:

  • Politechnika Warszawska, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (Lider),
  • Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.,
  • HAGMED Sp. z o.o. Sp. kom.

Kluczowy personel merytoryczny realizujący projekt to:

  • dr hab. inż. Jędrzej Mączak, prof. ucz. – Kierownik Projektu (PW),
  • dr inż. Krzysztof Szczurowski – koordynator zespołu badawczego PW,
  • dr hab. inż. Dmytro Samoilenko, prof. ucz. (PW),
  • dr hab. inż. Szymon Gontarz, prof. ucz. (PW),
  • dr inż. Marcin Jasiński (PW),
  • mgr inż. Roman Barwiński – koordynator zespołu badawczego WZŁ1,
  • mgr inż. Marek Majewski (WZŁ1),
  • Piotr Szuflita – koordynator zespołu badawczego HAGMED,
  • dr Ryszard Michalczak (HAGMED).

Poznaj efekty naszej pracy

Wideo

 

Nagroda POLSECURE 2022 –za najlepszy produkt
Fot. 1 - Nagroda POLSECURE 2022 –za najlepszy produkt

 

III miejsce (ex aequo) w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” 2022 portal-mundurowy.pl
Fot. 2 - III miejsce (ex aequo) w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” 2022 portal-mundurowy.pl

 

Mobilna Platforma Kryminalistyczna w transporcie.
Fot. 3 - Mobilna Platforma Kryminalistyczna w transporcie.

 

Mobilna Platforma Kryminalistyczna po pełnym rozwinięciu
Fot. 4 - Mobilna Platforma Kryminalistyczna po pełnym rozwinięciu

 

Wnętrze Mobilnej Platformy Kryminalistycznej gotowej do pracy
Fot. 5 - Wnętrze Mobilnej Platformy Kryminalistycznej gotowej do pracy

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Do chwili realizacji przedmiotowego projektu polskie służby mundurowe, w tym laboratoria i komórki techniki kryminalistycznej, nie posiadały jednego, kompleksowego, mobilnego stanowiska badawczego umożlwiającego jednoczesne prowadzenie oględzin dużego miejsca zdarzenia, zabezpieczanie śladów, a następnie prowadzenie na miejscu zdarzenia badań identyfikacyjnych w takich kluczowych specjalnościach kryminalistycznych, jak:
- badania biologiczne pozwalające na uzyskanie profilu DNA,
- badania daktyloskopijne,
- badania broni i balistyki,
- badania telefonów komórkowych,
- analizy monitoringu,
- dokumentowania miejsca zdarzenia z wykorzystaniem dronu.

Realizacja projektu spowodowała powstanie takiego stanowiska gotowego do działań na miejscu zdarzenia masowego/katastrofy lub ataku terrorystycznego. Najpoważniejszym wyzwaniem w realizacji projektu było zaprojektowanie i rozmieszczenie na niewielkiej przestrzeni układu stanowisk pracy dla sześciu biegłych (techników kryminalistyki) oraz wykorzystywanych przez nich specjalistycznych urządzeń badawczych, w sposób umożlwiający kompleksowe prowadzenie analiz kryminalistycznych (Fot. 5).

Dużym wyzwaniem jest również uniknięcie wprowadzenia na tak małej przestrzeni zanieczyszczeń (kontaminacji), w szczególności w zakresie badań biologicznych (genetycznych). Istotne było również odpowiednie zasilenie wszystkich urządzeń gotowych do pracy praktycznie w każdych warunkach (w tym często bez zasilania zewnętrznego), a także wprowadzenie linii zasilania awaryjnego na wypadek zaniku napięcia z własnego agregatu prądotwórczego lub udostępnionej sieci zewnętrznej. Zgodnie z założeniami realizując projekt spełniono kryteria w zakresie szybkiej gotowości do pracy mobilnej platformy, tj. 15 minut na jej rozładunek oraz kolejne 15 minut do uzyskania pełnej gotowości wszystkich urządzeń kryminalistycznych do pracy (całkowity czas potrzebny od przyjazdu do pełnego rozwinięcia - tj. zgłoszenie gotowości do pracy Mobilna Platforma Kryminalistyczna osiąga na przestrzeni 30 minut) (Fot. 4 i 5).

Całość projektu okazała się złożonym przedsięwzięciem łączącym zaawansowaną integrację maszyn roboczych ze specjalistycznym wyposażeniem kryminalistycznym, służącym do prowadzenia badań identyfikacyjnych bezpośrednio na miejscu dużego zdarzenia masowego, katastrofy lub ataku terrorystycznego.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Projekt jest głównie ukierunkowany do polskich służb mundurowych, w ramach których funkcjonują komórki techniki kryminalistycznej i laboratoria kryminalistyczne, czyli Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa. Funkcjonariusze lub cywilni pracownicy tych komórek będą bezpośrednimi użytkownikami tego typu rozwiązania. Natomiast efektami szybko uzyskanych wyników na miejscu zdarzenia będą w głównej mierze funkcjonariusze służb dochodzeniowo-śledczych oraz prokuratury, czyli osoby bezpośrednio prowadzący śledztwo na miejscu zdarzenia. Dla wielu zdarzeń szybka weryfikacja śladów lub bezpośrednia identyfikacja osób na miejscu zdarzenia jest kluczowa dla osiągnięcia oczekiwanej dynamiki postępowania w sprawie, w tym ustalenia osób podejrzanych lub związanych ze zdarzeniem. 
 

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem okazało się wejście pracowników Politechniki Warszawskiej Wydziału SiMR w nowe, nieznane dotychczas dla nich obszary - w tym przypadku badania kryminalistyczne.
Należało w bardzo krótkim czasie zapoznać się ze specyfiką pracy biegłych z różnych specjalności kryminalistyki oraz specjalistycznymi urządzeniami dedykowanymi poszczególnym dziedzinom. Następnie całość należało połączyć ze sobą i rozlokować w ramach mobilnego laboratorium (rozsuwanego kontenera) z odpowiednim podziałem miejsc pracy, zasilania oraz zabezpieczeniem przez kontaminacją badanych materiałów.
Wspólna praca powołanego konsorcjum była niewątpliwie dużym wyzwaniem, ale ostatecznie zakończyła się sukcesem w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu Mobilnej Platformy Kryminalistycznej (MPK) zbudowanej zgodnie z założeniami projektu.
 

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Budując konsorcja, poszerzając tym samym zespół projektowy o osoby o odpowiednich kompetencjach (nieraz z całkowicie odmiennych dziedzin, niż typowych dla pracowników SiMR PW), można podejmować się realizacji projektów z wielu i odmiennych sobie obszarów tematycznych. W tym przypadku udało się połączyć wiedzę i doświadczenie pracowników Wydziału SiMR PW, Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. oraz firmy HAGMED Sp. z o.o. Sp. kom. Powołane konsorcjum naukowe zrealizowało projekt obejmujący różne dziedziny kryminalistyki, w tym tak specjalistyczne jak daktyloskopia czy genetyka.

{"register":{"columns":[]}}