Międzynarodowy Dzień Tolerancji
21.11.2024
„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych.
Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie,
majątek – nie mają znaczenia.
Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.”
Irena Sendlerowa
W związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, który przypada na 16 listopada, w czwartkowy wieczór, kilka dni po wspomnianym święcie, odbyły się w bursie zajęcia poruszające właśnie ową tematykę.
Celem spotkania było rozwinięcie u uczestników wrażliwości na problemy tolerancji oraz akceptacji innych. Podczas dyskusji zebrani mogli określić, jak rozumieją pojęcie tolerancji i nietolerancji, czym według nich różni się tolerancja od akceptacji oraz jakie są znane im stereotypy myślowe, czyli poglądy zasłyszane a oparte jedynie na fragmentarycznej, i dość często błędnej wiedzy.
Ogólna konkluzja z zajęć o tolerancji nasuwa się taka, iż wszystko zaczyna się od nas samych. Każdego dnia musimy podejmować małe działania, m.in. nie oceniać po pozorach, słuchać uważnie i być w ogóle otwartym na innych, by stawać się osobami tolerancyjnymi, budującymi kulturę wzajemnego szacunku. Może warto, by każdego z nas życiową dewizą stały się słowa Michała Kellena: „Traktuj innych tak, jak Ty chciałbyś być traktowany.”.
Dariusz Karczewski