W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uzyskaj dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu

Jesteś pełnoletnim absolwentem, który ma orzeczenie o niepełnosprawności, i chcesz podjąć pracę? Opuściłeś rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą?

Nie masz własnego mieszkania w miejscowości, w której szukasz pracy lub pracujesz? 

Uzyskaj dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu w ramach programu PFRON „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla Absolwenta. Sprawdź, jak to zrobić.

Złóż wniosek

Informacje:

  • Możesz uzyskać dofinansowanie do wszystkich kosztów, które ponosisz i które wymienione są w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

    Dofinansowanie możesz otrzymywać przez cały okres poszukiwania pracy lub po jej podjęciu, ale nie dłużej niż przez 60 miesięcy.

  • Każdy, kto:

    1. ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
    2. jest osobą z niepełnosprawnością narządu słuchu i ma:
    • orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    1. jest absolwentem szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, a edukację ukończył na 36 miesięcy przed datą złożenia wniosku, lub opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą,
    2. ma pełną zdolność do czynności prawnych,
    3. złoży oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania w miejscowości, w której szuka pracy lub pracuje,
    4. złoży oświadczenie, że poszukuje zatrudnienia lub pracuje.
  • Każdy, kto:

    • nie spełnia chociaż jednego z warunków uczestnictwa,
    • ma zaległe zobowiązania wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
    • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
    • dokument, który potwierdza status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany do 3 lat przed złożeniem wniosku lub
    • kopię dokumentu, który potwierdza opuszczenie rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawczej.
    1. Kliknij Złóż wniosek. System przeniesie cię do Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). Nie masz jeszcze konta? Sprawdź, jak założyć konto w systemie.
    2. Załącz wniosek i załączniki w formie elektronicznej (szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować).
    3. Za datę złożenia wniosku uważa się datę przesłania wniosku potwierdzoną w SOW poprzez UPZ (Urzędowe Potwierdzenie Złożenia).
  • W dowolnym momencie, ale nie później niż do wyczerpania budżetu programu.

  • Wysokość dofinansowania uzależniona jest od miejsca, w którym wynajmujesz mieszkanie i sposobu, w jaki się poruszasz (na wózku lub bez wózka).

    Z czasem dofinansowanie jest stopniowo obniżane i wynosi:

    • od 1 do 24 miesiąca – 100% kosztów wynajmu,
    • od 25 do 42 miesiąca – 70% kosztów wynajmu,
    • od 43 do 60 miesiąca – 40% kosztów wynajmu.

    Na przykład:

    • jeśli chcesz mieszkać w Łodzi, maksymalna kwota dofinansowania w w I kwartale 2024 roku wyniesie 1.614,00 złotych. Jeśli poruszasz się przy pomocy wózka inwalidzkiego będzie to 2.191,00 zł;
    • jeśli chcesz mieszkać w Warszawie, maksymalna kwota dofinansowania w I kwartale 2024 roku wyniesie 2.464,00 zł. Jeśli poruszasz się przy pomocy wózka inwalidzkiego będzie to 3.344,00 zł.

    Maksymalne dofinansowanie, jakie możesz uzyskać w danym miejscu, znajdziesz na stronie PFRON. Dane aktualizowane są co kwartał.

  • W formie elektronicznej przez System Obsługi Wsparcia (SOW).

    Wniosek możesz złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą pracowników powiatu, pod warunkiem, że złożysz wniosek przy wykorzystaniu twojego sprzętu elektronicznego zapewniającego transmisję danych.

    Program realizuje samorząd powiatu, w którym mieszkasz. Jeśli samorząd powiatu, w którym mieszkasz nie realizuje programu, zajmie się Twoim wnioskiem inny powiat, np. ten, w którym znajduje się wynajmowane mieszkanie.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 15:24

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych

Instytucja odpowiedzialna za dokument: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych

{"register":{"columns":[]}}